Chraňte své oči před sluncem stylově!

Krása a móda / 2.7.2013

Ačkoli léto letos českým krajům příliš nepřeje, sluneční brýle jsou v kabelce téměř nutností po celý rok.

zdroj: tomford.com

Brýle jako módní doplněk.
zdroj: tomford.com

Je nasnadě, že sluneční brýle vznikly z brýlí dioptrických, které spatřily světlo světa již před mnoha a mnoha lety (ačkoli všeliké pomůcky pro zlepšení viditelnosti v ostrém světle byly v různých formách používány již ve starověku).

Původně sloužily jen k ochraně zraku před světlem a nebezpečným UV zářením, ale postupem let se k těmto úlohám přidružila i funkce estetická.

Dnes již nalezneme na trhu široké spektrum nabídky slunečních brýlí, které se nejčastěji řadí do sekcí doplňků, čímž nám prodejce jasně dává najevo, že slunečními brýlemi se dnes zejména zdobíme.

Moderní sluneční brýle, jak je známe dnes, začal ve třicátých letech minulého století prodávat na plážích v Atlantic City Sam Foster.

 

Kult jménem Ray Ban

Jeden z nejznámějších výrobců brýlí (jak slunečních, tak dioptrických), je bezesporu značka Ray Ban, jejímuž dnes již klasickému tvaru neodolaly ani hvězdy jako Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Jack Nicholson, Johnny Depp, Robert Pattinson nebo Emma Watson a nespočet dalších.

Marilyn Monroe se nestala ikonou pouze parfému Chanel No. 5. zdroje: PAUL SCHUTZER/TIME & LIFE PICTURES/GETTY IMAGES, obě wenn.com

Marilyn Monroe se nestala ikonou pouze parfému Chanel No. 5.
Zdroje: PAUL SCHUTZER/TIME & LIFE PICTURES/GETTY IMAGES, obě wenn.com

Značka Ray Ban přitom v roce 1937 nevznikla pro účely široké veřejnosti, nýbrž pro piloty amerických letounů. To bylo ostatně příčinou vzniku notoricky známých pilotek (aviátorek).

zdroj obrázku: www.ray-ban.com

Zdroj: ray-ban.com

Zlatá šedesátá nebo „šílená“ osmdesátá?

Boom pestrobarevných slunečních brýlí rozličných extravagantních tvarů zažil svět zejména v šedesátých letech 20. století.

Dalším výrazným příspěvkem do módních vod byla léta osmdesátá. Někteří se jich dodnes nemohou nabažit, někteří by na ně raději zapomněli. Výběr je ale pouze na vás.

V katalozích světově proslulých značek, jako je Prada, Tommy Hilfiger, Marc by Marc Jacobs, Tom Ford a dalších, se ostatně velmi často objevují autentické retro kousky.

horní řada zleva: Prada, oboje Tom Ford spodní řada zleva: Marc by Marc Jacobs, oboje Tommy Hilfiger zdroje: marcjacobs.com, tomford.com a eu.tommy.com

horní řada zleva: Prada, oboje Tom Ford
spodní řada zleva: Marc by Marc Jacobs, oboje Tommy Hilfiger
Zdroje: marcjacobs.com, tomford.com a eu.tommy.com

Tommy Hilfiger

Americká značka oblečení pojmenovaná po svém zakladateli Thomasi Jacobu Hilfigerovi.

Další proslulé jméno, pod jehož záštitou se vyrábí prestižní sluneční brýle, je Tom Ford. V jeho katalogu na vás čeká mnoho různorodých brýlí, které navíc každé nosí své jméno. Na nose vám tedy mohou sedět například Lydia, Vicky nebo Montgomery.

Už máte i vy ten pravý štít pro oči?

Zdroj perexové fotografie: tomford.com

Zuzana Marková

Zuzana Marková

Studentka se stálou snahou zjistit, kam patří. Zajímá ji móda, filmy i divadlo.

Zanechte komentář