Okouzlující „konec světa“, to je Algarve

Cestování / 8.7.2013

Nejjižnější region Portugalska Algarve byl v minulosti považován za konec světa, dnes je jednou z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí Evropy.

Algarve je jedinečný region na samém jihu Portugalska, který byl v minulosti hustě osídlený Araby. I po staletích od rekonquisty je zde patrná jejich stopa. Historické památky včetně čistě portugalské architektury jsou jen jedním z mnoha lákadel, které sem lákají turisty z celého světa. Dalšími atrakcemi jsou portugalská kuchyně, kultura a hlavně kouzelná kombinace zdejšího klimatu a přírody.

Celé jižní pobřeží je lemováno malebnými písčitými plážemi, které jsou z jedné strany omývány azurovým oceánem a z druhé často chráněny pískovcovými skalami. Zhruba tři sta šedesát dní v roce je zde slunečno a teploty se pohybují kolem třiceti stupňů. Není proto divu, že sem přijíždí ročně průměrně deset milionů turistů a stále roste počet cizinců, kteří si zde pořizují letní sídla.

Hlavní turistická centra Algarve

Sagres

Pokud vyrazíte do nejjihozápadnějšího cípu Algarve, nevyhnete se pocitům, které zažívali Evropané již před mnoha staletími – „tady končí svět“. Faktem je, že dostanete-li se dovnitř areálu bývalé pevnosti a námořní školy a dojdete-li až pod maják, pevninu budete mít pouze za zády. Rozhlédnete-li se pak kterýmkoliv jiným směrem, neuvidíte nic jiného než nekonečnou souvislou vodní plochu. Nejbližší pevný bod při pohledu přímo před sebe je až v Severní Karolíně. Je obdivuhodné, že se portugalští mořeplavci oceánu nezalekli a z blízkého okolí často vyráželi objevovat nový svět.

Jihozápadní cíp Algarve - Sagres

Jihozápadní cíp Algarve – Sagres. Zdroj: travel-in-portugal.com

Vydáme-li se od městečka Sagres po pobřeží směrem na východ, narazíme postupně na další čtyři turisticky nejatraktivnější města: Lagos, Albufeira, Faro a Tavira.

Lagos

Kromě toho, že je Lagos v dnešních dnech velmi významným centrem pro turisty, je také důležitým centrem portugalské historie. Právě odtud vyplouval Jindřich Mořeplavec, když se vydával vstříc neznámému, doufaje, že objeví svět i za mořem.  Kromě historické loděnice se ve městě Lagos nachází místo bývalého evropského trhu s otroky.

Budova bývalého prvního evropského trhu s otroky - Lagos. Zdroj: my-yacht24.com

Budova bývalého prvního evropského trhu s otroky – Lagos. Zdroj: my-yacht24.com

Albufeira

Největší turistický boom zažívá město Albufeira, a to hlavně díky těsné blízkosti nádherných pláží jako např. Praia de Balaia, Praia de Castelo, Praia de Maria Luisa a další. Nicméně to, co je pro ekonomiku přínosem, může být handicapem pro místní prostředí. Město pomalu ztrácí svůj půvab, jeho ulicemi proudí masy turistů, kteří následně plní restaurace, kluby a bary, jež utichají až se svítáním.

Albufeira - pláž. Zdroj: http://toptravellists.net

Albufeira – pláž. Zdroj: toptravellists.net

Faro

Faro je hlavním a největším městem celého regionu Algarve. V bezprostřední blízkosti se nachází mezinárodní letiště, takže pokud se na jih Portugalska vydáte letecky, Faro bude vaší zdejší vstupní branou.

Přestože má Faro, potažmo celá oblast Algarve, zajímavou a bohatou historii, spousta budov a významných pozůstatků z dob arabské, římské i portugalské vlády byla zruinována během dvou zemětřesení v letech 1523 a 1755. Nicméně ne vše bylo zničeno. Mezi památkami, které se dochovaly, stojí jednoznačně za zmínku hradby údajně z devátého století, které dnes ohrazují střed města a chrání městskou katedrálu. Ta je spolu s protilehlým biskupským palácem z osmnáctého století hlavní dominantou města Faro.

Městská katedrála ve Faru. Zdroj: Wikipedia Commons

Městská katedrála ve Faru. Zdroj: Wikimedia Commons

Tavira

Město západně od Fara, kterému se přezdívá Město kostelů. V Taviře jich totiž najdete hned třicet sedm. Pokud hledáte skutečnou portugalskou atmosféru, tak ze všech jmenovaných měst máte právě zde největší šanci najít to, co hledáte.  Díky množství kostelů a románskému mostu, který spojuje dvě části města původně rozdělené řekou, má městečko Tavira svůj osobitý romantický půvab.

Tavira - románský most. Zdroj: Wikimedia Commons

Tavira – románský most. Zdroj: Wikimedia Commons

Pokud na vás doléhají starosti všedního života, vřele vám doporučujeme k odreagování jih Portugalska. Věříme, že jako milióny návštěvníků před vámi i vy budete okouzleni půvabným prostředím a vždy dobře naladěnými Portugalci.  Algarve je místem, kde se nemusíte obávat, co bude zítra.

Zdroj perexové fotografie: Iveta Dunčová

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář