Kouzlo odrazné desky

Design / 1.7.2013

Při fotografování je častým problémem nedostatek světla. Pomozte si levným pomocníkem – odraznou deskou!

Každý fotograf, ať už profesionál nebo amatér, se někdy setká s komplikací, kdy je na fotku špatné světlo. Konkrétně u fotografování portrétu za slunečného počasí nebo naopak za šera se stane, že v obličeji fotografovaného je málo světla, má ostré stíny a podobně. Pokud jste začátečník, výdaje za techniku už teď jistě spolykaly mnoho z vašich úspor. Proto můžete počkat s koupí blesku a začít s odraznou deskou.

Odrazná deska může mít kulatý, oválný, obdélníkovitý či čtvercový tvar a prodává se v několika variantách: stříbrná – pro silný odraz bílého světla, zlatá – pro silný odraz žlutého světla a bílá – pro slabý odraz světla (spíš lehké prosvětlení). Také se prodává kombinace 5in1 , kde jsou všechny zmíněné barvy. Navíc vás v setu čeká i černá odrazná deska a s označením soft, která slouží naopak na ztlumení světla.

Odrazná deska

Typy odrazných desek. Zdroj: megapixel.cz

Cena desek se pohybuje okolo 300 – 1 500,- Kč podle velikosti a značky. Za ty opravdu rozměrné si připlatíte i více. Pro začátek si ale každý vystačí s menším průměrem (cca 60 – 100 cm). Nejčastěji se používá stříbrná odrazná deska.

Pokud nechcete platit ani za desku, můžete si ji vyrobit. K použití potřebujete jen nějakou obruč (obruč na cvičení, obruč ze sluneční clony do auta, pevný drát a podobně) a stříbrný povrch (stříbrné lehátko, izolační přikrývka). Položíte si obruč na stříbrný povrch, obkreslíte a vystřihnete s takovou rezervou, abyste ji mohli připevnit. Můžete ji přilepit obyčejnou izolepou, lepší je ale stříbrná lepicí páska s vetkanou textilií. Je velmi pevná a voděodolná.

Odrazná deska

Vlevo je medvěd vyfocen bez desky, vpravo s deskou. Můžete vidět, že stíny jsou mnohem slabší. Zdroj: Simona Mašková, Generace 21

Použití desky je snadné. Musíte odražené světlo namířit na to místo, které chcete prosvětlit. Máte několik možností, jak zvládnout obsluhovat desku i fotoaparát. Buď si pořídíte pomocníka, který bude obsluhovat desku, a vy ho budete jen navigovat, nebo použijete stativ na odraznou desku. Stativ můžete použít i na fotoaparát. Stačí si připravit záběr, použít samospoušť či odpálit jej dálkově. V tu chvíli budete mít volné ruce pro manipulace s deskou.

Zdroj perexové fotografie: Simona Mašková, Generace 21

Simona Mašková

Simona Mašková

"Fotografie jsou pohledem do duše fotografa"

Zanechte komentářVaše názory

  • Fotograf Uherský Brod

    Deska je velice dobrý pomocník, mám 5v1, ale používám stejně pořád jenom stříbrnou =) Je to horší, když člověk fotí portréty a potřebuje asistenta. Protože nemám možnost asistenta pokaždé, tak jsem si pořídila držák na stativ, ale pokud venku fouká, tak se s deskou taky domluvit moc nedá…