Dramatický osud české vlády

V obraze / 25.6.2013

V posledních dvou týdnech byla vládní situace hlavní událostí, která hýbala společností. 

Zatýkání ve Strakově akademii

První zprávy o zatýkání se objevily 13. června a vyvolaly pozdvižení. Zatčení byli i z nejužšího okruhu kolem premiéra. Petr Nečas ze začátku trval na tom, že v žádném případě neodstoupí, zátah označil za nepřiměřený a zdůraznil, že všem svým spolupracovníkům plně důvěřuje. K situaci se okamžitě začali vyjadřovat i ostatní politici a pan prezident. Jak se rozkrývaly důvody zatýkání, situace se pomalu začala měnit.

Sledovaná manželka

Za nejvýraznější osobu by se dala označit Jana Nagyová. Ze začátku to byla „jen“ ředitelka kabinetu premiéra, později vyplynul na povrch i její vztah s Petrem Nečasem a pak i zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování manželky Petra Nečase. Ten pak otočil svá prohlášení, odmítl dále podporovat setrvání Nagyové ve funkci a později i podal demisi. V tomto případě ale zůstává řada nevysvětlených otázek, třeba proč měla Jana Nagyová pocit, že by měla být žena Petra Nečase pod vlivem jehovistů či jakým způsobem přiměla Vojenské zpravodajství ke „spolupráci“ na takto citlivé akci.

Taťka to zařídí

Médii také proběhla krátká zpráva o údajném facebookovém prohlášení naší „první dcery“ Kateřiny Zemanové, že vláda padla a taťkajedná s ČSSD, a to v době před demisí Petra Nečase. Ačkoli byl pravděpodobně status napsán z falešného profilu, nezní až tak neuvěřitelně. Když si vezmu, jaké výroky Kateřina už pronesla, tak bych se vůbec nedivila, kdyby byl i tento, o taťkovi, který se postará, z její hlavy. Nepříliš významné z celkového pohledu, ale ukazuje to, jakým způsobem je vnímána společností dcera prezidenta. Osobně mám pocit, že prezidentská funkce je čistě politická záležitost a není potřeba o činnosti prezidenta referovat způsobem, jaký občas Kateřina Zemanová používá.

Vláda odborníků, nebo nová premiérka?

A co tedy bude dál? Zatímco část politického spektra volá po úřednické vládě a nových volbách, ODS už má vybranou Miroslavu Němcovou na post nové premiérky. Vyjádření prezidenta ovšem vedou spíše k první variantě, ke vzniku úřednické vlády, která by zemi vedla až do řádných voleb v příštím roce. Na druhou stranu ale hrozí, že tato úřednická vláda nemusí získat důvěru. ČSSD a komunisté volají po předčasných volbách, bez ohledu na sestavení úřednické vlády.  Můžeme tedy jen čekat, co další dny přinesou.

Podělte se s námi o váš názor na současnou situaci? Jaké je podle vás nejlepší řešení?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Zdroj videí: youtube.com

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář