Dlouhej Tah: Hrát nás prostě baví!

Hudba Kultura / 4.7.2013

Dnes jsme pro vás vyzpovídali hudební skupinu, která si říká Dlouhej Tah. Víc o kapele nám prozradil kytarista Moral Keshy.

Dlouhej Tah je mladá rocková skupina z Hradce Králové fungující od roku 2007. Jejími členy jsou Márvy DeClerck (zpěv, scream, showmaker), Moral Keshy (kytara, zpěv, scream), Olaf Splash (kytara, zpěv, strip, kvák), Marlon TedesKiss (bicí, šlapky, štětky, kicking and screaming), Henry Blaglight (basa, chillmaker).

Mohl bys nám pro začátek vaši kapelu představit?

Joha, joha, joha! Jsme mladá, sexy, perspektivní rocková kapela z Hradce Králové, která pyšně bojuje, aby se dostala do vašich krásných srdcí, uší i očí. Popis naší pětičlenné kapely je jednoduchý. Útočnou trojici tvoří hlavní a nezaměnitelný zpěv, kterému na křídlech zpívají dva vyrovnaní kytaristé, jejichž hlavní předností jsou odlišně znějící kytary. V důsledku tak tvoří barevně znějící souzvuk kytar a navzájem se lahodně doplňují. Ze zadních pozic celé uskupení jistí hutná a svěží basa podpořená bubenickými rytmy. Hlavní vizitkou celé formace jsou odvážné a zajímavé poetické české texty.

Vypadáte na sehranou partičku. Jak jste se dali dohromady?

Jedním z důvodů bylo, že Moral i Marlon nebyli žádní fešáci, a proto chtěli zvýšit své šance u něžného pohlaví. Moral a Marlon se setkali na gymnáziu v Hradci Králové a spřátelili se. Moral pidlil kytaru, Marlon začal pidlit bicí. Při jednom klasickém ponocingu se dopídili k tomu, že jejich kamarád Honza, future Henry, má tak neskutečně anatomicky uzpůsobené prsty k hraní na basový nástroj. „Ty vole, kámo, nene, nechceš začít hrát s náma? Kámo, ty tvoje prsty, to je mega!“ přesvědčoval ho Moral. Henry pronesl unyle: „Tak jo, proč by ne.“ No a byli jsme tři.

Marlon si pak vzpomněl na Olafa, který hrál na kytaru. Byli jsme čtyři. Asi měsíc před prvním koncertem jedna kámoška povídá:  „Znám jednoho týpka, kterej hraje na kytaru a zpívá Nirvánu, Fixu a SOAD.“ Načež Moral odvětil: „HNED MI NA NĚJ DEJ ČÍSLO!“ Druhý se sešli a tam mu nad půllitrem řezaného sdělili svojí touhu. Marvy neváhal, odhodil vlasy z čela a slavnostně prohlásil, že jde to toho. A tak vznikl Dlouhej Tah.

To je příběh! Podle názvu to vypadá, že máte rádi velké akce. Proto tedy Dlouhej Tah?

Velké akce máme rádi. Utužují vztahy mezi členy kapely a je zábava. A že my se umíme bavit! Náš název vznikl, dá se říct, spontánně v hospodě za velké podpory bratra našeho bubeníka, který byl, no jak to říci slušně, prostě na šrot.  „Dlouhej taaaaaaaah, vole!“  zněla ta věta a my si řekli, že je to chytlavý název a od té doby se tak prezentujeme.

Měnilo se v průběhu vaší existence složení? Jak dlouho takto fungujete?

Jsme spolu skoro šest let, ale pořádně jsme začali hrát a tvořit před pěti lety. To víš, vybudovat kapelu od základů je cesta trnitá a chce to svůj čas, než pořádně vyzraje. Můžeme ji přirovnat k vínu. Čím starší, tím lepší. V průběhu naší cesty se zatím sestavení nezměnilo ani jednou. Máme se moc rádi a jsme životní kamarádi. Naše kamarádství a naše city se ale snažíme nezatahovat do profesionální stránky.

Co to znamená? 

Když řešíme nějaký problém, tak k němu přistupujeme bez obalu a na rovinu.

Dlouhej Tah

Koncerty si kluci užívají. Zdroj: archiv kapely.

Co kromě zkoušek a koncertů společně podnikáte? Máte společné koníčky?

Ha, jednoduchá otázka! Děláme toho spolu hodně, jelikož máme mnoho společných zájmů. Především rádi chodíme do hospody a na různé akce, jelikož jsme chlapci společenští. Ale nemysli si, že jsme nějací pobudové, co chodí jenom po hospodách. Jsme velice slušní a vychovaní. Všichni rádi společně sportujeme a jsme pro to patřičně nadaní. Mezi naše další společné aktivity patří občasné hraní PC her, škádlení, soukromé filmové festivaly, chození na procházky do přírody a tak dále. Je toho zkrátka hodně.

Když spolu trávíte tolik času, nepamatuje mezi vámi někdy ponorka?

Někdo by to možná nazval ponorkou, ale tomu, co se děje po několika společně strávených dnech, my říkáme „mentální klystýr“. Nejlepším příkladem je pro nás, dnes už legendární, soustředění v Kobylicích. Nejsme žádný zagorky, takže se nehádáme, neděláme si naschvály, spíš se špičkujeme, dobíráme si jeden druhého. Ale to asi jen proto, že se máme strašně rádi.

Hrajete vy nebo někdo z vašich blízkých v kapele, která se snaží nastartovat slibnou kariéru?
My vám můžeme pomoct udělat první mediální krůček! Pokud máte odvahu, přihlaste se do našeho seriálu „Kapely, které možná (ne)znáte“ a příště tady může být článek právě o vás! Pište na jitka.holcakova@generace21.cz.

Zpět k hudbě. Jak byste tu vaši charakterizovali?

Kdybych měl použít známé klišé, tak řeknu, že se nesnažíme naši hudbu nějak zaškatulkovat, protože to ani nejde. Hrajeme to, co nás baví. Nesnažíme se to nějak pojmenovat. Co je komu po jméně? Ovšem my se to snažíme pojmenovat, zoufale se snažíme. (smích) Hrajeme tedy rock šmrncnutej progressive-rockem s nádechem industrialu.

Co nebo kdo vás inspiruje?

Vyrostli jsme na Vypsané FiXe a Kurtu Cobainovi. Dnes už se v naší hudbě ale mísí mnohem víc prvků a jak stárneme, průměrný věk v kapele je 23 let, mění se trochu i náš hudební vkus. V poslední době to byli třeba Foo Fighters, kteří nám minulé léto vlili krev do žil, stejně jako Franz Ferdinand a Cocotte Minute.

Dlouhe Tah - promo

Členy kapely pojí životní přátelství. Zdroj: archiv kapely

Píšete si hudbu a texty sami? Kdo je autorem?

Na skládání hudby máme v naší kapele hned několik odborníků. Dvorní skladatelé jsou Olaf a Moral. Do jejich řemesla se jim – s proměnlivými úspěchy – snaží fušovat i Marvy, kterej stojí za většinou textů. Veškeré autorství tedy zůstává výhradně v rukou kapely.

Co považujete za váš největší úspěch?

Asi účast na Majálesu v Hradci Králové 2 roky po sobě, kde jsme v roce 2012 vyhráli soutěž Gambrinus Excelent Talents. Dostali jsme pivo na celý rok zdarma. Konkrétně 160 litrů na každého! Další naše úspěchy jsou hraní po boku kapel, jakými jsou UDG, Vyhoukaná Sowa, Fixa a tak dále. V neposlední řadě je třeba zmínit náš nejaktuálnější úspěch, vydání nového EP s názvem Odpolední seriál, které je k dostání zdarma na našich webovkách. Nadřeli jsme se na tom a výsledek nás moc potěšil a povzbudil do další tvorby. Ostatně, posuďte sami.

Kde vidíte vaši kapelu v budoucnosti? Máte nějaké cíle?

Popravdě budoucnost moc neřešíme, jelikož víme, jak je v dnešní době těžké se prosadit. Ale to neznamená, že chceme být jenom provinční kapela. Naopak! Chceme vystupovat na největších festivalech v Česku a stát po boku těch největších kapel. Nebude jednoduché se propracovat až na tuto úroveň, ale myslíme si, že na to máme. Hrát nás prostě baví, chceme se zlepšovat, a tak dosáhnout skvělé tvorby a výsledků. Jedině tak lze podle nás uspět a dostat se blíže k posluchačům. Soustředit se a nechat ze sebe proudit čistou, nefalšovanou českou muziku pro všechny lidi. To je motto, které nás spojuje a dělá z nás pětici jménem Dlouhej Tah.

Kde vás v nejbližší době můžeme vidět a slyšet?

O prázdninách nás čekají nějaké festivaly a moto-srazy, takže doporučujeme sledovat stránky.

Více informací o kapele Dlouhej Tah se dočtete na 

jejich oficiálních stránkách

facebooku

bandzone

Zdroj perexové fotografie: archiv kapely

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář