Shakespeare baví diváky na Kosti!

Divadlo / 30.6.2013

21. června 2013 proběhla premiéra Zkrocení zlé ženy na nádvoří hradu Kost. A že bylo na co koukat!

Poslední letošní premiéra mladoboleslavského divadla se konala netradičně na nádvoří hradu Kost. Na Kosti v létě divadlo hraje často, ale toto představení je výjimečné tím, že bylo nazkoušeno přímo pro hrad Kost.

Divadlo na divadle

Představení je odehráno jako divadlo na divadle. Hra začíná tím, že opilec (Petr Halíček) je vyhozen z hospody a kolem právě prochází kejklíři, šašci a vůz jedoucí po dlažbě. Opilec se mění na Petruccia a také ostatní kočovní herci na sebe berou podoby dalších postav Shakespearova dramatu a vstupují do příběhu.

Petr Halíček (dole). Zdroj: www.facebook.com/mestskedivadlo.mladaboleslav

Petr Halíček (dole). Zdroj: facebook.com/mestskedivadlo.mladaboleslav

Romantické prostředí hradu, historické kulisy, teplé počasí a výborné výkony herců se odrazily na reakcích diváků. Před téměř zaplněným hledištěm byla odehrána temperamentní podívaná plná vtipných scén, nadsázky a náročných fyzických výkonů hlavních aktérů –  Petra Halíčka (Petruccio) a Lucie Matouškové (Kateřina).

Rekvizity ze second handu

Protože samotné představení Zkrocení zlé ženy hrají potulní herci, také rekvizity by tomuto faktu měli odpovídat. A skutečně vypadají tak, jakoby byly z druhé ruky. Nad scénou svítí pestrobarevné žárovky, vchod scény zakrývá těžký závěs a samotné rekvizity a kostýmy budí dojem ošuntělosti a opotřebovanosti.

Zleva: Dagmar Teichmannová, Petr Halíček, Svatava Milková. Zdroj: www.facebook.com/mestskedivadlo.mladaboleslav

Zleva: Dagmar Teichmannová, Petr Halíček, Svatava Milková. Zdroj: facebook.com/mestskedivadlo.mladaboleslav

Všichni herci na scénu!

Tvůrci představení vsadili na komediantskou stylizaci hry a proto komické výstupy, které se na jevišti odehrávají, působí až groteskně. Což ještě umocňuje pestrá škála zvuků, které vydávají herci pod jevištěm, když právě nehrají.

Za zmínku zde stojí především Miroslav Babuský, který doprovází představení hrou na bubny. Ostatní herci, kteří právě nehrají či nedoprovázejí podívanou svými hlasivkami, zůstávají dále součástí děje. Vystupují z rolí Shakespearovy komedie a stávají se opět členy kočovného divadla, kteří svými gagy komentují děj.

K úspěchu gratulovali slavné osobnosti

Nazkoušení představení nebylo zrovna jednoduché. Začalo se zkoušet v divadle v Mladé Boleslavi, které ale na konci května bylo uzavřeno z důvodu rekonstrukce, a proto se zkoušky přesunuly do Debře a nakonec se přímo na hrad Kost, kde herci zkoušeli po večerech.

I přes tyto prvotní překážky se představení velice povedlo, což diváci ocenili bouřlivým potleskem. V režii Pavla Kheka a podání mladoboleslavského ansámblu se ze Zkrocení zlé ženy stává podívanou nabytou zábavou a vtipem, při které se diváci nudit rozhodně nebudou.

Lucie Matoušková (Kateřina) a Petr Halíček (Petruccio). Zdroj: www.facebook.com/mestskedivadlo.mladaboleslav

Lucie Matoušková (Kateřina) a Petr Halíček (Petruccio). Zdroj: www.facebook.com/mestskedivadlo.mladaboleslav

Tuto kulturní událost si nenechal ujít ani primátor města Mladá Boleslav Raduan Nwelati, jeho náměstci, představitelé Škoda Auto a v neposlední řadě také profesor Hilský, který spolupracoval už na přípravě představení a proto si páteční premiéru nemohl nechat ujít.

Městské divadlo Mladá Boleslav na hradě Kost uvede ještě dvě představení Zkrocení zlé ženy – 2. 7. a 3. 7. Vstupenek je však už jen pár, proto s nákupem neotálejte. Pokud nejste příznivcem komedií a raději byste viděli tragédii, tak i vy si přijdete na své. Městské divadlo Mladá Boleslav odehraje na hradě Kost představení úspěšné hry Faust a Markétka – 3.7. Tento termín je derniérou této klasiky.

Inscenace: Zkrocení zlé ženy
Autor:  William Shakespeare
Divadlo: Městské divadlo Mladá Boleslav – nádvoří hradu Kost
Premiéra: 21. června 2013
Režie:  Pavel Khek
Herecké obsazení: Petr Halíček, Lucie Matoušková, Ivana Nováčková, Petr Bucháček, Milan Koníček, Petr Mikeska, Petra Nakládalová, Luděk Jiřík, Martin Hrubý, Ivo Theimer, Petr Prokeš, Roman Teprt, Eva Horká a další
Cena: 250 – 290 Kč

 Zdroj perexové fotografie: facebook.com/mestskedivadlo.mladaboleslav

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář