Oblékněte uniformu!

Krása a móda / 27.6.2013

Žádnými jinými uniformami se módní svět neinspiroval tolik jako těmi vojenskými, potažmo válečnými. Nechte je proniknout i do vašich šatníků.

Odpovědět na otázku, co přibližně si představit pod army (military) stylem, není nijak složité. Je to zkrátka styl, který se inspiruje zejména estetickou funkcí vojenského oblečení všeho druhu.

4

Forever New, Burberry, Tom Ford; zdroj: polyvore.com

[two_third align=right]

Ačkoli se v nabízeném sortimentu vcelku ojediněle objevují živé barvy, nabídka poskytuje širokou škálu od olivově zelené přes béžovou až po kombinaci obou barev a mnoha jejich odstínů, tzv. „maskáčovinu„.

[/two_third]

O dost složitější je konkretizovat dobu, z níž army styl čerpá, neboť se ve vlnách inspiruje celým 20. stoletím až po současnost.

V průběhu let se samozřejmě vojenská móda měnila. S novými materiály a nároky na funkčnost úzce spjatou s lokalitou působení se proměnila téměř k nepoznání.

Alice and Olivia Dabney, Boohoo; zdroj: polyvore.com

Alice and Olivia Dabney, Boohoo; zdroj: polyvore.com

Theodor Pištěk (*25. října 1932, Praha)

Je držitelem Oscara za kostýmy ve filmu Amadeus. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a v roce 1990 navrhl uniformy pro Pražskou hradní stráž.

Jak již bylo zmíněno, uniformy mají do značné míry také estetickou funkci. Vždy tedy bezprostředně souvisely s oděvním výtvarnictvím.

Jak na army style?

Pokud se rozhodnete, že i vy byste rádi oživili svůj šatník kousky vojenského stylu, není nic jednoduššího, než zajít do nejbližšího obchodního domu, jelikož vojenská módní vlna (zejména z období přelomu 20. a 21. století) je teď v plném proudu.

Forever New, O'2nd, Kenzo, Birdsnest; zdroj: polyvore.com

Forever New, O’2nd, Kenzo, Birdsnest; zdroj: polyvore.com

Můžete se však inspirovat Ines de la Fressange, která ve své knize Se šarmem Pařížanky radí nakupovat military kousky přímo v obchodech s vojenskou výbavou.

Nikomu to neříkejte, ale návrháři tyhle věci stejně nikdy pořádně nenapodobí. Tady jsou perfektní.

Alexander McQueen, Buttero, Debenhams, Yoox; zdroj: polyvore.com

Alexander McQueen, Buttero, Debenhams, Yoox; zdroj: polyvore.com

Padne-li vaše volba na boty, i v tomto směru máte relativně širokou škálu možností. Dají se sehnat stylové podpatky i pravé kožené kanady.

Jak už je v módě zvykem, fantazii se meze nekladou, tudíž je jen na vás, zda sáhnete po těžkých odolných botách nebo po střevíčkách ve stylu armádní ošetřovatelky.

2

Diane von Furstenberg, Jimmy Choo, Proenza Schouler, Valentino; zdroj: polyvore.com

I v kabelkáchtaškách je z čeho vybírat, nicméně asi nejautentičtějším kouskem je pravděpodobně brašna ve stylu zdravotnického zavazadla.

Okořeníte i vy svůj outfit prvky vojenské uniformovanosti?

Zdroj perexové fotografie: polyvore.com

Zuzana Marková

Zuzana Marková

Studentka se stálou snahou zjistit, kam patří. Zajímá ji móda, filmy i divadlo.

Zanechte komentář