Jak být asertivní, ale nepřehánět to?

Osobní rozvoj Vztahy / 28.6.2013

Máte schopnost prosazovat své názory a jdete si vždy za svým? Chcete se to naučit? Prozradíme vám pár tipů a triků, jak na to! 

Přečtěte si také: Naučte se říkat NE! 

Všichni to známe. Dnes a denně posloucháme naučené fráze typu: ,,Musíš se umět prosadit a jít si za svým…“ Asertivita je důležitá komunikační dovednost a schopnost se prosadit, ale co když prostě nejste typ člověka, který si umí „dupnout“? Kdo že to je vlastně člověk, který je asertivní a jak se projevuje? Podle odborníků se jedná o lidi, kteří umí přirozeně projevit své emoce, dokáží spontánně reagovat ve všech situacích a umí dávat najevo svá přání a požadavky. Umí oponovat a argumentovat a hlavně umí říct také NE! Asertivní člověk se dokáže ubránit manipulaci, neoprávněné kritice a afektovaným výpadům, které jsou nějakým způsobem přímo namířeny vůči jeho osobě. Pomocí asertivity bychom měli umět zlepšit schopnost brát věci s nadhledem, ale i jednat a vyjednávat, nebát se a zbytečně se nad ničím hned nerozčilovat.  Asertivně lze řešit konflikty bez zbytečné trpkosti a také se alespoň pokusit dávat druhé šance těm, kteří si jsou vědomi svých chyb.

,,Myslím si, že je velmi důležité umět prosadit svůj názor. Když jsem byla mladší, tak jsem to neuměla a souhlasila s každým, co kdo řekl, protože jsem se bála, že bych je mohla naštvat. Postupem času mi došlo, že je to úplná blbost a začala jsem si prosazovat svoje názory. Nemyslím si, že jsem asertivní. Když jsem přesvědčená o své pravdě, tak mě názory ostatních nepřesvědčí, přesvědčí mě jen odborná fakta o dané věci. A když vím, že mám pravdu, jsem schopná se s ostatníma klidně hodiny hádat. Kdy to lidé s prosazováním přehánějí? No, myslím si, že třeba takový co jdou do Superstar s přesvědčením o svém talentu a zpívat vůbec neumí a nedokáží si to přiznat a radši obviňují ostatní, že je nedoceňují,“ řekla nám redaktorka Anna Jelínková.

Zdravé sebevědomí je v pořádku. Zdroj: Photl.com

Zdravé sebevědomí je v pořádku. Zdroj: Photl.com

Všeho moc škodí!

,,Asertivita je o hledání střední cesty mezi agresivitou a pasivitou respektující osobní hranice všech společenských vztahů.“ Mark Dombeck

Pozor na to, abyste nepřekračovali svým chováním hranice asertivity! Někteří to totiž se sebeprosazováním přehánějí natolik, že mají zkrátka svou pravdu a nehodlají si připustit, že by se mohli mýlit. V životě se určitě každý z nás setkal s člověkem, který nás přesvědčoval, že žlutá není tak úplně žlutou, ale spíš světle oranžová! Co v takové chvíli udělat? Nejlepší je s ledovým klidem nechat jej prosazovat si tu svou. Zjistili byste, že hádat se s ním stejně nemá cenu a nestojí to za to!

,,Občas lide říkají NE takovým způsobem, který asertivnímu přístupu vůbec neodpovídá, i když si to ti lide myslí. A prosazují se tak průbojně, že svými ostrými lokty umí udělat pěkně velké jizvy na komkoliv z nás,“ řekla nám redaktorka sekce Vztahy Denisa.

Snažte se vždy najít kompromis. Zdroj: Photl.com

Snažte se vždy najít kompromis. Zdroj: Photl.com

Jak být tedy asertivní?

Existuje mnoho příruček, které nás mají naučit jak se správně prosazovat aniž bychom byli agresivní. Základem je držet se deseti nejdůležitějších asertivních práv:

1.  Máme právo sami posuzovat své chování a city a být za ně odpovědní.
2. Máme právo nenabízet žádné omluvy a výmluvy ospravedlňující naše chování.
3. Máme právo posoudit, zda a nakolik jsme zodpovědní za řešení problémů druhých lidí.
4. Máme právo změnit svůj názor.
5. Máme právo říci: „Já nevím.“
6. Máme právo být nezávislí na dobré vůli ostatních.
7. Máme právo dělat chyby a být za ně zodpovědní.
8.  Máme právo dělat nelogická rozhodnutí.
9. Máme právo říci: „Nerozumím.“
10. Máme právo říci: „Je mi to jedno.“

Důležité je si uvědomit, že nikdo jiný to za nás neudělá. Pamatujte si, že hlavní je být sám sebou. Snažte se vystupovat seriózně. Prosazovat svou lze i s grácií bez agrese či jednání v afektu.  Nejideálnější by bylo, kdybychom uměli číst lidem myšlenky, ale jelikož to neumíme (možná se najde někdo, kdo tvrdí, že tuhle schopnost má), musíme občas ostatním dát jasně najevo, co od nich očekáváme. Jen tak předejdeme případnému zklamání. Zkuste mít na paměti věty typu: ,,Prosím, mohl bys to pro mě udělat?“ nebo ,,Buď tak laskav…“  Uvidíte, že ostatní ocení to, jakým způsobem je o něco požádáte.

Ne každý z nás je dostatečně průbojný, ale pokud si nepůjdeme za svým cílem, najde se někdo jiný, kdo se nebojí a všechny ty, kteří vyčkávají v tichosti v koutě na tu správnou příležitost, s nadhledem strčí do kapsy!

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

 

 

 

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář