Maho beach. Zdroj: Wikimedia Commons, Todd Neville

Poznejte nejdobrodružnější pláže světa

Cestování / 24.6.2013

Pokud si při relaxování na pláži přejete zažít trochu adrenalinu, máme pro vás pár tipů, kde se nudit rozhodně nebudete.

Maho beach, Svatý Martin

Karibský ostrov Svatý Martin láká turisty především na bílé písečné pláže, azurové moře, které je díky korálovým útesům rájem potápěčů, a v neposlední řadě také na celoročně vysoké teploty. Ostrov má ovšem jedno světové unikum, a tím je proslulá pláž Maho. Na první pohled se o žádné geograficky či jinak originální místo nejedná, tento dojem ovšem trvá pouze do okamžiku, kdy se k přistání či vzletu na místním letišti začne chystat letadlo. Pláž se nachází přímo vedle mezinárodního letiště Princess Juliana International Airport, jehož přistávací ranvej končí pár metrů od zmíněné pláže.

Start letadla na Maho beach. Zdroj: Wikimedia Commons, Fyodor Borisov

Start letadla na Maho beach. Zdroj: Wikimedia Commons, Fyodor Borisov

Pokud si chcete na vlastní kůži vyzkoušet, jak silný může být motor největších letadel světa, jako je například Boeing 747, nenabízí se moc jiných variant než Maho beach. Ranvej je od pláže oddělena pouze plotem, který turistům slouží k dosažení toho největšího adrenalinu. Tento adrenalinový zážitek spočívá v přichycení se plotu a snaze vydržet, dokud vás silný proud vzduchu z motoru právě startujícího letadla neodhodí.

Pláže Falklandských ostrovů

Na docela jiný druh adrenalinu narazíte na plážích Falklandských ostrovů. Jelikož se nejedná o turisticky vytíženou destinaci, pláže jsou zde liduprázdné, nikoliv však opuštěné. Falklandy jsou rájem pro pozorovatele živoucích a ničím nerušených koloběhů přírody. Na rozlehlých plážích se tu setkáte s koloniemi tučňáků, lachtanů, tuleňů nebo albatrosů, ve vlnách Atlantského oceánu můžete pozorovat kosatky nebezpečně se přibližující k pobřeží za účelem získaní co nejsnadnější kořisti v podobě lachtaních mláďat.

Na Falklandách můžete pozorovat tučňáky v jejich přirozeném prostředí. Zdroj: Wikimedia Commons, Liam Quinn

Na Falklandách můžete pozorovat tučňáky v jejich přirozeném prostředí. Zdroj: Wikimedia Commons, Liam Quinn

Pokud máte pocit, že takové místo musí být cestovními kancelářemi již okupováno, není tomu tak. Faklandy leží v blízkosti polární oblasti, počasí je zde velmi proměnlivé až nevlídné a možnosti ubytovaní nejsou pro masové zájezdy příliš velké. Proto ostrovy nadále zůstávají místem, kam se dobrodruzi vydávají na vlastní pěst jen s batohem a spacákem. Jelikož se zde dá kdekoliv na veřejných prostranstvích volně kempovat, není lepšího způsobu než nocovat pod širým nebem. Díky minimálnímu světelnému znečištění jsou zde úkazy na noční obloze pozorovatelné jako na málo místech světa.

Cofete, Fuerteventura

Výjimečné pláže můžete najít také nedaleko evropského kontinentu. Řeč je o Kanárských ostrovech, kde se kromě turisty obležených pláží můžete dostat i na odlehlá místa, ze kterých se vám bude zatajovat dech. Jedním z nich je rozlehlá a civilizací nezasažená pláž Cofete na ostrově Fuerteventura. V čem hledat adrenalin na tomto opuštěném kousku země? Právě v oné osamocenosti.

Cofete, Fuerteventura. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Cofete, Fuerteventura. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Po setmění vám bude dělat společnost jenom burácející vítr, několik metrů vysoké vlnobití a naprostá tma, která je způsobena vysokým pohořím, které odděluje pláž od zbytku ostrova. Adrenalin zvyšuje taky mystičnost místa, která je dána legendami o návštěvě Hitlera a dalších nacistů ve vile Winter, která stojí v těžko dostupném terénu zmíněného pohoří. Na klidném spaní vám rovněž nepřidá zchátralý hřbitov nacházející se přímo na pláži. Prostě místo jako stvořené pro dobrodruhy.

Pokud preferujete dovolenou u moře a nebaví vás jen tak polehávat na turisty přeplněných plážích, ostrovy Svatý Martin, Falklandy nebo Fuerteventura jsou ideální cílovou destinací.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Todd Neville

Zuzana Skříčilová

Zuzana Skříčilová

studentka práv a politologie, ve volném čase se věnuje cestování a fotografii

Zanechte komentář