V čem spočívá síla pravého přátelství?

Osobní rozvoj Vztahy / 27.6.2013

Pravé přátelství? Bez přetvářky, bez lhaní, prostě bez zbytečně prázdných slov!

Určitě každý z nás už někdy v životě měl nějaké to přátelství. Většinou to začíná už ve školce, kdy se děti vzájemně oťukávají se svými vrstevníky, poznávají se a postupně až do dospělosti zjišťují, jak moc jsme všichni rozdílní. Každý z nás má jiné zájmy, jiné dovednosti, schopnosti, vlastnosti a tak vůbec, každý jsme svým způsobem jedinečný. Právě ta naše odlišnost, jedinečnost nás rozděluje a zároveň nás v životě posiluje a ukazuje cestu, kudy máme jít, ukazuje nám ten správný směr.

Stále potkáváme nové a zajímavé lidi, do života se nám staví těžké překážky, ale i vzrušující výzvy. Jsme mladí, energičtí, zkrátka plní sil a chceme světu ukázat, co všechno v nás je! Co všechno dokážeme, když si opravdu tvrdě jdeme za svým cílem. Někdy se nám ale stane, že při cestě za svými sny zapomínáme na lidi, kteří jsou pro nás důležití. Na přátele, kteří s námi byli už dávno předtím, než jsme se stali tím, co jsme teď. Přátelé, kteří nás už znají od útlého věku a vědí, jací jsme doopravdy. Znají naši minulost, naši rodinu, naše plány i sny.

Přátelství je to nejcennější co máme..

Přátelství je to nejcennější co máme. Zdroj: Foter.com

Proč se tak rychle zbavujeme starých přátel a měníme je za nové, „lepší?“

Jsme přece jen lidé. Dokážeme dávat i brát. Být ve správný čas na správném místě. Chytit příležitost za pačesy a už ji nepustit. Může se stát, že takto podobně zacházíme i se svými přáteli. Každý člověk má pro nás svůj význam, úlohu v určitém vývojovém stádiu. Nejdřív jsou to rodiče, sourozenci, potom vrstevníci, partneři/partnerky, spolubydlící, spolupracovníci, prostě lidé kolem nás. Časem zjistíme, kolik lidí jsme během naší dlouhé cesty potkali a kolik přátelství si odnášíme.

Když se nad tím každý z vás zamyslí upřímně, tak jich doopravdy moc není. Důvodů může být spousta. Buď jste si prostě přestali rozumět a vyšumělo to, nebo v sobě stále chováte staré křivdy, které jste si nikdy nevyříkali. Nevěšte hlavu! Každá mince má svůj rub a líc. Na jedné straně stojí lidé, kteří vás jen měli nějaký čas vaším životem doprovázet, a na straně druhé jsou přátelé, které známe už delší čas a víme, že na naší cestě životem s námi budou až do konce.

Co je tedy to pravé přátelství? V čem spočívá jeho síla?

Síla pravého přátelství spočívá ve vzájemné důvěře, porozumění, upřímnosti a také vzájemné nezištné pomoci.  Přátelství je stejné jako láska. Pokud chcete, aby vzkvétalo, musíte o něj pečovat. Musíte se naučit komunikovat a naslouchat. Všechno přináší své výsledky, ale musíte být trpěliví. Opravdová přátelství většinou vznikají mezi lidmi, kteří si jsou něčím podobní nebo mají stejné zájmy, názory na svět, postoje k životu a hodnotám.

 Někteří z nás vědomě vyhledávají podobné typy lidí, jako jsou oni sami. Jiní zase naprosto odlišné. Ať už si vybíráme jakkoliv, důležité je, abychom si rozuměli. V pravém přátelství není místo pro závist, lež a přetvářku. Druhého člověka vnímáte na stejné úrovni jako sami sebe, a tak se snažíte jednat s ním čestně. Radit mu v jeho těžkých chvílích tak, jak si myslíte, že je pro něj nejlepší.

Podat mu pomocnou ruku kdykoliv ji potřebuje a neptat se proč, ale přemýšlet jak! Vycítit přirozenou intuicí, že něco není tak, jak má a snažit se pomoct, vyslechnout. Najít společně způsob řešení a poskytnou příteli opěrnou berličku, zkrátka navodit pocit, že v tom není sám a vše se dá nějakým způsobem vyřešit.

Máte kolem sebe stále přátele z dětství? Zdroj: Pixmac.cz

Máte kolem sebe stále přátele z dětství? Zdroj: Pixmac.cz

Říkat věci na rovinu? ANO/NE?

Důležitou věcí je také umět říkat věci na rovinu. Občas to může být nepříjemné, ale kdo jiný vám to má říct než opravdový přítel. Podstatné je si vždy uvědomit, že to s vámi myslí dobře a nesnaží si hrát na módní guru nebo protřelého fajnšmejkra. Snaží se vám jen pomoci.

„Kdo v přítomnosti přátel pečlivě zvažuje každé slovo, bývá jen zřídka opravdovým přítelem a jen zřídka je schopen přátelství. Je třeba být dostatečně velkorysí, abychom mohli být před přáteli takoví, jací jsme. Pokud je ztratíme kvůli své nedokonalosti, je to užitečná ztráta, protože to nikdy opravdoví přátelé nebyli.“ Ewald Kleist

Kritika není snadná věc a určitou samozřejmostí je dodržování jistých pravidel, ne každý se dokáže nad věc povznést a vyřešit celou situaci v klidu. Jedna má rada pro vás, nepotlačujte v sobě vztek, klidně si nahlas postěžujte a třeba i házejte s věcmi. Vzduch se tím pročistí a vy se pak zpětně bude moci nad svým chováním zasmát a vaše společné přátelství to může ještě víc utužit, protože jak v životě, tak i v přátelství jsou i temné chvilky.

Zdroj perexové fotografie: Foter.com

Ivana Prášková

Ivana Prášková

Jsem veselá, optimistická povaha. Mám ráda lidi, zábavu. Dychtím po nových informacích, chci poznat nepoznané, chci začít vše, co mi život přináší. Snažím se žít naplno, aby každý den v mém životě stál za to!! Moje oblíbené motto :"Per aspera ad astra!!" :)*

Zanechte komentář