Mobilní dům

Chcete levný dům? Pořiďte si MOBILHEIM!

Design / 26.6.2013

Přemýšlíte o samostatném bydlení, do paneláku se vám nechce a na domek nejsou peníze? Levnější alternativou může být mobilheim, neboli mobilní dům.

Není nad to bydlet ve svém na nějakém poklidném místě. Postavit si dům je ovšem finančně velmi náročné, a pokud nejste zrovna „za vodou“, zadluží vás to nejméně na půlku života. Je tu ale alternativa: mobilní dům.

Mobilní domy (mobilheimy) jsou domy nebo chaty, které lze přemisťovat.

Mobilní dům nikdy nemůže stoprocentně uspokojit zájemce tak jako domek, který si navrhne podle svých představ, ale je mnohem levnější. Po krátkém brouzdání po internetu můžete zjistit, že v České republice mobilní domky prodává jen několik firem. Je to i tím, že se u nás zatím moc neujaly, zato ale v Americe nebo západní Evropě poměrně hodně.

Mobilní dům

Ukázka mobilního domu. Zdroj: www.marvel-mobilnidomy.cz

Mobilní domky si můžete pořídit nové. Nabízejí se v mnoha tvarech a velikostech. Některé (ty levnější) vypadají spíš jako karavan a uvnitř mají poměrně nemoderní nábytek. To se samozřejmě dá změnit, ale už je to investice navíc. Obvykle se nabízejí jako 3+kk nebo 4+kk a stojí kolem 200 – 300 tisíc Kč. Dají se sehnat i domky se sedlovou střechou, které jsou po „zapasování“ do terénu stěží rozeznatelné od klasického domku. Rozdíl je jedině v tom, že jsou menší. Ty se dají sehnat přibližně a od 300 000,- do 1,5 milionu Kč. O ceně rozhoduje především rozloha v metrech čtverečních, stupeň výbavy (klasický nebo moderní) a také zdali je zateplený, tudíž použitelný po celý rok.

Mobilní dům

Interier moderně vybaveného mobilního domu. Zdroj: mobilni-dum.com

Díky tomu, že jsou domy mobilní, se dají prodávat bez nutnosti koupit si i pozemek. Můžete si tedy pořídit již použitý domek. Ten se dá sehnat přibližně v ceně od 50 000,- Kč, za ty lepší zaplatíte okolo 100 000,-. Opět je rozhodující rozloha, vybavení a zateplení.

Náklady spojené s pořízením mobilheimu

Po nákupu mobilního domku jej musíte přemístit na svůj pozemek. Přepravu zajišťují specializované firmy nebo i přímo prodejci domů. Občas je cena přepravy započtena do ceny domku.

Výhodou mobilního domu je, že nepotřebuje klasickou základovou desku. Je třeba však pořídit takový základ, aby byl dům v rovině. Co je však nutnost, je připojení domku na inženýrské sítě (voda, elektřina, plyn, odpady), nicméně jakmile je domek položen na základy, stačí zapojit a můžete bydlet.

Zdroj perexové fotografie: bivakhomes.cz

Simona Mašková

Simona Mašková

"Fotografie jsou pohledem do duše fotografa"

Zanechte komentář