Léto je tu, připravte se na něj!

Léto je tu! Přinášíme pět rad, jak odolat letním teplotám

V obraze / 7.7.2013

Po dlouhé zimě přichází vysoké teploty a s nimi i jistá zdravotní rizika. Jak se nebezpečí vyhnout a zpříjemnit si léto?

1. Vyhýbejte se přímému slunci!

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte ven, když sluníčko pálí nejvíc, to znamená mezi 11. až 15. hodinou. Když vyrazíte, nezapomeňte na důležitou pokrývku hlavy! Precizně načesaný účes, který by klobouk či čepice zkazily, vydrží do večera, úžeh se může protáhnout na další dva dny. Nezapomeňte na dostatečně silný opalovací krém a kvalitní sluneční brýle.

2. Dbejte na pitný režim!

V létě se potíme několikanásobně víc než v jiných obdobích roku. Dospělí by měli vypít kolem čtyř litrů tekutin denně. Je dobré vyhnout se těžké manuální práci, která pocení posiluje. Ideální je chlazená – ne ledová – voda, smetanové zmrzliny ochladí jen po dobu konzumace a alkoholové nápoje dehydrují a rychleji se opijete.

Když večer nemůžete horkem usnout:

  • Dejte si vychladit pyžamo do lednice.
  • Vychlaďte si postel termoforem se studenou vodou.
  • Na okno pověste mokré prostěradlo, ochladí se tak proudící vzduch.
  • Spěte jen pod prostěradlem.

3. Dopřejte si lehké jídlo, osvěží vás!

V horku člověk často ani hlad nemá, ale drobnější porce častěji během dne zasytí a osvěží, aniž by vás odrovnaly. Saláty, pomazánky, jogurty a koktejly jsou to pravé pro horké dny. Tučná a bílkovinná jídla zahřívají organismus, netrvanlivá se v horku snadno zkazí.

Dejte šanci ovoci a vitamínům!

Dejte šanci ovoci a vitamínům! Zdroj: photl.com

4. Léto zesiluje příznaky alergií!

Kromě zvýšené koncentrace pylových zrn a prachu ve vzduchu trápí alergiky vysychající sliznice, které na přísun alergenů hůře reagují. Vysoké teploty rovněž nepřispívají kardiakům a lidem s chronickými obtížemi dýchacích cest. Lidé s potížemi se srdcem by zvlášť měli dbát na pitný režim, protože s úbytkem tekutin se zahušťuje krev.

5. Dávejte pozor na své okolí!

Byť může být krásné počasí na piknikový ohýnek, táborák nebo i gril, rozhodně ho nerozdělávejte poblíž lesa, horkem vysušená tráva a jehličí hoří jedna radost (v létě registrují hasiči až 111 výjezdů za den, přičemž „normální“ počet je polovina). Stejná výstraha platí i na cigarety, doutníky a vodní dýmky!
Nezavírejte své mazlíčky, děti či jiné osoby v autě, i když si jdete jen odskočit do obchodu, pokud jim tedy nechcete připravit nepříjemnou a hlavně nebezpečnou saunu.
Celkově buďte ohleduplní a všímaví, okolí vám to asi nevrátí, ale váš zdravý organismus určitě!

Dávejte na sebe pozor, léto je krásné, ale extrémní teploty a slunce zabíjí! V největších letních vedrech záchranáři ve velkých městech (Praha, Brno, Ostrava), kde jsou rozpálené dlážděné ulice, vyjíždějí až dvakrát častěji, než je průměr v ostatních částech roku. Nejčastěji vyjíždějí k lidem, kteří zkolabují horkem a nedostatkem tekutin.  Neopomeňte také nebezpečí vzniku rakoviny kůže, kterou často odstartuje neúměrné opalování.

 

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář