Divadlo v Dlouhé varuje: Život způsobuje krizi

Divadlo / 19.6.2013

Celý život čekáme, až se něco stane. A když se to stane, zjistíme, že se vlastně nic nestalo.

Divadlo v Dlouhé uvedlo těsně před koncem divadelní sezóny další inscenaci ze série Krátká Dlouhá. Závisláci uvolnili divadelní kavárnu hře Čekání, kterou z režisérského křesla dirigoval Braňo Holiček. Nečekejte velké pohyby a gesta, bavit se ovšem budete královsky.

Název je výstižný a je provázaný celou hrou. Čeká vás pomalý rozjezd, čeká vás silná dávka humoru, čeká vás průřez krizí středního věku. Čekají vás i samotní herci. Jsou již dlouho před představením usazeni na pódiu v plastových zahradních křesílkách, ze kterých v následující hodině jen málokdy vstanou. Znuděným pohledem sledují usazující se diváky, čekají, až budou moct začít.

Teď už to vlastně může být jen horší

Jeden po druhém se svěřují se zážitky z poslední doby. Vztahy s dětmi už nejsou tak skvělé, jak bývaly. Oni samotní už také nejsou těmi, kterými byli. Stárnou, ztrácejí iluze z dětství, svět není tím dokonalým úžasným místem, jak si ho vysnili. Jejich kariéra není hvězdná, poznají spíš oni své diváky, než aby diváci poznávali na ulicích je. Krize středního věku jak vyšitá.

... a on čeká, až tou lžící zase cinknu o zuby. Lenka Veliká, Martin Matejka, Ivana Lokajová a Pavel Tesař. Zdroj: Irena Vodáková

… a on čeká, až tou lžící zase cinknu o zuby. Lenka Veliká, Martin Matejka, Ivana Lokajová a Pavel Tesař. Zdroj: Irena Vodáková

Herci se během vystoupení dostanou i k běžným nešvarům naší doby. Čokoláda, co vedle té opravdové nejspíš jen ležela v obchodě. Karty – platební, z pojišťovny, z oblíbeného obchodu, je jich v peněžence víc než peněz. A co teprve domluvit se s kamarádkou na schůzce! Máš volno? Ne. A co za týden? Ne, tak se ozvi za měsíc, třeba to vyjde.

Jak přečkat krizi

Vše je podáno s humorem a vtipem. Nenajde se snad člověk, který by se alespoň v jedné situaci nepoznal. Blízkostpravdivost pomáhá navodit v sále přátelskou atmosféru. Diváci na sebe navzájem klepou, utvrzují se, že jsou na tom stejně. Že i jejich manžel/manželka při obědě čeká jako jedno velké ucho, až zase cinknou lžící o zuby.

Přes všechno veselí a výbuchy smíchu zůstává ve vzduchu viset jakási hořkost. Co dá lidem unaveným životem novou naději? Kde vzít inspiraci? Čím se utěšit, že může být líp, ačkoliv se zdá, že může být jen hůř? I na to nabízí čtveřice Martin Matejka, Ivana Lokajová, Pavel Tesař a Lenka Veliká řešení.

Zajděte si pro ně do Divadla v Dlouhé!

InscenaceČekání
Autor: Braňo Holiček a kolektiv
Divadlo: Divadlo v Dlouhé
Premiéra: 14. června 2013
Režie: Braňo Holiček
Herecké obsazení: Ivana Lokajová, Martin Matejka, Pavel Tesař, Lenka Veliká
Cena190 Kč

Zdroj perexové fotografie: Irena Vodáková, divadlovdlouhe.cz

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář