Proleťte se vesmírem Faster Than Light

Technologie / 21.11.2012

Tahová hra, která polapí nejen fandy Star Treku, Firefly nebo Star Wars.

Co že to vlastně hraju?

Faster Than Light (dále FTL) je sci-fi prvotina studia Subset Games, které je v podstatě seskupením dvou lidí – jednoho grafika a jednoho programátora. Což je dnes více než dost na to, aby vznikla opravdu kvalitní hra.

Základem FTL je náhodná generace herního světa. Máte pouze vlastní předem vybranou vesmírnou loď, posádku a základní vybavení. Každý váš start je unikátní, žádné dva pokusy nejsou identické a smrt vás vrací zpět na začátek. Hra vám náhodně do cesty staví události, od těch, kdy vám jen stroze oznámí, že okolo vás se nic neděje a můžete pokračovat dál, přes napadení cizí pirátskou lodí, až po komplexní sérii úkolů.  Občas se vám poštěstí a narazíte na zbraň „jen tak poletující prostorem“, jindy naopak máte smůlu a na palubu vám z ničeho nic vpadnou až čtyři nepřátelé a začnou vám likvidovat loď zevnitř.

A přesně v tom tkví celé kouzlo hry – nikdy nevíte, co na vás čeká na dalším bodě průletu vesmírem.

 

Jaký mám cíl?

Aby však hra nevypadala tak úplně „náhodně“, přece jen tu je element příběhu. Každý váš start se váže s přepravou důležitých informací k flotile vašich spojenců z Federace. V patách vám ale je flotila nepřátelských Rebelů, takže zahálení se nevyplácí. Pokud vás dostihnou, neznamená to sice nutně váš konec, ale věřte, že vaše šance na přežití budou velice, velice nízké. Flotila Federace čeká 8 sektorů od vás, přičemž každý sektor má specifický obsah (domovina kudlankovitých vetřelců, slimáčí mlhovina, civilní sektor a podobně).

Cestu každým sektorem pak určují náhodně rozmístěné signální body, na kterých vám hra předkládá výše zmíněné události. Aby toho nebylo málo, některé body můžou skrývat obchodní stanici (jako platidlo ve hře slouží „scrap“ – kusy šrotu) jiné vám skrze úkol můžou odemknout zcela novou loď, přidat nového člena posádky nebo osadit loď různými vylepšeními. Vše směřuje k finálnímu souboji, který prověří vaše vybavení a zkušenosti s ovládáním lodi a posádky. Věřte, že to nebude nic lehkého.

 

Jak to celé ve výsledku vypadá?

Grafický design FTL je příjemně retro, což znamená i velice nízké nároky na váš počítač. Vše se ale hýbe plynule a ovládání působí hodně intuitivně. Ze začátku nejspíše nebudete s to pochopit, co přesně k čemu slouží, ale když už vám cizí loď potřetí dobře mířenou palbou rozpáře motory, rozpoutá požár v místnosti s generátorem kyslíku a ještě navíc vám vyřadí torpédem ovládání dveří, pochopíte, co je třeba opravit a do jakého vylepšení investovat těžce vydobyté scrapy. Ve hře zkrátka funguje staré dobré pravidlo, že chybami se člověk učí.

Na závěr bych chtěl hře vytknout, že její pojetí obtížnosti je trošku z jiného světa, neboť „easy“ znamená, že hra je tak akorát vyhovující pokročilému hráči a „medium“ je zkratka pro „dostanete pořádnou nakládačku“. „Hard“ obtížnost pak už hra radši ani neobsahuje. Umírat zkrátka budete, na čemž víceméně výzva celé hry stojí a padá. Takže všechnu energii do štítů a střemhlav do boje!

 

FTL můžete zakoupit přes distribuci internetového portálu Steam http://store.steampowered.com/app/212680 a nebo na oficiálních stránkách http://www.ftlgame.com/

Ondřej Martinů

Ondřej Martinů

Redaktor sekce technologie, student žurnalistiky na Univerzitě Palackého, amatérský fotograf, nadšenec do mobilů, fotoaparátů, automobilů a dobrého vína.

Zanechte komentář