Králíček vzala kulomet a všechny postřílela

Divadlo Kultura / 1.7.2013

Česká premiéra hry norské autorky Saary Turunen je jednoduše skvělá.

Nezávislý divadelní soubor Divadlo Letí, který na naše pódia přináší nejčerstvější divadelní novinky ze světa, uvedl na konci dubna psychologickou tragikomedii o dospívající ženě v moderní době. Sonda parodizující současnou mediální smršť reklam a z hlavy nevymazatelných ginglů má za hlavní hrdinku do růžových šatiček oblečenou dívku, která po světě klopýtá stejně jako na svých vysokých podpatcích. A pozná se v ní nejedna z divaček.

Cesta králičí norou

Králíček sedí v restauraci. Má nádherné šaty a lodičky na vysokém podpatku. Až příliš vysokém na to, že večeří sama. Žena má být upravená. Žena má být čistá. Žena má být vždy přitažlivá a krásná. Zapamatuj si to. Králíček je věčně špinavá. Zůstaneš sama. Králíček sleduje kulinářský pořad, v němž idol přivádí lascivnými pohyby cvak! cvak! do varu celé své publikum. Její sestry mají v práci vystavené fotky mužů. Muži na staveništi, muži s rozhalenými košilemi, muži se štěňaty. Králíček chce být milována a rozmazlována a hýčkána. A na druhou stranu chce popadnout svůj kulomet a všechny postřílet.

Králíček Pavla Beretová a On v podání Václava Vašáka

Králíček Pavla Beretová a Muž v podání Václava Vašáka. Zdroj: divadlo-leti.cz

Mám na sobě stejné bílé šaty jako ostatní dívky, ale proč jsou ty moje šaty jeden černý flek vedle druhého? Vtom mi z koutku úst začne téct krev a papadnu kulomet. Zabiju všechny, zabiju mámu a tátu, všechny sestry i malého Honzu s Bětuškou. Střílím tak, až mozky a střeva stříkají. Zahrada mého domu plave v krvi. – citát ze hry

V pěti se to dobře táhne

Pavla Beretová se skvěle vciťuje do role neobratné nezkušené ženy, která nedokáže zvládnout jedinou situaci bez maléru a sama do své postavy vnáší okouzlující dívčí naivitu a mnohovrstevnatost, díky níž můžeme v jednu chvíli vidět Králíčka jako rozpustilé děvče, v další Králíčka jako pornohvězdu a v poslední Králíčka jako zabijácký stroj.

Sekundují jí neméně důležití čtyři herci, kteří kromě toho, že ztvárňují různé postavy z Králíčkova života, jsou nosným prvkem vizuální části inscenace. To oni oznamují přechody mezi jednotlivými scénami, namlouvají příběh a ke vší spokojenosti diváka dělají na scéně první a poslední, aby udávali rychlost a náladu daného obrazu.

InscenaceKrálíček
Autor: Saara Turunen
Divadlo: Studio Švandova divadla
Premiéra: 25. dubna 2013
Režie: Natálie Deáková
Herecké obsazení: Pavla Beretová, Marta Vítů, Tomáš Jeřábek, Tomáš Kobr, Václav Vašák
Cena180 Kč

Zdroj perexové fotografie: divadlo-leti.cz

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář