Královna Helen opět září

Divadlo Kultura / 2.7.2013

Herečka Helen Mirren se opět vrací ve své oscarové roli královny Alžběty II. na prkna londýnského Národního divadla. 

Obsazení přední anglické herečky Helen Mirren do role britské královny Alžběty II. v divadelní hře The Audience (česky Audience) nebylo náhodné. Již v roce 2006 si herečka tuto roli jednou zahrála ve filmu Královna a za svůj přesvědčivý výkon obdržela nespočet prestižních filmových cen, včetně Zlatého Glóbu a Oscara. Film byl poprvé uveden na festivalu v Benátkách, kde snímek sklidil pětiminutové ovace. V letošním roce se opět vrací ve své životní roli, aby divákům dala nahlédnout, jak probíhají přísně tajné audience s premiéry.

Dvanáct premiérů vs. jedna královna

Zatímco snímek Královna je nahlédnutím do časů, kdy se britská monarchie musela vypořádat se smrtí princezny Diany a nepřízně veřejnosti, Audience již není tak dramatická a s lehkostí a vtipem nám ukazuje, jak nejspíše probíhají schůzky mezi královnou a jejím premiérem, které jsou veřejnosti nepřístupné a přísně tajné. Za dlouhou vládu, která trvala více než 60 let, se královna Alžběta II. setkala s dvanácti ministerskými předsedy, se kterými ve hře usedá do žlutých křesel a vede s nimi diskuse nejen o politice.

Scéna se příliš nemění, naopak hra sází především na konverzační humor. Ukazuje hlavu britské monarchie jako duchaplnou ženu, která se z nesmělé mladé Alžběty proměňuje v sebevědomou a důvtipnou vládkyni. Podstatnou součástí hry jsou i kostýmy a paruky, které herečka neustále střídá. Napomáhají nejen divákovi orientovat se v časové posloupnosti, ale také velmi příhodně dotváří postavu královny. Všechny šaty byly vytvořeny podle skutečných originálů.

Audience Margaret Thatcherové. Zdroj: sharmillfilms.com.au/

Audience Margaret Thatcherové. Zdroj: sharmillfilms.com.au/

Její veličenstvo však nejen přijímá své ministry v prvním patře Buckingamského paláce, ale také se musí vypořádávat se ztrátou osobního soukromí. V divadelní inscenaci se dospělá královna setkává s malou princeznou Alžbětou, která vzdoruje svému budoucímu postavení a touží být normální dívkou, nikoliv nástupkyní na britský trůn. Hra tak velmi hořce připomíná skutečnost, že hlava státu, často kritizována a odsuzována, si svůj životní úděl nemohla vybrat a je s ním celoživotně spjata.

V Anglii byla hra přijata s velkým nadšením a obdržela i plno divadelních cen. Pro českého diváka je v některých okamžicích těžké pochopit kontext hry, neboť se odkazuje na politickou historii Velké Británie, rozhodně však hra na těchto znalostech nestojí. Herecký výkon Helen Mirren a skvěle napsaný scénář Petera Morgana by určitě neměl při repríze uniknout vaší pozornosti.

Inscenace: The Audience (česky Audience)
Autor: Peter Morgan
Divadlo: National theatre London – London’s Gielgud Theatre
Premiéra: 2. března 2013 – v České republice přímý přenos proběhl 13. června 2013
Režie: Stephen Daldry
Herecké obsazení: Helen Mirren, Haydn Gwynne, Edward Fox, Paul Ritter, Richard McCabe, Michael Elwyn, Nathaniel Parker, Rufus Wright, David Peart, Geoffrey Beevers
Cena: 300 Kč

Nejbližší představení z cyklu NT Live 

repríza divadelního hitu Frankenstein – čtvrtek 11. července ve 20:30 v kině BioOko

více informací naleznete zde 

Zdroj perexové fotografie: onfife.com

Tereza Kosáková

Tereza Kosáková

Milovník divadla, dobrého jídla, ironie, kavárenského povalečství, tance, tulipánů, Pixaru, kvalitní hudby, O. Wildea, dopisů a dalších rozličností.

Zanechte komentář