Kreativita – každý z nás umí tvořit

V obraze / 29.6.2013

Člověk, myšlení, práce, nápad. Před všechna tato slova se často přidává jediné adjektivum – kreativní. Co to vlastně znamená být kreativní?

Trh práce se předhání v hledání kreativních uchazečů. A ruku na srdce, kolik z nás takové inzeráty s povzdechem zavře a pomyslí si: „Ach jo, škoda, že nejsem kreativní.“ Obecný úzus ve společnosti totiž odkazuje kreativitu malířům, spisovatelům, tanečníkům, případně grafikům a inovátorům v různých oborech. Přitom je v každém z nás, jen ji musíme objevit a rozvinout!

Kreativita není talent. Je to způsob myšlení

Kreativita je všude kolem nás. Projevujete ji i oblékáním. Zdroj: Sxc.hu

Kreativita je všude kolem nás. Projevujete ji i oblékáním. Zdroj: sxc.hu

Slovo kreativita pochází z latinského creo (tvořím) a volně se překládá jako tvořivost. Umožňuje tvůrčí činnost, inovaci a vynalézavost. Kreativita není talent ani charakterová vlastnost – je to způsob myšlení. Nevěřte mýtu, že tvořivost byla dána do vínku jen několika málo vyvoleným umělcům.  Nejedná se o zvláštní soubor schopností, nýbrž o schopnost vlastní každému z nás. Kreativní může být fotograf, učitel i automechanik, záleží na tom, jak svou schopnost v průběhu života rozvíjí.

„Naše hlava je kulatá, aby myšlení mohlo měnit směr. Kreativita znamená vidět to, co vidí ostatní, ale něco jiného si u toho myslet.“  Francis Picabia

 

Nápaditost sídlí v mozku každého z nás

Která hemisféra převažuje u vás? Zdroj: Freedigitalphotos.net

Která hemisféra převažuje u vás? Zdroj: freedigitalphotos.net

Za vším samozřejmě hledejme lidský mozek. Za kreativitu zodpovídá převážně pravá hemisféra. Společně s představivostí, hravostí, vnímáním barev, denním sněním, schopností riskovat a rytmem představuje protipól analytické levé hemisféře (logika, slova, čísla, kauzalita). Neznamená to však, že pokud jste spíš „na matematiku“ než humanitní typ, nepoužíváte kreativní myšlení. Mozek pracuje komplexně v interakci obou hemisfér. Pedagog a konzultant Ned Herrmann, který se zabývá souvislostí kreativity a mozkových funkcí přes 20 let, vyzkoumal, že kreativita je výsledkem práce celého mozku.

„Vše, co si dokážete představit, je skutečné.“ Pablo Picasso

Vzdělávací systém potlačuje nápadistost

Pořád si myslíte, že nejste kreativní? Vzpomínejte na dětství, vybavte si oblíbené činnosti. Dětství je zlaté období tvořivosti. Vzdělávací systém ji bohužel v dětech dostatečně nerozvíjí. Naopak učí školáky myslet jednotně a stereotypně. Podívejte se na video Kena Robinsona:

Najděte a zapojte svou vlastní tvořivost

Důležité je zapojit kreativní myšlení v oblasti, která vás baví. Může jít o obor, kterým se chcete živit. Koníček, který vás naplňuje. Vaše současné zaměstnání nebo vysněná práce, za kterou usilovně jdete. Malcolm Gladwell zkoumal, kolik času denně trávili špičkoví sportovci, umělci a vědci tréninkem svých schopností. Z rozsáhlých výzkumů zjistil, že abychom mistrně ovládli určitou činnost, nemusíme mít vrozený talent. Stačí se dané činnosti věnovat 10 000 hodin (8 let práce na plný úvazek). A pak že nemůžete být spisovatelem!

Tip: 10 věcí, které jste nevěděli o kreativitě

Běžte na kolo. Fyzická práce pročistí hlavu a přinese desítky nápadů, radí Austin Kleon. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Běžte na kolo. Fyzická práce pročistí hlavu a přinese desítky nápadů, radí Austin Kleon. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Můj osobní tip na probuzení „kreativního génia“ je bestseller New York Times z pera Austina Kleona – Kraď jako umělec: 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě. Inspirujte se u svých idolů, pracujte rukama (neseďte u počítače, klidně si nápady kreslete, stříhejte), cestujte. Kniha je doslova nabitá tipy, obrázky, zajímavými postřehy. Kleon tvrdí, že ji psal jako soubor rad svému mladšímu já. Po přečtení budete mít pocit, že sebral střípky vašeho života, přidal jim hlavu a patu a dal vám je přečíst.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář