Jiří Mádl ve filmu Colette

Lustigova Colette ožije na plátnech kin

Film / 23.6.2013

Autor:

Milan Ciesler zrežíroval milostný příběh pod děsivým pláštěm holocaustu.

Dechberoucí příběh lásky, která překoná i smrt. Tak uvozují tvůrci Colette, film Milana Cieslera natočený podle druhého dílu Židovské trilogie Arnošta Lustiga – Colette, dívka z Antverp. Téma holocaustu se velmi často odráželo v Lustigových knihách. Sám autor byl držen za druhé světové války v několika koncentračních táborech a jen zázrakem přežil. Příběh inspirovaný útěkem slovenských vězňů z Osvětimi sleduje milostný vztah mezi Colette a Villim, kteří bojují v táboře o holý život. Námět si režisér a scénárista Milan Ciesler vybral i díky několikaletému přátelství s autorem předlohy.

„Arnošt Lustig mi dal volnou ruku. Řekl mi, ať si vyberu cokoliv z jeho díla a já si vybral Colette. Reflektuje mimo jiné i jeho dospívání v Osvětimi,“ popisuje režisér počátky filmové spolupráce se známým spisovatelem. „Žil tím do posledních okamžiků. Velmi si cením toho, že se Arnošt se mnou setkal po propuštění z nemocnice a společně jsme mohli projít scénář.“ Nedlouho poté Lustig zemřel na rakovinu.

Hlavní představitelé filmu Colette - Jiří Mádl a Clémence Thioly. Zdroj: Tomáš Fiala, Generace 21

Hlavní představitelé filmu Colette – Jiří Mádl a Clémence Thioly. Zdroj: Tomáš Fiala, Generace 21

Film, který vznikl v česko-slovenské produkci, natáčeli tvůrci (i díky zahraničnímu obsazení) kompletně v anglickém jazyce. Hlavní role si zahráli Clémence Thioly a Jiří Mádl. Francouzská herečka, která není zatím v Česku příliš známá, zdůraznila důležitost tvorby podobných snímků: „Chci, aby se o takových událostech vědělo. Sama jsem Židovka a jsem velmi ráda, že jsem se mohla na filmu podílet. Byla jsem příjemně překvapena, že chce český režisér točit film o holocaustu.“

Jiří Mádl vyzdvihl chemii mezi hlavními postavami: „Scény s Clémence měly úplně jiný náboj. Bylo vidět, jak moc tu roli chtěla. Natáčení bylo skvělé.“

Colette (drama/romantický)
Režie: Milan Ciesler
Scénář: Milan Cielser, Arnošt Lustig
Hrají: Clémence Thioly, Jiří Mádl, Andrej Hryc, Eric Bouwer, Ondřej Vetchý a další.
V kinech od 12.9.2013

Colette byla pro Mádla velkou hereckou výzvou i z hlediska náročnosti. „Točili jsme koncentrák. Když jsem měl hrát, že trpím a je mi zima, většinou to tak i bylo. Paradoxně je to super, velmi vám to pomáhá vžít se do role,“ doplnil český herec.

Tvůrci mají se snímkem nemalé ambice. Film již přihlásili na filmový festival v Benátkách a zvažují i možnost projekce na Berlinale v Německu.

Tvůrci filmu Colette. Zdroj: Tomáš Fiala, Generace 21

Tvůrci filmu Colette. Zdroj: Tomáš Fiala, Generace 21

„Je to můj nejrozsáhlejší projekt, který snese i evropského diváka,“ neskrývá nadšení Milan Ciesler, ale zároveň skromně dodává, že nemá ctižádost dostávat se na červené koberce. „Byl bych rád, kdyby film oslovil diváky,“ přeje si společně s ostatními tvůrci. „Colette je totiž i velkou poctou krásnému člověku a velkému spisovateli.“

Colette vstupuje do kin v českém znění 12.9.2013.

Zdroj perexové fotografie: bioscop.cz

 

 

Tomáš Fiala

Tomáš Fiala

Student novinařiny se zájmem o sport, divadlo a kulturu obecně. Nadšenec do filmů a TV sérií. Řídí se heslem "Na všem negativním hledej pozitivum" i když jde do tuhého.

Zanechte komentář