Kostra je srdce a duše celého korzetu, tvrdí Maya Hansen

Krása a móda / 18.6.2013

Královna světového korzetu nám přiblížila vznik jednoho z nejzákladnějších prvků dámského šatníku.

Maya

Maya Hansen, po otci Argentinka a po matce Dánka, je španělská oděvní návrhářka se specializací na korzety.  Začala jako kostýmní výtvarnice pro španělskou společnost Mago de Oz a svou vlastní značku založila v listopadu roku 2004. O tři roky později se přeorientovala na tvorbu korzetů pro moderní ženy. Její korzety jsou vyráběny z vysoce kvalitních látek, krajek a kovových kostic z celého světa. Každý korzet je navíc originál, neboť je vytvářen vybraným týmem krejčích pod taktovkou Hansen, což zaručuje kvalitu a unikátnost každému zákazníkovi. Ateliér Maya Hansen se nachází v Madridu, ale oficiální obchody naleznete jak v Evropě, tak Americe. Mezi její zákazníky patří přední španělské herečky, ale i Lady Gaga. Více informací naleznete na oficiálních stránkách.

Čím jste si přála být jako malá?

Chtěla jsem být baletkou.

Jakou školu jste vystudovala?

Vystudovala jsem všeobecnou základní školu, ale střední školu jsem si vybrala se zaměřením na umění v Madridu.

Jak byste popsala vaše začátky v módě?

Jako opravdu těžké. Studovala jsem módní návrhářství na univerzitě v Madridu a zapojila jsem se do projektu, který naneštěstí zkrachoval. Pak jsem nějakou dobu také pracovala jako módní návrhářka v oděvní firmě. Po večerech a víkendech jsem si rozkreslovala návrhy a střihy pro gothic obchod mé kamarádky. Objednávky se začaly kupit, a tak jsem se musela rozhodnout, čemu se chci v budoucnu věnovat.

„Celý můj život je orientovaný na módu.“ Zdroj: Maya Hansen

Co pro vás znamená móda?

Módu chápu zprvu jako práci. Mám obrovské štěstí, že mohu pracovat na něčem tak krásném, jako je móda. Je to pro mě všechno. Celý můj život je orientovaný na módu.

uvozovkyNebojte se a noste korzety. Pocit z dobře padnoucího korzetu je naprosto odlišný od toho, co znáte z běžného oblečení, a určitě si ho zamilujete!

Kdy jste se rozhodla soustředit na korzety?

V roce 2006. Navrhovala jsem převážně undergroundové oblečení pro obchody a vydala jsem se s kamarády na festival do Německa, kde jsem v Berlíně narazila na obchod s krásnými korzety. Vyzkoušela jsem si jeden, pak druhý, třetí, … a cítila jsem se skvěle. Netradiční střih korzetu mi pomohl, že se mi líbil můj vlastní odraz v zrcadle. Bylo to jako zjevení. V té době jsem sice vytvářela korzety, ale pouze s plastovými kosticemi, s korzety, které jsem si zkoušela, to nemělo nic společného. Uvědomila jsem si, že tohle je to, co chci dělat.

Odkud obvykle čerpáte inspiraci?

To je těžké. Nemám na to šablonu. Výlet, film, paleta barev, zvířata… Cokoliv mě může inspirovat. Od anglických muffinů po mexické džungle nebo rakouské paláce.

, Zdroj: Maya Hansen

„Skully Tulum je kolekce inspirovaná Mexikem. Jeho řemeslem, zvířaty, vegetací, barevností měst, jídlem či obrazy.“ Zdroj: Maya Hansen

Co je pro vás nejdůležitější, když navrhujete korzet?

Struktura a tvar střihu. Musí držet základní tvar vytvořený z ocelových kostic. To je srdce a duše celého korzetu. Potom je také velmi důležitá forma. Vytvořila jsem si vlastní techniku, jak kostru korzetu vytvářet jiným způsobem. Pokud na zkušebním vzorku najdeme něco, co nesedí, snažíme se to zlepšit. Když je to vyřešeno, můžeme vytvořit téměř cokoliv.

Jaké materiály používáte?

Satén, samet, koženka, šifon, tyl, … používám téměř vše. Můj nejoblíbenější je ale satén, ten který se používá na svatební šaty, protože je silný, zářivý a perfektní na výrobu korzetů.

uvozovkyPro mě jako pro návrhářku je velmi důležité získat šanci vytvářet nové vzory pomocí speciálních materiálů.

Pro jednu z vašich kolekcí jste spolupracovala s firmou Swarovski elements. Co pro vás tato spolupráce znamená?

Je skvělé získat takovouto příležitost. Pro mě jako pro návrhářku je velmi důležité získat šanci vytvářet nové vzory pomocí speciálních materiálů. Swarovski elements produkuje řady krystalových klenotů, které jsme měli možnost aplikovat i na korzety. Spolupracovali jsme už třikrát, naposledy u příležitosti vytvoření dvou korzetů pro madridský Mercedes-Benz Fashion Week v únoru. Jeden z nich se jmenoval Edelweiss a měl předek pokrytý tisíci kousky krystalů. Byla to těžká dvoutýdenní ruční práce, ale výsledek byl úžasný! Jsem s ním opravdu spokojená.

, Zdroj: Maya Hansen

„Mé klientky jsou ženy, které dávají důraz na ženskost.“ Zdroj: Maya Hansen

Kolik korzetů by podle vašeho názoru měla žena mít?

Hm… Alespoň jeden. Měla by začít s černým jednoduchým korzetem na každodenní použití. Pak mohou podle příležitostí přibýt další korzety – korzet pod poprsí nebo korzet vhodný pro speciální příležitosti, který lze nosit k sukni nebo večerním šatům.

Jak byste popsala svou ideální zákaznici?

Je to žena, která dává důraz na svou ženskost a hledá výjimečné kousky oblečení. Je elegantní a hrdá. Ráda se cítí sexy a žensky.

ČTĚTE TAKÉ: Rozhovor s americkou blogerkou a módní návrhářkou Kelsey Fairhurst

Nosíte i vy své korzety?

Samozřejmě, že ano. Korzety sice nejsou ten typ oblečení, který můžete nosit každodenně, ale je to perfektní kousek na večerní příležitosti. Když se chystám na večírek, vždy obléknu mé korzety nebo korzetové šaty.

, Zdroj: Maya Hansen

„Vytvořila jsem si novou metodu na výrobu korzetů. Vytváříme je v malé skupině, a tak je každý kus originál.“ Zdroj: Maya Hansen

Jak byste popsala váš osobní styl?

Na každodenní nošení mám ráda jednoduchost. V ateliéru pracuji s látkami, zákazníky i počítačem, takže potřebuji, abych se v oblečení cítila flexibilně a pohodlně. Ale naopak když jdu do společnosti a chci se cítit krásná, mám ráda strečové oděvy, jako jsou mé korzety nebo šaty z elastických látek. Tuto potřebu jsem promítla do posledních dvou kolekcí a k mé radosti sklidily i u zákazníků velký ohlas.

Co vás inspirovalo k navržení kolekce Skully Tulum?

Skully Tulum je kolekce inspirovaná Mexikem. Jeho řemeslem, zvířaty, vegetací, barevností měst, jídlem či obrazy. Měla jsem svou vlastní vizi o tom, co jsem viděla a zamilovala si v Mexiku, a tak jsem vytvořila barevné potisky tvořené motivy z tradičních mexických soch a umění, lebek, plameňáků, aligátorů a různých květin a rostlin. Výsledek byl svěží a pestrý. Také jsem použila mystické prvky pomocí kovových částí, abych propojila kulturu mexického lidu se sluncem.

Zdroj perexové fotografie: Maya Hansen

 

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentář