Divadlo ABC zve diváky na lekce tanga

Divadlo Kultura / 25.6.2013

Divadlo ABC nastudovalo inscenaci pronikající do samotného nitra seattleské tančírny argentiského tanga.

Argentinské tango je pulzujícím tancem, pohybem plným vášně, vznešenosti a preciznosti. Do krachující tančírny Century přichází lidé všech věkových kategorií, aby si skrze tanec splnili své dávné sny a oprostili se od každodenních problémů. Mezi nimi je i mladý Aristofanés Joyce, mladý právník na rozcestí, který skrze tanec pochopí sebe sama.

ABC narváno k prasknutí

O novou inscenaci je v divadle ABC opravdový zájem. Lehký humor, kterým je představení protkáno, láká především starší věkové skupiny, rozhodně však může oslovit i mladší diváky. Jednoduchý příběh o devítičlenném začátečnickém kurzu, který postupně představuje jeho účastníky a jejich životní příběhy, chvílemi působí až jako muzikál. Každý účastník lekcí se postupně během více než dvouhodinové inscenace představí originální písní, povětšinou o monotónním životem, který doposud vedl. O taneční čísla se velmi obratně postarali nejen samotní herci, ale také taneční pár ze školy argentinského tanga Caminito.cz, se kterým divadlo na inscenaci spolupracovalo.

Přehlídka bot mezi účastníky kurzu. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Přehlídka bot mezi účastníky kurzu. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Nechybí i živá hudba

[two_third]

Ohlasy diváků na sociálních sítích

„Výborné představení včetně autora, moc jsem byl spokojený. Vřele doporučuji, tak krásné představení si nenechte ujít. Herci táhnou za jeden provaz, jsou sehraní do posledního detailu a tango-taneční kreace a choreografie včetně režie je velmi dobře odvedená práce. Přeji vyprodané hlediště na každé představení! Váš věrný divák“

[/two_third]

Především písně hlavních protagonistů doprovází živé kvarteto. O další hudbu, hlavně tu tradiční pro argentinské tango, se již postaral zvukař. Výjimkou byla část Mozartova Requiem, které do učení se základního kroku příliš nesedělo. Ač byla scéna stylizovaná především nevýrazně, divák si rozhodně všimnul obrazů, které visely na stěnách. Ty jsou autorským počinem partnerky Roberta Fulghuma – Willow Baderové, která dokonce autora s argentinským tangem seznámila a Fulghum tak při tvorbě knihy čerpal ze svých vlastních zážitků v tanečním kurzu. V pravém rohu je umístěn malý bar, odkud dění na scéně komentuje „prdelatá“ Frieda v podání Veroniky Janků společně s novinářkou Marisol Machado, kterou ztvárnila Stanislava Jachnická.

Přehlídka dámských šatů. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Přehlídka dámských šatů. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Lipský ve skotské sukni!

Všechny postavy a především účastníci kurzu, kteří se trápí s prvními tanečními kroky, přirostli divákům k srdci. Potleskem pak gradoval příchod Lubomíra Lipského ve skotském kiltu. Herec v inscenaci ztvárnil roli vdovce Clarence, který je nucen svou první ženou Rút v podání Jany Drbohlavové sto let mlčet a nepromluvit na ní. Velkou diváckou přízeň si získal i Viktor Dvořák, představující  zmateného teoretického fyzika v manšestrovém obleku. Jeho postava Scatterbrain, tedy doslova Popleta, pak pobavila především při tanečním čísle vyprovokovaném sporem o slušivosti jeho manšestrového saka.

I páni předvedli své oblečení. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

I páni předvedli své oblečení. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Robert Fulghum (*1937)

Americký autor pocházející z Texasu se dráze spisovatele začal věnovat až po své padesátce. Hned jeho prvotina Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce, která vyšla v roce 1988, si získala přízeň mnoha čtenářů a zajistila autorovi mezinárodní ohlas. Jeho tvorba je charakteristická laskavým humorem, který se objevuje především v krátkých povídkách a fejetonech a ukazuje na běžné životní situace. Se zájmem navštěvuje Fulghum i Českou republiku, kdy se s ním můžeme setkat například na Světě knihy. V roce 2011 v Česku představil i svoji doposud poslední knihu Drž mě pevně, miluj mě zlehka. Byl přítomen i pražské premiéře hry v divadle ABC.

Na premiéře 8. června si zatančil i Robert Fulghum s manželkou Willow. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Na premiéře 8. června si zatančil i Robert Fulghum s manželkou Willow. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Inscenace: Drž mě pevně, miluj mě zlehka
Autor:  Robert Fulghum, Miroslav Hanuš
Divadlo: Městská divadla pražská – divadlo ABC
Premiéra: 8. června 2013
Režie:  Miroslav Hanuš
Herecké obsazení: Jiří Hána, Jiří Klem, Tomáš Novotný, Zdeněk Vencl, Henrieta Hornáčková, Stanislava Jachnická, Lucie Pernetová, Barbora Janatková, Veronika Janků, Zbyněk Fric, Jana Drbohlavová, Lubomír Lipský, Patricie Soukupová, Radka Fidlerová, Hana Doulová, Evellyn Pacoláková, Viktor Dvořák, Petr Klimeš, Zbigniew Kalina, Jaroslav Vlach a další
Cena: 90 – 320 Kč

Zdroj perexové fotografie: mestskadivadlaprazska.cz

Tereza Kosáková

Tereza Kosáková

Milovník divadla, dobrého jídla, ironie, kavárenského povalečství, tance, tulipánů, Pixaru, kvalitní hudby, O. Wildea, dopisů a dalších rozličností.

Zanechte komentář