Novinky čtvrtého červnového týdne

Film / 21.6.2013

Čtvrtý týden měsíce června do kin přináší dva dlouho očekávané trháky, nenechte si je ujít.

Univerzita pro příšerky

Takový malý univerzitní žertík. Zdroj: disney.cz

Takový malý univerzitní žertík. Zdroj: disney.cz

Premiéra v ČR: 20. 6. 2013

Animovaný

USA, 2013

Režie: Dan Scanlon

Hrají: John Goodman, Billy Crystal, Frank Oz, Steve Buscemi, Jennifer Tilly, Dave Foley, Julia Sweeney, Joel Murray, John Ratzenberger, Ken Jeong, Helen Mirren

Univerzita pro příšerky (Monsters University) je klasickou pixarovkou posledních let. Co si pod tím představit? Pixar Animation Studios patřilo mezi nezávislá animační studia až do roku 2006, kdy se stalo součástí velkého Disneyovského koncernu. I když vám třeba název studia nic neříká, nenechte se mýlit. Pixar se uvedl s úspěšným animákem Toy Story, mezi nejslavnější tituly patří Hledá se Nemo, Příšerky s. r. o., Úžasňákovi nebo Vzhůru do oblak. Jedná se o filmy, jejichž hlavní devízou je originalita  a vtip, které do kin lákají kromě dětí i dospělé, hlavně kvůli vtipným narážkám a jinotajům.

Poslední dobou však jako kdyby Pixaru došel dech a Auta 2 nebo Rebelka sice stále pobaví, ale z hlavy se vykouří chvilku poté, co vám před očima proběhnou titulky. A ti, kteří už mohli prequel klasických Příšerek s.r.o. vidět, říkají, že se jedná o stejný případ… Ale přesto je nač se těšit!

Ocitáváme se v barevném světě strašáků, který je stále ještě závislý na dětském křiku. Zelené očko s dlouhýma nohama, Mike Wazowski, se rozhodl jít za svým snem a stát se nejúspěšnější příšerkou všech dob. A k tomu mu má dopomoci právě slavná Univerzita pro příšerky. Jak ale všechno dopadne, když se mu do cesty připlete od přírody talentovaný obluďák Sully? Nechte se překvapit, ale nuda to rozhodně nebude.

 

Muž z oceli

Obyčejný kluk, který zas nebyl tak obyčejný. Zdroj: manofsteel.warnerbros.com

Obyčejný kluk, který zas nebyl tak obyčejný. Zdroj: manofsteel.warnerbros.com

Premiéra v ČR: 20. 6. 2013

Fantasy/akční/dobrodružný

USA/Kanada/VB, 2013

Režie: Zack Snyder

Hrají: Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe, Diane Lane, Kevin Costner, Michael Shannon, Dylan Sprayberry, Antje Traue, Harry Lennix, Christopher Meloni, Julia Ormond, Laurence Fishburne, Michael Cerveris, Rebecca Buller, Ayelet Zurer, Keke Palmer, Michael Kelly, Richard Schiff, Tahmoh Penikett, Joe Minoso, Mackenzie Gray, Christina Wren

Tak se zamyslete: který komixový hrdina dlouho neměl svůj film? Byl tady Iron Man, Spider-Man, Thor, Captain America i Batman, kdopak nám chybí? Ano, odhadujete správně, hlavním hrdinou Muže z oceli (Man of Steel) není nikdo jiný, než Clark Kent alias Superman. A před námi se rozehrává klasický příběh malého chlapce, který zjistí, že není tak úplně jako ostatní, že má mimořádné schopnosti a aby toho nebylo málo, pochází z jiné planety a na Zemi má speciální úděl. Netřeba dále rozmazávat, příběh všichni známe, jde spíše o to, jak nám bude naservírován.

Režisér Zack Snyder není žádným nováčkem, jeho 300: Bitva u Thermopyl nebo Strážci – Watchmen jsou vizuální radostí každého filmového fanouška, nemůžeme se tedy divit tomu, že Muž z oceli je už na první pohled okouzlující podívanou. V příběhu je obstojně rozvíjena kryptonská mytologie, ale ani nečtenáři předlohy se nemusí bát, že by se ztratili v překladu; Muž z oceli je v první řadě čistokrevný blockbuster, u kterého se máte bavit. Tedy netřeba čekat žádné intelektuální hladiny a hluboká poselství, chce to popcorn, colu a těšit se na spousty akce.

Henry Cavill (Tudorovci, Válka Bohů) vypadá, jako kdyby se pro roli Clarka Kenta v trikotu s pláštíkem narodil. Po jeho boku září například Amy Adams (Chyť mě, když to dokážeš, Julie a Julia) v roli osudové Lois Laneové, Michael Shannon (Nouzový východ, tak Shelter) jako generál Zod, oscarový Russell Crowe (Gladiátor, Bídníci) jako Jor-El nebo Diane Lane (Nevěrná, Jumper) v roli Marthy Kentové.

Rok 2013 byl vybrán pro premiéru účelově, právě letos totiž bude 75. výročí od vydání prvního komixu se Supermanem. Restart příběhu Clarka Kenta by tak měl být poklonou celému universu Justice League.

 

Meteora

Příběh Boha a lásky. Zdroj: hollywoodreporter.com

Příběh Boha a lásky. Zdroj: hollywoodreporter.com

Premiéra v ČR: 20. 6. 2013

Artové drama

Německo/Řecko/Francie, 2012

Režie: Spiros Stathoulopoulos

Hrají: Theo Alexander, Tamila Koulieva-Karantinaki

Snímek Meteora (Metéora) režiséra Stathoulopoula je rozjímáním nad Bohem a láskou, nad životem, nad světem. Před našima očima se  v osmdesáti minutách přehrává život mnicha Theodora a jeptišky Uranie, kteří svůj život zasvětili hledání Boha v opuštěných horských kopcích. Když si dva mladí lidé k sobě najdou cestu a zamilují se, kontrast mezi skutečným životem a meditativním přežíváním členů církevních řádů je čím dál tím jasnější.

Vzhledem k faktu, že se jedná o artové drama, je důraz kladen na vizuální stránku filmu – stereotyp života mnichů a jeptišek je podpořen tlumenými barvami a dlouhými statickými záběry bez jediného střihu, láska ústřední dvojice a filosofický podtext filmu se pak promítají do animované části, jež je ztvárněna velmi originálně. Meteora není klasickým trhákem, ale hlubokým zamyšlením nad hledáním Boha.

 

Bling Ring: Jako VIPky

Výlet do světa celebrit. Zdroj: theblingring.com

Výlet do světa celebrit. Zdroj: theblingring.com

Premiéra v ČR: 20. 6. 2013

Krimi/drama

USA, 2013

Režie: Sofia Coppola

Hrají: Emma Watson, Taissa Farmiga, Leslie Mann, Nina Siemaszko, Gavin Rossdale, Israel Broussard, Carlos Miranda, Erin Daniels, Stacy Edwards, Joe Nieves, Claire Julien, Katie Chang, Kirsten Dunst, Paris Hilton, Halston Sage

Toužili jste někdy po tom žít jako hvězdy? Hlavní hrdinové snímku Bling Ring: Jako VIPky (The Bling Ring) ano a nezůstali pouze u toužení. Skupina kamarádek Nicky (Emma Watson – Harry Potter, Charlieho malá tajemství), Rebecca (Katie Chang), Chloe (Claire Julien – Temný rytíř povstal) a Sam (Taissa Farmiga – Higher Ground, American Horror Story) pochází z té bohatší sociální vrstvy, ale to jim je málo. Chtěly by být jako jejich idoly, hvězdy, které vídají v televizi a na stránkách časopisů. A když na jejich školu nastoupí Marc (Israel Broussard – Rande není romantika, Má mě rád, nemá mě rád) a otevře jim – doslova – dveře do světa celebrit, neváhají ani chviličku a roztáčí kolo zlodějin a lží.

Bling Ring: Jako VIPky je film natočený podle skutečných událostí, kdy skupinka mladých vykrádala domy celebrit a obírala známé tváře (Paris Hilton, Orlando Bloom, Megan Fox, Lindsay Lohan) o oblečení, šperky i auta. Sofie Coppola, režisérka filmu, se pouze rozhodla změnit jména hlavních postav. Před očima diváka pak rozehrává kriminální drama o touze přiblížit se nedosažitelnému, o touze, které je těžké porozumět.

Hlavním lákadlem filmu je kromě úspěšné mladé režisérky, která má na kontě například divácky oblíbené drama Ztraceno v překladu, také Emma Watson, kterou všichni známe jako Hermionu ze ságy o mladém kouzelníkovi. Kvůli filmu si nejen nechala prodloužit nakrátko ostříhané vlasy, ale také ozdobit tělo mnoha falešnými tetováními. U snímku, který měl premiéru na festivalu v Cannes, je tedy třeba počítat s tím, že se nejedná o hollywoodský blockbuster, ale spíše o komornější sousto k zakousnutí a přemýšlení.

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář