Jak překonat sám sebe?

Osobní rozvoj Vztahy / 19.6.2013

Občas se před vás postaví povinnosti nebo úkoly, které nedokážete splnit. Jak se překonat?

Je více možností, jak zvládnout své obavy, strach nebo neschopnost něco zvládat.

Zkuste se motivovat sami

Prvním krokem je hlavně to, jak se k určitým situacím stavíte vy sami. Pokud něco odmítáte už od začátku, je velmi těžké s vámi pohnout kupředu a ukázat vám cestu, jak pokročit. Takže buďte hlavně otevření jakémukoliv vlivu, který vás posune dál – neuzavírejte se do sebe! Když tohle zvládnete, můžete pokračovat, a to především u malých věcí, neházejte na sebe nějaké veliké úkoly, na to budete mít dost času později.

Nebojte se pavouků. Zdroj: sxc.hu

Nebojte se pavouků. Zdroj: sxc.hu

Máte strach?

Uvedu příklad: máte strach z pavouků, chcete se tohoto pocitu zbavit, ale nevíte jak. Nejlepším způsobem je to, že si vytvoříte takový seznam důvodů, proč se jich nebát (bavíme se o pavoucích malých, které najdete třeba na záchodě). Pak si jeden po druhém přečtěte i několikrát, což by mohlo pomoct k tomu, abyste si uvědomili, že jsou mnohonásobně menší než vy a nic vám neudělají, bojí se vás stejně jako vy jich.

Nenechte si ujít let balonem! Zdroj: sxc.hu

Nenechte si ujít let balonem! Zdroj: sxc.hu

Bojíte se výšek, vody, rychlosti?

I u tohoto příkladu byste mohli postupovat jako u toho předchozího. Navíc se zde můžete motivovat tím, že i když se bojíte výšek, rychlosti a vody, tak to je překážka mezi vámi a skvělými zážitky, které se s těmito prvky pojí – let balónem, bobová dráha, jízda v rychlém autě, lezení po skalách, potápění v moři, plavba na lodi apod. A proč se okrádat o tak skvělé zážitky? Teď si možná říkáte, že skvělé nejsou, ale až si napíšete svá pro a proti, zjistíte pravý opak.

Požádejte o pomoc odborníka

Pokud sami na sebe nevyzrajete, zkuste se poradit s nějakým odborníkem, trenérem pro osobní rozvoj nebo psychologem, který vám ukáže cestu, jak se zbavit strachu nebo určitých překážek. Oproti motivaci, kterou si vytváříte sami, se bohužel tato pomoc liší tím, že nejspíše nebude zadarmo. I to by vás ale mohlo popohnat k tomu, abyste prvně zkusili vlastní zbraně a pak se teprve obrátili na někoho, kdo se daným problémem zabývá profesionálně. Psycholog by vás strachu z pavouků mohl zbavit třeba takto:

• Nejprve by vám ukazoval obrázky pavouků, dokud by vám nevadilo se na ně dívat.

• Pak by vám dával třeba malé hračky pavouků.

• Dále byste dostali takové náhražky, které by už vypadaly opravdu věrohodně.

• Nakonec byste dostali malého záchodového pavouka.

Posuňte se o krok dál. Zdroj: sxc.hu

Posuňte se o krok dál. Zdroj: sxc.hu

Samozřejmě to není cesta, kterou projdete během čtyř sezení, je v tom mnohem více práce, než si vůbec umíte představit.

Strach je vyvolaná emoce na hrozící nebezpečí. (Ale v mnoha případech žádné nehrozí.)

Vzhledem k tomu, že nevíte, co se může stát další den, kde skončíte, kde se ocitnete a s kým – snažte se překonávat sami sebe stále, zkoušejte nové věci, motivujte se tak, aby to fungovalo a hlavně se nepřestávejte pohybovat dále ve vašem osobním rozvoji, abyste neustrnuli na bodu mrazu, který vám vyhovuje. Najděte si vlastní heslo dne nebo si vymýšlejte každý den jiné. Bojíte se vody? Tak si dejte jeden den jako Den s vodou a snažte se být s ní v kontaktu, jděte do bazénu, hodně se umývejte, hodně ji pijte a uvidíte. Všechno, co nemáte nebo máte rádi, si řídíte sami v hlavě. Překonávání sebe sama zdar!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentářVaše názory

  • Martin Háze

    Díky za inspirativní článek. Mám velkou radost, když se tyto motivační články objevují, zvlášť v dnešní době. Člověk se lépe motivuje a zbavuje cynických názorů na svět. Doporučuji knížku od vynikajícího českého autora – Tomáše Keltnera – Transformace vědomí – v této knížce je hlavním úkolem žít v přítomnosti. Trochu je knížka složitější na pochopení, ale hodně věcí se dozvíte do hloubky, skvělá knížka a stojí zato si jí přečíst. Pěkný den

  • Kristýna Szkanderová

    Milý Martine,

    děkujeme za Váš milý komentář. Myslíme, že motivačních článků není nikdy dost, a proto se můžete těšit i na další, které připravujeme. Děkujeme za tip na knížku a přejeme krásný den.

    Kristýna Szkanderová, editorka sekce Vztahy