Je sadomasochismus úchylka, nebo módní trend?

Vztahy / 13.7.2013

Co si myslíte o sadomasochismu vy?

„První věc, kterou zaznamenám, je vůně: kůže, dřevo, leštěnka se sotva znatelnou stopou citrusů. Je velmi příjemná. Panuje tu měkké, decentní osvětlení. Stěny i strop jsou temně rudé a díky tomu místnost působí jako obrovské ženské lůno. Pod stropem je zavěšená rozměrná kovová mříž, minimálně osm krát osm stop, a z ní volně splývají nejrůznější provazy, řetězy a lesklé okovy.“ E L James: Fifty Shades of Grey

Jsou tyto praktiky stále ještě v „normě“, nebo už zacházíme někam mnohem dál? A pokud ano, kam až můžeme zajít?

Tento slavný knižní bestseller obletěl snad celý svět. Pokud jste knihu sami nečetli, tak jste o ni určitě slyšeli od vašich známých a pokud ani to ne, tak jste jistě viděli nějakou zajímavou upoutávku na youtube.com. Pořád samá voda?! Nezoufejte! Mohu vám slíbit, že tato kniha si vás najde sama.

Fifty Shades of Grey

Erotický bestseller, který porazil Šifru mistra Leonarda i ságu o Harry Potterovi! Zrdoj: tumblr.com.

Samotné slovo sadomasochismus můžeme rozdělit na sadismusmasochismus! Možná vás to překvapí, možná to už znáte, ale označení sadismus vzniklo odvozením jména francouzského spisovatele markýze de Sade a znamená sexuální potěšení při způsobování bolesti někomu jinému. Také není spojeno s markýzem de Sade náhodně.

Když se spolu podíváme zpět do minulosti, tak zjistíme, že skandály spojené s neobyčejnými praktikami se objevují už v 18. století, kdy si již zmiňovaný francouzský šlechtic, mimo jiné autor řady zčásti pornografických knih, přivedl do svého příbytku prostitutku, kterou krom běžných sexuálních služeb nutil snášet i bičování! Celá událost se samozřejmě v té době neobešla bez pořádného faux pas v podobě výslechu a následného zatčení.

Masochismus na rozdíl od sadismu se liší tím, že jedinec je vzrušen bolestí, která je mu způsobována. Co si tedy představit pod sadomasochistickými praktikami?

Kam až sahají kořeny sadomasochismu u nás? Již známý psycholog, lékař a zakladatel psychoanalýzy S. Freud, se domníval, že sadomasochismus je „parciální pud“, který se projevuje při vývoji sexuálních instinktů. Sadomasochistická osobnost se dle jeho teorie determinuje již v psychosexuálním vývoji v raném dětství, kdy dojde k fixaci na jednu fázi z raného vývoje dítěte. Pro vysvětlení Freud rozděluje tyto základní fáze psychosexuálního vývoje – orální, anální, sadistická, genitální. Tím, že dojde k fixaci a nebo k pozdějšímu návratu k některé z těchto fází, protože byla prožívaná jako saturující, se tyto prvky přenášejí i do sexuálního chování jedince. Toto jsou podle Freuda příčiny sadomasochismu ve smyslu dávání či přijímání bolesti. Dále označil, že masochismus je výtvorem silného tzv. pudu smrti – thanatos. Domníval se, že tento pud, který nemůžeme pozorovat přímo, se často spojuje se sexuálním pudem a v tomto splynutí se projevuje jako sadomasochismus. Předpokládal, že právě toto spojení se sexuálním pudem chrání člověka před nebezpečným účinkem, který by měl v sobě sám pud smrti. Z jeho teorie by vyplývalo, že sadomasochistické tendence jsou obsaženy v každém z nás.

 A jak jste na tom právě vy? Říkáte si, že tohle se vás vůbec netýká? Co když je ale opak pravdou…

Zkuste se uvolnit, hodit všední starosti za hlavu, povolit trošku uzdu své fantazii a nebát se překročit ten pomyslný práh stereotypů a pokusit se podívat dál, dál za hranice toho „normálního“. Možná i vy najdete něco nového a lákavého.

Pouta

Zkuste něco jiného, než to na co jste zvyklí..
Zdroj: sxc.hu

Sáhněte si upřímně do svědomí a přiznejte si, koho z vás nikdy tahle myšlenka nenapadla? Myšlenka, kdy víte, že můžete člověka vlastnit. Ovládat jeho chování, dělat si s ním co chcete a ještě za to dostanete jeho požehnání! Svěří vám v jednu chvíli celý svůj život pro kousek potěšení. Bezmezně vám důvěřuje a uposlechne každý váš rozkaz, i kdyby byl jakkoliv v rozporu s normálním, běžným uvažováním.

„Sahá do kapsy kalhot a vyndává odtamtud stříbrošedou hedvábnou kravatu… Tu stříbrošedou kravatu, jejíž smyčky zanechávají na kůži otisky. Sedá si na mě obkročmo a bleskově mi svazuje zápěstí, ale tentokrát přivazuje druhý konec kravaty ke kovovým prutům v čele postele. Už neuteču. Jsem přivázaná ke své posteli a šíleně vzrušená!“ E  L James

Pokud tato hra přináší oběma stranám uspokojení, tak proč ne? Co když se ale líbí jen jednomu z nás?

Pokud sadomasochistické praktiky překračují meze přijatelnosti, bývají považovány za sexuální úchylku. Statistické a diagnostické manuály (DSM, MKN) řadí sadomasochismus, sadismus a masochismus mezi parafiliesexuální deviace, úchylka. Jednoduše označení pro vlastnosti sexuality, které jsou v dané kultuře považovány za poruchu osobnosti.

Tito lidé jsou charakterističtí svými specifickými erotickými zájmy. Přitahuje je určitý typ osob, věcí nebo situací, které pro ně mají velmi silný sexuální náboj. Někteří se se svými erotickými touhami, fantaziemi či praktikami vyrovnají bez porušení zákona, a to buď v ústraní, ve fantazii nebo s odpovídajícími partnery. Jiní však to napětí nevydrží a nevinná hra se může nečekaně zvrtnout.

Ale já se bojím, že mi ublížíš. Jak, ublížím?! Fyzicky. A duševně… Opravdu myslíš, že bych to udělal? Že bych překročil meze tvých možností? Přece jsi říkal, že jsi někoho poranil. Ano, to se stalo. A je to už dávno. Jak se to stalo? Při závěsu, taková hra s provazy. Jeden z nich byl příliš utažený.“ E L James

Do not disturb.

Promluvte si s partnerem o společných milostných hrátkách a nenechte se nikým rušit.
Zdroj: sxc.hu

Pokud vás stále hlodá zvědavost a chuť vyzkoušet si něco nového, tak si o tom nejdřív zkuste promluvit se svým protějškem. Udělejte si sami pro sebe takovou malou výzkumnou sondu. Můžete pak snáze předejít nějakým nepříjemnostem nebo trapným momentům. Dávejte si však pozor, aby vaše hra nezašla příliš daleko a stále jste měli možnost říct slovo STOP!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

 

Ivana Prášková

Ivana Prášková

Jsem veselá, optimistická povaha. Mám ráda lidi, zábavu. Dychtím po nových informacích, chci poznat nepoznané, chci začít vše, co mi život přináší. Snažím se žít naplno, aby každý den v mém životě stál za to!! Moje oblíbené motto :"Per aspera ad astra!!" :)*

Zanechte komentář