Objevte kouzlo severské detektivky

Literatura / 1.7.2013

Severské detektivky tady byly vždycky. Ale až v jistém okamžiku si jich musel všimnout úplně každý a okamžitě na nich získat závislost… 

Kterou knihou to začalo

Obrovský úspěch trilogie Milénium Stiega Larssona rozpoutal vlnu, která vynesla na světlo i ostatní podobné knihy. Odstartovalo to boom, který způsobil příval detektivek, psychologických románů a thrillerů.

Zájem pořád stoupá a zviditelňují se další a další autoři. Například Jo Nesbø, Lars Kepler, Henning Mankell. Ale nechci tu vypočítávat seznam, protože většina nakladatelství už si zavedla kolonku Severské krimi. Na výběr je toho nepřeberně, stačí pouze jednu vybrat.

Přitažlivost severských detektivek

Tyhle knihy nikoho nešetří… Zdroj: foter.com

Za úspěchem by mohlo být hned několik důvodů. Tyto knihy se nedají snadno charakterizovat. Hlavní hrdina není dokonalý, ale je to taky jenom člověk. Hrdinové se totiž i v průběhu vyšetřování zločinů potýkají sami se sebou. Od alkoholu a asociálnosti až k psychickým poruchám. Často se ani nejedná o detektiva, ale třeba o novináře, hypnotizéra, počítačového hackera nebo kohokoliv jiného.

Mě osobně v příbězích vždycky upoutají místa, která se v příbězích objevují. Drsné a nemilosrdné podmínky jsou stvořené k brutálním vraždám a činům. Setkáte se tak s vraždami, kde se autoři nebojí prolít pár kapek krve nebo někoho zmrzačit, rozsekat či mučit.

S cizokrajným prostředím severských států nahlížíme i na mentalitu místních lidí, jejich zvyky a chování. Občas jsem se prostě cítila, jako kdybych nečetla knihu, ale podnikla velice svévolný a dobrodružný výlet právě do severních zemí.

V knihách nenajdete žádné jednoduché dějové zvraty. Vraha nepoznáte na prvních stránkách. Budete se pídit po detailech s hlavním hrdinou, dokud nezjistíte úplně všechno. Místo vraždy je popsáno tak důkladně, že se vám objeví před očima. Hrdina netají žádné své skryté vlastnosti. Všechno je tak přímé a jasné a vše má nějaký důvod.

S kým začít?

  • Stieg Larsson – Muži, kteří nenávidí ženy
  • Jo Nesbø – Netopýr
  • Lars Kepler – Hypnotizér

Stieg Larsson

Švédský novinář a spisovatel, neboli ten, který odstartoval severskou vlnu. Jeho slavnou trilogii Milénium (Muži, kteří nenávidí ženy; Dívka, která si hrála s ohněm; Dívka, která kopla do vosího hnízda) vřele doporučuji. Příběh se odehrává ve Švédsku a točí se kolem novináře Mikael Bloomkvista a hackerky Lisbeth Salanderové. 

Muži, kteří nenávidí ženy je prvním dílem a představuje dvě hlavní postavy, které nás budou provázet po celou dobu. Setkávají se  při pokusu vyřešit jeden starý nevyřešený případ. Čtyřicet let staré zmizení vnučky bohatého a nyní už umírajícího muže. Přestože mi ze začátku přišlo nemožné, aby byla tak stará vražda vyřešená, mohla jsem jenom s údivem pozorovat, jak si s tím autor poradil. Báječně propracované dílo, které jsem prostě musela číst dál a dál. Přitom první díl je pouze ochutnávka toho, co všechno nás čeká dál.

hypnotizér

Hypnotizér Zdroj: knihcentrum.cz

Lars Kepler

V první románu Hypnotizér se setkáváme s kriminálním inspektorem Joona Linnou. Vyšetřuje případ brutálního vyvraždění skoro celé rodiny. A jediným svědkem je těžce zraněný chlapec ležící v kómatu v nemocnici. Proto je na scénu povolán psychiatr Erik Maria Bark, který má praxi hypnotizéra a odborníka na léčbu traumatu.

Na těchto románech mě většinou nejvíc fascinuje fakt, že se odehrávají v průběhu pár dní. Ale nikdy mi nepřišly nudné ani zdlouhavé, spíš jsem se neustále hladově natahovala po další a další stránce.

Jo Nesbø

Jeho Netopýr je jedním z mnoha románů, které teď můžeme na pultech v knihkupectví vidět. Ale důvod, proč doporučuji zrovna tento román, je ten, že je to první díl ze série případů Harryho Holea. Přestože nezáleží na pořadí v jakém jsou knihy čteny, tohle může dojem jenom vylepšit.

Kriminalista Harry Hole se vydává do Sydney, kde má pomoci místní policii s vraždou norské dívky. Navíc by mu mohla změna prostředí ulevit od jeho psychických problémů a od alkoholu. Postupně se do vyšetřování vkládá mnohem více, než by měl, a dostává se na stopu sériovému vrahovi.

Máte své oblíbené autory detektivek? Kterými se necháváte okouzlit vy?

Zdroj perexové fotografie: Tereza Srbecká, Generace 21

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář