Benátská noc

Benátská noc: Představujeme kapely

Hudba Kultura / 1.7.2013

Již za necelý měsíc, 26. července, otevírá brány festivalový areál Vesec u Liberce. Na své si přijdou fanoušci všech žánrů. Najděte to pravé pro vás!

Pokud ještě váháte, zda se festivalu Benátská noc zúčastnit, možná vám v rozhodování pomůže, když se dozvíte více informací o kapelách, na které hudební akce láká. Každý posluchač si přijde na své, přesvědčte se sami!

Metalová ozdoba – Nightwish

Známá finská metalová kapela Nightwish vznikla v roce 1996 a svůj název nese podle jejich první písně, kterou nahráli Tuomas Holopainen, Emppu Vuorinen a operní zpěvačka Tarja Turunen. Ke skupině se poté přidal bubeník bubeníka Juliuse Nevalainen a baskytarista Sami Vänsk, kterého po pár letech nahradil Marco Hietala. Tarja, pro mnohé symbol Nightwish, byla v roce 2005 vyhozena. Místo ní se zpěvu ujala Švédka Anette Olzon. Ta ale skupinu opustila v loňském roce. V průběhu turné Imaganaerum World Tour  nastoupila nová posila, opět ze Švédska, Floor Jansen. Právě tu můžete vidět na festivalu Benátská noc. Přijďte se podívat, jak formace hraje v novém složení!

V rytmu pop-rocku se Sunrise Avenue

Skupina Sunrise Avenue, další zástupce Finska, byla založena v roce 1992. Původní název zněl pouze Sunrise. Stylově se nachází na pomezí pop-rocku, rockových balad, ale i tvrdších věcí zasahujících do hard-rocku. Mezi jejich nejznámější kousky patří Hollywood Hills nebo Fairytale Gone Bad. Současnými členy jsou Samu Aleksi Haber (zpěv), Ilkka Ruutu (basová kytara, doprovodný zpěv), Sami Tapio Osala (bicí) a Riku Juhani Rajamaa (hlavní kytara, doprovodný zpěv). Pokud nechce přijít o jejich energické vystoupení, měli byste rychle koupit lístek a navštívit festival!

Na vlně punk-rocku s Pipes and Pints

Pipes and Pints není jen obyčejná pražská punk-rocková kapela. Výraznou součástí jejich hudby jsou především dudy, které si prostě zamilujete. Uskupení vzniklo v roce 2006 a zaměřovalo se nejen na domácí, ale i zahraniční scénu. Svůj podíl na tom má i zpěvák Syco Mike, který je americké národnosti. Díky vydání debutového alba Until We Die roku 2009 u německého vydavatelství Wolverine Records mohli koncertovat v řadě evropských zemích. V roce 2011 měla skupina několikaměsíční pauzu, jejíž důvodem byl odchod zpěváka Mikea. Ten se ale nakonec vrátil a v roce 2012 vydali novou desku s názvem Found & Lost. Neváhejte a přijďte si tuhle výjimečnou partičku poslechnout!

Českou klasiku reprezentuje Pražský výběr

Pražský výběr vznikl jako odnož Pražského Big Bandu roku 1976. Založil ho zpěvák a klávesista Michal Kocáb. Kapela původně hrála klasický jazz-rock, ale v 80. letech se přihlásila k novému rockovému proudu. Několik let byla režimem zakázána, ale i po roce 1989 hrála pouze zřídka. Ke koncertování „naplno“ se vrátila kolem roku 2000. O šest let později se ale rozpadla. Nicméně téhož roku Michal Kocáb založil skupinu s názvem Pražský výběr II, která vystupovala další tři roky. Loni došlo k obnovení Pražského výběru. Nyní vystupuje ve složení Michal Kocáb, Michal Pavlíček, Vilém Čok, Klaudius Kryšpín a Jiří Hrubeš. Jejich písně určitě znáte, proč si tedy nejít s kapelou zazpívat?

Zpět do minulosti s revivalovou kapelou The Backwards

Slovenská revivalová formace The Backwards vznikla roku 1995. Nejprve se zabývala vlastní tvorbou, ale následovalo rozhodnutí věnovat se jejich nejoblíbenější skupině, The Beatles. A bylo to tak správně, neboť se jako jejich revival dokázali prosadit a nyní patří k nejlepším na světě. První velký úspěch přišel už v roce 1998, kdy zvítězili na  Beatlefestu v New Yorku a nechali za sebou desítky dalších z celého světa. V roce 2003 dokázali vyhrát znovu. Pokud jste fanoušci slavných Beatles či zbožňujete revivalové kapely, nenechte si vystoupení The Backwards ujít!

Tyto, ale i jiné kapely na vás čekají od 26. do 28. července ve Vesci u Liberce. Nepromarněte šanci vidět své oblíbené hvězdy!

Více zde: Benátská noc láká nejen na finsko-švédské Nightwish

Vstupenky na celý festival lze zakoupit v síti Ticketportal a Ticket-art za 1 190 korun.

Zdroj perexové fotografie: benatskanoc.cz.

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář