Hormonální antikoncepce mě málem zabila

Osobní rozvoj Vztahy / 9.7.2013

Jaké je přežít, učit se některé věci od nuly a vyrovnat se s nemocí, vám prozradíme v naší intimní zpovědi.

Někdo svým životem pluje v rytmu samby, jinému do kroku občas zahraje deštivé blues. Měla jsem tu čest poznat obojí. Svůj příděl štěstí jsem ale utratila rychleji, než bylo zdrávo. První rok VŠ studia uběhl v sambovém kroku neuvěřitelným tempem. O to víc se měly táhnout roky další. Měla jsem všechno – skvělé přátele, dokonce i přítele. Nenáviděný alkohol, sex a rock ‚n‘ roll se alespoň na chvíli staly mým denním chlebem.

[two_third]

Trombóza, trombofilie versus embolie plic

Trombóza: Označuje přítomnost sraženiny v žilním systému.  Hlavním nebezpečím plynoucím z hlubokožilních trombóz je riziko vzniku plicní embolie.

Trombofilie: Vrozený sklon ke zvýšenému srážení krve.

Embolie plic: Zdrojem jsou krevní sraženiny, které se krevním řečištěm dostanou až k plicím a zde ucpou jednu nebo více plicních tepen, což může vést až k srdeční zástavě. Plicní embolie může ohrozit i život nemocného.

Zdroj: genomac.cz

[/two_third]

Nemám ráda „zobačky“ antikoncepce s cigaretou v ruce

Embolii jsem dostala v nemocnici díky operaci, neředění krve a následném slupnutí antikoncepční pilulky hned po probuzení se po narkóze, kdy se tyto všechny rizikové faktory ovlivňující vznik trombózy znásobily. Když jsem si druhý den zdravotní sestře naříkala, že mě bolí noha, řekla mi, že jsem ještě přece moc mladá, abych dostala trombózu. Pletla se, bohužel. Noha se nezlepšovala a po pár dalších hodinách to šlo rychle. Začalo se mi špatně dýchat. Následovalo CT plic uprostřed noci, verdikt embolizace plic.

Tělo se hojí rychleji než duše. Zdroj: Jana Hybnerová, Generace 21

Tělo se hojí rychleji než duše. Zdroj: Jana Hybnerová, Generace 21

V nemocnici jsem strávila 22 dní. Pocit, kdy je vám sděleno, že máte embolii plic, a pomalu vám začíná docházet, že to není až taková sranda, je nepopsatelný. Ve chvíli, kdy vám berou věci, stěhují vás na JIP, se vám v hlavě honí tolik věcí. Svět kolem vás najednou spěchá tak neuvěřitelným tempem a vy ho nemůžete zastavit. Ležíte s kyslíkovou maskou na obličeji uprostřed bezmoci a přemýšlíte, zda ještě uvidíte ty, které máte rádi a pro které jste dosud žili. Stihnete jim ještě říct všechno, co jste chtěli?

Trombóza může mít fatální následky. Málokterá žena ví, že právě ono zobání hormonální antikoncepce její riziko obrovsky zvyšuje. A co teprve takové voňavé cigaretky, dáte si? Úžasná kombinace lahodíci tromboembolické nemoci. Když vidím mladou dívku, která si zapaluje cigaretu, říkám si, zda si k tomu ráno také zobla tabletku proti početí. A doslova až zuřím, jak málo jim na jejich zdraví záleží. Často si ale člověk, který se s hranicí smrti nepotká tváří v tvář, myslí, že je nesmrtelný. Proč by přece něco takového mělo potkat zrovna jeho?

Bohužel, opak je pravdou. Zvláště pokud máte rizikový faktor ukrytý přímo ve svém těle, třeba právě trombofilii. Jestliže jste totiž majitelem genetického sklonu k nadměrnému srážení krve, může to přijít v podstatě kdykoliv při rizikových situacích. A to je pocit, se kterým se učím žít i já sama. Teď už vím, že nejsem nesmrtelná.  Tu bezmoc, kdy přemýšlíte, co když to přijde znovu, mám dosud v sobě.

[two_third]

Fyzická skořápka jako výkladní skříň naší duše

První rok VŠ výletů do barů vystřídaly noční výlety na emergency. Desítky antibiotik za půl roku. Zničená imunita, desítky zavedených kanil, propocené stovky dní, desítky krabiček s léky, ztracená chuť cokoliv dělat, závist vrstevníkům a jejich „barové“ statusy o letních prázdninách, učení se na každou zkoušku v horečkách, koloskopie, 2x gastroskopie, únavné záněty pohlavních orgánů, močových cest, kdy své drahé polovičce musíte téměř neustále říkat, dnes opravdu ne, a vysvětlovat, co vám je, infekty horních dýchacích cest… Díky antibiotické léčbě problémy s příjmem potravy kvůli neustálým žaludečním obtížím – někdy až několik dní bez jídla. Po několika měsících už se kromě bezradnosti cítíte snad i trapně vůči okolí, kterému stále sdělujete jediné – jsem nemocná, nikam nejdu. Třešnička na dortě v podobě laparoskopie, trombózy, embolie plic, osteoporóza. Tak ve zkratce proběhlo mé bakalářské studium.

[/two_third]

Otevřeně o uzavřeném

Fyzicky jsem v tuto chvíli asi v pořádku, klepu na dřevo, psychicky se však ještě nějakou tu chvíli budu z loňského zážitku dávat dohromady. A ten hlavní důvod? Vždyť já jsem přece žena, sakra!

Díky trombofilii, trombóze a embolii už nikdy nemohu brát hormonální antikoncepci. Přiznám se, v první chvíli jsem se obávala, zda mě vůbec bude nějaký kluk – muž ještě vůbec někdy chtít.  Všechny mýty okolo používání kondomu mě děsily.

Jako hodná holčička jsem kondom nikdy dřív použít nemusela, takže bylo až komické, kam mě antikoncepce dostala. Musela jsem se učit věci, které pubertální dívky dávno skvěle ovládají. „Začínat od nuly.“ První sex po nemocnici, s kondomem, byl pro mě něco nového a já byla nervózní snad víc než poprvé, a to mi bylo 23 let. Po nějakém čase jsem zjistila, že všechny mýty, které se okolo latexového kamaráda točí, pro mě nejsou až tak pravdivé. Jde to, i když občas mívám pocit, že se díky kamarádské posile z latexu vytratila ona vášnivá spontánnost.

Druhá věc, o které se těžko píše, je strach, že se to může stát znovu, a to hlavně při rizikových situacích, jakými jsou těhotenství a porod. Vysoký počet žen s tímto onemocněním porodilo i několik dětí. Já jsem však zatím ve fázi, kdy se o svůj život bojím, a když vidím děti, je mi psychicky opět hůř. Zcela otevřeně přiznám, ano, jsem sobec, který se v téhle chvíli neumí radovat z faktu, že všechny holky v mém věku sní, plánují či už dokonce mají vlastní děti. Nestydím se za to. Můžete mě třeba považovat za slabocha, nenávidět mě, opovrhovat mým cynismem. Nicméně, takové jsou mé prvopočáteční pocity, se kterými, sama věřím, s pomocí času, poperu a odezní.

Zážitky z JIP jsou dosud tak čerstvé, že je pro mě představa takového dobrovolného hazardu se životem jednoduše nemyslitelná. Sobecky tak otevřeně říkám: „Raději budu žít bez dětí, ale ŽÍT, než rodit.“ O to méně se cítím jako žena. Vnímám tento fakt jako něco negativního, co jednou může zapříčinit i to, že zůstanu sama.  Jen řekněte, kolik dam a slečen v mém věku (24) hrdě přizná, že skutečně nechce mít děti? Moc nás nebude… (Spousta lidí zmiňuje adopce, náhradní matku… ale v téhle chvíli nic z toho nechci. Je to další věc, která sráží mé ženství na bod mrazu.)

Život před antikoncepcí byl jednodušší, život po antikoncepci je zdravější. A co JE z toho lepší? To posuďte každý z vás sám. Já dnes vím jistě jedno, její uzobávání v kombinaci s trombofilií mi otočilo můj šedivý život nohama vzhůru. Dodnes se učím brát vše, co se stalo, s nadhledem a stále věřím, že jednou to tak budu skutečně vnímat a časem najdu i své ztracené ženství…

Nadějné vyhlídky nenadějné budoucnosti

Ten, kdo neusnul a dočetl až do konce, se asi v duchu ptá, proč tohle všechno píšu. Odpověď je jednoduchá. V současné době si antikoncepční pilulky nechávají napsat dívky čím dál mladšího věku. A většina z nich vůbec neví, že nějaká trombofilie existuje.

Přála bych si, abych touto cestou otevřela oči byť jen jediné osobě, která si tak uvědomí křehkost svého života. Antikoncepce vám možná usnadní sexuální život, ale může vám ho i vzít. Proto pokud máte v rodině někoho s podobným problémem, nechte se i vy samy před užíváním antikoncepce vyšetřit. Jedna zkumavka včas odebrané krve vám může zachránit život.

Je ironií, kolik mladých dívek antikoncepční prášky bere, ale kolika z nich před začátkem užívání jejich gynekolog udělá vyšetření krve, zda náhodou netrpí onemocněním zvané trombofilie…?

Nezačínejte svůj intimní život zbytečně od nuly!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentářVaše názory

 • Katka

  Tak si myslím, že tohle je chyba gynekologa a nikoho jiného. Každý doktor by ti měl před tím, než ti prášky předepíše, udělat vyšetření krve, přes to nejede vlak.
  Jako malá jsem měla trombózu, takže u mě to bylo samozřejmý, ale ještě než jsem to doktorovi na první prohlídce řekla, už jsem byla na odběr objednaná, mělo by to být automatické. A než přišly výsledky, měla jsem nějaký jiný druh prášků, než je běžně obvyklý, takový, který riziko trombózy nebo embolie nezvyšuje; normální mi byly předepsány až poté, co bylo potvrzeno, že mi nic nehrozí…

  Takže bych prášky nezavrhovala, jen si vybrala gynekologa, který je dobrý a dbá na bezpečnost…

 • Jana

  Katko, moc děkuji za Tvůj komentář. Naprosto s ním souhlasím, nicméně bohužel ne všichni doktoři jsou ochotní tento krevní test dělat, a dokud se to nezmění, mladé dívky nebudou vůbec tušit, že něco takového existuje – přece jen, koho to nepotká, asi v 15 letech neřeší, co je to embolie a jak k ní přijít, ale hlavně rychle získat své vytoužené „klíčky k intimnímu životu“. Jak říkáš, chce to dobrého doktora, bezpečnost a rozvahu. A navíc trombózu z užívání HA může člověk dostat i bez bez vrozené mutace. V kombinaci třeba s kouřením – je to zlo. Bohužel HA v dnešní době přináší čím dál více otazníků, nejen ohledně trombózy. Přestává to být takový poklad. A já bych touto cestou ráda poukázala na to, že není všechno zlato, co se třpytí. Nechci ji nikomu vyvracet, zakazovat, jen poukázat na to, že i tyto léky by měly být používaný s rozmyslem a ne jen jako neškodné lentilky. Každopádně výběr gynekologa by měl být prvořadý, s tím souhlasím, právě lékař by měl být ta osoba, která si má vědět rady a správně dívky nasměrovat. Budu nesmírně ráda, pokud se mi povede alespoň jedno děvče přivést k přemýšlení i o tak banálně vyzerající věci jako je bezpečné užívání antikoncepce. Stačí jediná prosba u lékaře, o krevní test, a život může být bezpečnější. Pokud máte vedle sebe mladé dívky toužící brát HA, upozorňujte je na to. Nemusí to být sranda.

  Děkuji

 • Kateřina Bulová

  Jančo, jako nositelka Leidenské mutace moc dobře vím, co prožíváš. Paradoxně jsem měla v plánu také napsat článek v podobném duchu.. naprosto souhlasím s tím, že si většina žen – a dokonce lékařů – neuvědomuje rizika spojená se zobáním antikoncepce. Máš akné? Antikoncepce. Cysty na vaječnících? Antikoncepce. Ale málokterý lékař udělá všechny potřebné genetické testy. A kdo jiný než lékař by měl pomoci?! A kde je prevence? Kde bezpečí?…

 • Jana

  Kateřino, děkuji Ti za Tvůj komentář. Souhlasím s každým slovem! Prevence a lékaři – neuvěřitelně ironický boj. Co tak procházím různá oddělení – setkávám se dokocne s lékaři – kterým, když podávm svou trombofilickou kartičku, musím vysvětlovat, co že to ta trombofilie je. Častokrát se mi při užívání warfarinu stalo – že to byla já, kdo upozorňoval na nebezpečí podaného léku – injekce do svalu, které se nesmí atd…Takových doktorů jsem potkala jen pár, ale! má takový doktor být vůbec doktor? Bez znalostí? O gynekologii nemluvě – bída, i zde jsem musela vysvětlovat – co to ta trombofilie je. Přála bych si, aby se více lidí zamyslelo. Poslední dobou je stále aktuálnější téma a děje se něco v rámci prevence? Jen to, že genetické testy před užíváním HA dělají stále jen výjimečně…v ČR to vůbec není pravidlem, bohužel výjimkou…

 • klara

  My měli v rodině taky Leidenskou mutaci, naštěstí ji u mně a mé sestry vyšetření neprokázaly. Přesto antikoncepci už nějaký ten rok neberu. V době, kdy jsem ji brala, jsem se kupodivu cítila skvěle, na nic bych si nemohla stěžovat. Po přečtení několika článků jsem se s přítelem domluvila, že ji ale brát nebudu a ono ejhle – hrozně se mi ulevilo, najednou mi bylo ještě mnohem líp než s ní. Jakmile přestala antikoncepci užívat ségra, definitivně se zbavila několikaletých chronických zánětů močových cest. A jeden případ embolie z antikoncepce taky znám – 24letá kamarádka ségry bojovala ze dne na den v nemocnici o život, nakonec to dobře dopadlo.

 • Profet

  Ona má hormonální antikoncepce ještě i jinou stránku než ohrožení zdraví, případně i života. Mám na mysli hlavně její raně potratový účinek při selhání primární funkce bránění ovulaci, což potvrdil i známý sexuolog Radim Uzel – viz http://aktualityhvezd.wordpress.com/2010/03/15/radim-uzel-potvrdil-abortivni-ucinky-hormonalni-antikoncepce/ , nebo podrobný popis „Antikoncepce – Co potřebujete vědět, ale nikdo o tom nemluví“ (hlavně str.6 a násl.) na http://www.prolife.cz/download/sklad/b004-antikoncepce.pdf Považuji za velké zlo, že ženy nejsou informovány i o těchto účincích HA. Mnohé by možná už z etických důvodů odmítly. Raně potratově působí i další metody bránící uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, , jako nitroděložní tělíska atd., které jsou klamně nazývany „antikoncepční“.
  Můžete si říci:„Přece vyhnat oplodněné vajíčko či sotva se rozvinuvší zárodek není přece potrat.“ Ale každý biolog potvrdí, že nový jedinec vzniká v okamžiku početí…
  Alternativou zcela bez chemie je metoda přirozeného plánování rodičovství (PPR), která dnes nemusí být málo spolehlivá, protože se prodávají už mnoho let malé osobní počítače (např.Lady Comp) pro přesný výpočet plodných a neplodných dnů, jejichž spolehlivost je srovnatelná s HA – viz např.:
  http://www.naturcomp.cz/
  Ještě jednou závažnou skutečností týkající se HA je téměř katastrofální působení hormonů vyplavovaných z těla do vody a do přírody – viz např.: http://petr-kubac.blog.cz/1304/absolutni-antikoncepce nebo video na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=wsLV2Mblh8M

 • Petra Pospíchalová

  Díky za tuhle zpověď, Jano. Jsi odvážná a moc Ti držím palce, abys už nikdy nic takového nemusela prožít. Je potřeba o tomhle tématu mluvit. Doufám, že Tvůj článek otevře dalším ženám i celé společnosti, která se na tom podílí, oči. Pokládám si otázku, kam se ztratila přirozenost? Jak mohou ženy, jejichž tělesné rytmy jsou naprogramované antikoncepcí, vnímat svoje tělo a jeho přirozené cykly? …Vždyť o nic nepřijdou. Když se maji dva lidi skutečně rádi, respektujou se navzájem, tak si dokážou užít milování i bez chemie. Jsem vděčná, že mám tak uvědomělého partnera, kterému na mě záleží. Sama jsem nikdy antikoncepci nebrala a sex je pro mě vždycky krásným zážitkem… Myslete na sebe, holky.