I letos se točí…

Divadlo / 12.7.2013

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově je světovou kuriozitou, kterou každoročně navštíví několik desítek tisíc diváků z celého světa.

Otáčivé hlediště patří mezi nejvýznamnější evropské open-air scény. Každý rok se zde od června do září odehraje několik představení z různých sfér umění. Výjimečnost otáčivého hlediště umocňuje fakt, že je Český Krumlov od roku 1992 zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. V letošním roce se koná již 55. sezóna této kuriozity.

Historie otáčivého hlediště

První představení se odehrálo 9.6.1958 a točna uvezla maximálně 60 diváků. Točna, na které sedí diváci v dnešní době, byla uvedena do provozu v roce 1994 a její kapacita je 644 diváků.

Letošní ročník byl zahájen 6. 6. 2013 činoherní komedií Král duchů a Třeštil aneb Jak zkrotit nelidu, kdy si také toto představení odbylo svou premiéru. Další premiéra byla odehrána 15.6.2013 a to akční komedie pro celou rodinu Pták Ohnivák a lišák Zorro z pera českého dramatika Zdeňka Jecelína. Další, v pořadí již třetí premiéra, čekala na diváky 26.6.2013 a byl to muzikál Divotvorný hrnec, ve kterém se představil i letošní držitel ceny Thálie Jan Kříž. Poslední letošní premiéra bude uvedena 18. 7. 2013, bude to balet a diváci se mohou těšit na příběh o lásce a žárlivosti, hříchu a pomstě – Carmen.

Toto není vše, návštěvníci otáčivého hlediště mohou zhlédnout již dříve uváděná díla, a to operu Rigoletto od světoznámého skladatele Giuseppe Verdiho, klasickou komedii od Giovanniho Boccaccia Dekameron, dále na českou komedii Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) a v neposlední řadě na další balet Romeo a Julie.

Otáčivé hlediště. Zdroj: www.otacivehlediste.cz

Otáčivé hlediště. Zdroj: otacivehlediste.cz

Na návštěvu otáčivého hlediště máte celé prázdniny a dokonce i začátek září, protože poslední představení se odehraje 7. 9. 2013.

Kdo na otáčivém hledišti nebyl, vězte, že to rozhodně stojí za to. A kdo už byl, tak ví, že jedna návštěva určitě nestačí.

 

Zdroj perexové fotografie: otacivehlediste.cz

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář