Korfbal je sport, co podporuje společenský život, říká Zuzana

Sport / 20.7.2013

Žádné dělení na kluky a holky, jen přátelská atmosféra a plno pohybu. To je korfbal.

Není tomu tak dávno, co se k nám dostal poměrně nový sport jménem korfbal. Jedná se o týmový sport, kde družstva nejsou rozdělená dle pohlaví a jednou z důležitých věcí je i taktika hry. Nezáleží na věku hráče ani na jeho výšce. Záleží na celém týmu. Abychom se o tomto sportu dozvěděli více, vyzpovídali jsme Zuzanu Maňákovou, hráčku korfbalu.

foto ZManakova

Zuzana Maňáková, 25 let, Praha

Korfbal hraje už 8 nebo 9 let, mezitím vystřídala dva kluby – Korfbal Praha a KCC Sokol České Budějovice. V červnu končí Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě v Brně, obor Regenerace a výživa ve sportu. Mezi její další záliby patří v podstatě jakýkoli sport – beach/volleyball, squash, basketbal, jízda na kole, ale i tanec, lyžování, čtení knih a sledování pěkných filmů.

Prozraďte nám, jak jste se ke korfbalu dostala? Kdy jste se s ním setkala úplně poprvé?

S korfbalem jsem se setkala úplně poprvé asi v sedmi letech, když Holanďané přijeli sehrát přátelské utkání s týmem, ve kterém hrála i moje sestra. Věnovat jsem se mu ale začala asi až v 16 nebo 17 letech, když jsem musela změnit sport ze zdravotních důvodů.

Co vás na této hře zaujalo nejvíce?

Na korfbalu se mi líbí zejména to, že je to smíšený sport. Není to jen o holkách a klucích. Je to sport, který podporuje společenský život takový, jaký je, to znamená žádné škatulkování dle pohlaví. Nejlepší na tom je, že je to také takový „rodinný“ a „přátelský“ sport.  Jdete ven s partou lidí, můžete být na pláži, trávě, jakémkoli povrchu a stačí vám jen koš a míč – zapojit se mohou úplně všichni.

Jak dlouho se korfbalu věnujete?

Řekněme kolem osmi let.

Jak byste našim čtenářům tuto hru stručně charakterizovala?

Jediný původně smíšený sport na světě, kde je kladen důraz na spolupráci všech a není tolik podporován individuální výkon jako např. v basketbalu. Je vhodný pro každou věkovou kategorii i skupinu lidí. Je bezkontaktní a hlavně si při něm člověk užije plno zábavy.

V čem si myslíte, že je tato hra jedinečná?

Právě ve smíšenosti. Hrají obě pohlaví dohromady, musí umět spolu komunikovat, podporovat se, spolupracovat. Může to být bráno i jako taková malá příprava do celého života.

CZE-POR - utek na donasku

Je korfbal v něčem přínosný pro lidské tělo? Co podporuje?

Samozřejmě, že je korfbal přínosný pro lidské tělo. Podporuje jak rychlost, práci s laktátem i vytrvalost. Podporuje celý stabilizační systém, který je důležitý pro správné držení těla.

Jaké předpoklady musí mít dobrý hráč? 

S korfbalem může začít každý. Předpokladem je hlavně cit pro kolektivní sport, nebýt individualista (atletika, tenis).

Je nějaká věková či výšková hranice?

Korfbal může hrát každý od doby, co běhá, udrží míč a vystřelí na koš, do doby, co běhá, udrží míč, vystřelí na koš a baví ho být ve společnosti ostatních sportujících lidí. U nás jsou věkové kategorie minižáků, mladších žáků, starších žáků, dorostenců a pak seniorka.

Výšková hranice není žádná. Ano, jste-li vyšší a ostatní jsou nižší, máte ve většině případů výhodu. Ale i menší hráč může ubránit většího při střelbě díky pravidlu bráněná střela – tím se smývá výškový rozdíl.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kde probíhají tréninky a kdy? Omezuje vás nějak počasí? Kdy začíná a končí sezona?

Každý klub má jinak nastavený počet tréninků v týdnu. Někde je to 2x, někde 3x týdně. Protože máme zatím jen halovou sezónu, tak nás počasí nikterak neomezuje a trénuje se v halách. Halová sezóna začíná někdy v září/říjnu a končí v dubnu/květnu – záleží na věkové kategorii. V současné době ale uvažujeme i o venkovní sezóně.

Jak často trénujete a co všechno je k tréninku potřeba?

Jak jsem již zmínila výše, záleží na každém klubu, jak si tréninky uspořádá. Počty tréninků se také liší od toho, s jakou věkovou kategorií trenéři právě pracují (dospělí či žáci). K tréninku je potřeba základní vybavení, tzn. korfbalový koš a míč. Co se tréninkového oblečení a obutí týče, není na to kladen velký důraz. Boty však musejí být pevné, s dobrou podrážkou a aby udržely nohu při všech pohybech, které mohou nastat.

Kolik korfbalových družstev můžeme v České republice najít?

Co se týče seniorské kategorie, máme 5 extraligových + Slováci, 7 prvoligových. U dorostu je prozatím 6 družstev, u starších žáků 9, mladších 7 a minižáků 4 družstva. Počítáme ale s postupným navyšováním těchto počtů kvůli krajským nebo okresním soutěžím, kterých se budou moci zúčastnit školy, kde se korfbal bude vyučovat.

Existují i korfbalové turnaje, jsou v České republice často, nebo spíše ojediněle?

Mezi pravidelné korfbalové turnaje patří Český pohár žactva (dětský Maxikorfbal), Český pohár pro seniorskou kategorii (Maxikorfbal) a Elbe Cup. Všechno to jsou venkovní turnaje probíhající po zakončení halové sezóny. Hraje se tedy na umělé nebo přírodní trávě.

Jak to na turnajích probíhá?

Podle počtu přihlášených družstev se sestaví herní systém – všichni se všemi, nebo tabulkově. Většinou to bývá tak, že se všichni sjedou v pátek odpoledne nebo večer, hlavní soutěž probíhá v sobotu a v neděli se dohrávají finálová kola.

Účastníte se také turnajů v zahraničí? Přivezla jste si vy osobně nějaké nové zkušenosti?

Ano, zahraničních turnajů se také účastníme. Jsou to zejména Europa Cup a Europa Shield. Jsou to mezinárodní turnaje určené pro dva nejlepší týmy v České republice. Na Europa Cup jezdí ti, co skončili první, na Europa Shield ti, co skončili druzí nebo třetí. Protože v současné době hraji za KCC Sokol České Budějovice, byla jsem dvakrát na Europa Cupu v Budapešti a Europa Shieldu v Německu. Vždycky je to velká zkušenost potkat se s nejlepšími celky z ostatních zemí. Hrajete proti jiným hráčům, kteří mohou reagovat jinak, než jak jste doma zvyklí.

Jaké jsou vaše největší úspěchy?

Mezi přímo moje největší úspěchy patří 4. místo v 1. české korfbalové lize ještě v době, kdy jsem hrála za Korfbal Praha. Od té doby, co hraji za KCC Sokol České Budějovice jsem se podílela i na zlatých a stříbrných medailích v České korfbalové extralize, zlaté medaile na Europa Shieldu a bronzové na Europa Cupu.

Myslíte si, že zahraniční korfbalové organizace a hráči jsou lepší než ty české, nebo je to zhruba na stejné úrovni?

Myslím si, že naše nejlepší extraligové týmy se mohou výkonnostně srovnávat s ostatními zeměmi. Avšak pak přichází týmy z Holandska či Belgie. Jejich hra, jejich výkonnost je úplně někde jinde. Přece jenom je to u nich jeden z největších sportů s obrovskou základnou. A protože se i my chceme zlepšovat a dosáhnout jejich úrovně, jednotlivé kluby i naše reprezentace využívá možnosti sehrávání přátelských utkání nebo trénování právě s týmy z Holandska.

prostějov - havířov 10

Co máte v plánu do budoucna? Zúčastníte se dalších turnajů?

V současné době se česká reprezentace připravuje na Světové hry, které proběhnou ve vzdálené Kolumbii, ve městě Cali. To je zatím největší cíl českého korfbalu.

Máte nějakou perličku z akcí, o kterou se s námi můžete podělit? 

Tak perliček z akcí je více než dost. Každý účastník si vždy vezme nějakou tu svoji. Ať už se týká zajímavých a vtipných akcí při zápasu (přihrávka, která se odrazí od koše a přistane v rukou, nohou či tělu někoho jiného, nechtěná hra rozhodčího apod.) nebo večerní zábavy, kdy se zpívá, tančí, griluje a vypráví se různé historky z korfbalového i nekorfbalového života.

Řekněte nám na závěr, proč byste korfbal doporučila ostatním?

V každém případě bych korfbal doporučila všem. Je to sport, kde je plno zábavy a tým kolem se vám postupně stane blízkou rodinou. Je to i způsobeno tím, že je to sport smíšený. Vznikne tak parta lidí, kteří si rozumí, někteří se do sebe i zamilují a jejich vztahy končí svatbou. Je to sport více méně bezkontaktní, takže chybí takový ten velký strach o zdraví. A dá se hrát všude – písek, voda, tráva, hala. Stačí míč, koš a pár dalších přátel.

Také vás korfbal zaujal? Směle do toho! Vyzkoušejte tento sport a napište nám své postřehy.

Zdroj všech fotografií: archiv Zuzany

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář