V horkých dnech do chladného hradu

Cestování / 17.7.2013

Krásné výhledy, zajímavá historie a koncerty s výjimečnou akustikou. To vše vám přinášíme v našem tipu na výlet.

Konečně je tady léto, jak má být. Teploty dosahují závratných výšin, koupaliště se plní a zmrzlina se konzumuje ve velkém.  Nechcete-li celé léto strávit u vody a zároveň toužíte po osvěžení, navštivte skalní hrad Sloup v Čechách. Prohloubíte svou znalost historie a ještě vás čeká nezapomenutelný zážitek v podobě hradního koncertu.

Trocha historie

Skalní hrad Sloup byl vystaven na třicet metrů vysoké pískovcové skále ve 13. století rodem Ronovců, krátce poté se ho ujala příbuzenská větev pánů Berků z Dubé. Během třicetileté války byl hrad zničen a již nikdy nebyl neobnoven. V druhé polovině 17. století byl zbytek hradu věnován poustevníkům, kteří zde z pozůstatků hradu vystavěli poustevnu s kaplí. Ta je až do současnosti dominantou obce.

Socha poustevníka na hradě. Zdroj: Wikimedia Commons, Mirek256

Socha poustevníka na hradě. Zdroj: Wikimedia Commons, Mirek256

Z původního hradu je zachován pouze přístup na skálu Rytířskými schody, několik skalních světniček a hladomorna. Z pozdější poustevnické éry jsou zde k vidění poustevnické cely, křížová chodba a podzemní kaple. Hrad je známý sochou poustevníka, který dalekohledem pozoruje okolí. Snad každý si najde zalíbení ve čtveřici barevných sklíček, které při pohledu skrz simulují Sloup v Čechách ve všech ročních obdobích.

[one_fourth]

Otevírací doba v letních měsících:
denně 9,00 – 17,00
 
Vstupné:
Základní 60 Kč
Snížené 30 Kč
[/one_fourth]

Koncerty s neobyčejnou akustikou

Během léta se v kapli konají koncerty mladých umělců, které si za dobrovolný příspěvek můžete poslechnout a vychutnat si úžasnou akustiku a výjimečnou atmosféru. Chcete-li skvělý zážitek ještě více umocnit, zavítejte na jeden z nabízených koncertů po setmění.

Nová rozhledna

Hrad mimo již zmiňovaného nabízí taktéž krásný výhled na obec a zejména na nově postavenou rozhlednu, která se tyčí jen na pár metrů vzdálené skále naproti. Zanedlouho ji bude doplňovat restaurace a možná i hotel. Doposud je ale zpřístupněná pouze rozhledna, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Je z ní výhled na celý Sloup i daleko za něj. Avšak trpíte-li závratěmi a bojíte-li se výšek, počkejte raději dole. Schody jsou z děrovaných plechů, je proto vidět dolů, rozhledna se houpe a to i za bezvětří a stěny nejsou zakryté celé, pouze laťkami, díky čemuž působí velmi nestabilně.

Sloup v Čechách je krásná vesnička ležící nedaleko České Lípy a Nového Boru. Snadno si získá vaše srdce nejen díky výše zmíněným turistickým cílům, ale také díky skalám a lesům, které se rozpínají celou vesnicí, a zejména skalnímu divadlu a Radvaneckému rybníku s písečnou pláží. Nevíte-li, kam na výlet, navštivte Sloup v Čechách, nebudete litovat.

Zdroj perexové fotografie: Eliška Marková, Generace21.cz

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář