Osobnost architektury: Zaha Hadid

Design / 4.7.2013

Zaha Hadid je na poli architektury nepřehlédnutelná. Tento obor obohatila naprosto novými prostorovými koncepty.

Zejména pro mladší architekty je Hadid nevyčerpatelnou inspirací a u nás je její vliv stále zřetelněji patrný. Je světově uznávanou osobností na vrcholu kariéry. Na svou první zakázku přitom musela čekat více než dvacet let od ukončení studia. Nebylo to nedostatkem talentu, pouze nechtěla ustupovat od svých vizí, které v jejím podání mají tvář sochy či plastiky. Architektura Zahy Hadid je na první pohled patrná.

Tvorba Zahy Hadid je na první pohled rozpoznatelná.

Tvorba Zahy Hadid je na první pohled rozpoznatelná. Zdroj: Architizer.com

Portrét Zahy Hadid

Zaha Hadid je na poli architektury nepřehlédnutelnou. Zdroj: Architizer.com

V začátcích vycházela spíše z Kazimira Maleviče a dalších, takže její realizace mají ostré hrany, vyhýbají se pravým úhlům a svým pojetím jsou opakem sterilnímu funkcionalismu. S postupem času a rozvojem technologií používá Zaha Hadid více plynulých linií a její architektura tak získává amorfní tvary. Dnes kombinuje obojí. Významným zdrojem její inspirace je matematika, ale podle svých slov čerpá nápady všude okolo.

Světově proslulá architektka Zaha Hadid se narodila v roce 1950 v Bagdádu v Iráku. Studovala nejdříve matematiku na American University v Bejrútu v Libanonu, poté architekturu na Architectural Association v Londýně. V letech 1977 až 1980 spolupracovala s Remem Koolhaasem a Eliou Zenghelisem v Office for Metropolitan Architecture (OMA), roku 1979 založila v Londýně vlastní kancelář Zaha Hadid Architects. Vyučovala na Architectural Association, na katedře architektury Graduate School of Design Harvardské univerzity a na fakultě architektury Chicagské univerzity. Působila jako hostující profesorka na Hochschule für Bildende Künste v Hamburku, Knolton School of Architecture v Ohiu, Columbia University v New Yorku a Yale University v New Haven v Connecticutu. Je čestnou členkou American Academy of Arts and Letters a členkou American Institute of Architecture. V současné době působí jako profesorka na Vysoké škole užitého umění ve Vídni. V roce 2004 získala jako první žena v historii architektury nejvýznamnější světové ocenění – Pritzkerovu cenu.

Kreativita Zahy Hadid nezná mezí. Zdroj: Architizer.com

Kreativita Zahy Hadid nezná mezí. Zdroj: Architizer.com

Matematické znalosti, které nepochybně má a které umí využívat při návrhu architektury, působí pro nás až mystickým dojmem a činí tak její tvorbu možná o trochu záhadnější, než v reálu je. Zaha Hadid a módní návrhář Karl Lagerfeld vytvořili pro Chanel mobilní pavilon současného umění. Celý jednoúrovňový pavilon je jako mimozemský organický koráb vystaven na nábřeží v Hong Kongu. Na první pohled je pozoruhodný jeho bílý plášť, který se prolíná i do interiérů.  Sama autorka ho popisuje jako vlastní výzvu ke ztvárnění inteligence s materiálem do smyslného experimentu. Designem interiéru, jenž bude prezentovat současné umění pod značkou Chanel, byl dále pověřen Karl Lagerfeld, který se nechal inspirovat taškami Chanel i pracemi dvaceti autorů, kteří budou v pavilonu vystavovat.

Další pozoruhodný projekt Zahy Hadid. Zdroj: Architizer.com

Další pozoruhodný projekt Zahy Hadid. Zdroj: Architizer.com

Zaha Hadid - architektonická svatba

Zaha Hadid využívá matematiky. Zdroj: Architizer.com

Kreativita Zahy Hadid nezapomenutelně poznamenala tvář světové architektury na přelomu tisíciletí. Její realizace, které najdeme na evropském a americkém kontinentu, ale i v arabské oblasti, charakterizuje vrstvení, křížení a průniky objemů.

Další projekty Zahy Hadid, které nás zaujaly:
Muzeum 19. století (Londýn, V. Británie, 1978)
Nizozemský parlament (rozšíření) (Hague, Nizozemí, 1979)
Bydlení pro irského premiéra (Dublin, Irsko, 1980)
The Peak (Hong Kong, Čína, 1983)

Zdroj perexové fotografie: Architizer.com

Šárka Lacinová

Šárka Lacinová

Jsem denní snílek, ale na konci tunelu vidím světla vlaku.

Zanechte komentář