7 nejnebezpečnějších zemí světa aneb Kam na dovolenou raději nejezdit

Cestování / 30.6.2013

Poznejte země, kam se turisté příliš nehrnou. Jejich návštěva se mnohdy nedoporučuje ani těm, kteří vyhledávají adrenalin a dobrodružství.

Irák

Jakmile se někde objeví zmínka o Iráku, většině lidí se vybaví slovo „nebezpečí“. Název této země se stal synonymem pro teror. Irák sahá na žebříčku nebezpečných zemí na první místa a není divu. Každou chvíli se světem šíří zprávy o dalších a dalších útocích teroristických organizací. Roku 2006 byl popraven irácký prezident a diktátor Saddám Husajn z důvodu podezření, že spolupracoval s Al-Kaidou.

Přestože se po Husajnově smrti situace v zemi trochu zlepšila, stále se nedaří vzít politickou moc pevně do rukou. Typickým rysem současného Iráku jsou sebevražedné atentáty, namířené nejen proti mezinárodním jednotkám, ale i proti domácímu obyvatelstvu.

Irák

Přestože se situace v Iráku pomalu zlepšuje, stále je tu velmi nebezpečno. Zdroj: Wikimedia Commons, Jordan Johnson

Severní Korea

Severní Korea je jedním z posledních komunistických států. Panuje zde velice přísný totalitní režim a dochází k velkému omezování lidských práv. Rozkládá se spolu s demokratickou Jižní Koreou na Korejském poloostrově a hranici mezi těmito státy tvoří 38. rovnoběžka. Severní Korea má třetí největší armádu na světě a často vyhrožuje svému jižnímu sousedovi a ostatním zemím jaderným útokem. Naštěstí se tak dosud nestalo.

Socha severokorejských diktátorů

„Zakladatel“ totalitního režimu v KLDR Kim Ir-sen (vlevo) a jeho syn Kim Čong-il. Zdroj: Wikimedia Commons, Nicor

Somálsko

Tato africká země na pobřeží Indického oceánu bývá také označována jako nejnebezpečnější země vůbec! To je důsledkem již dvacet let trvající občanské války a nestabilní vlády. Aktivity jako pašování drog, pirátství, únosy a další jsou zde na denním pořádku. Somálsko je také jednou z nejchudších zemí světa a více než 80 % obyvatel je negramotných.

Mogadišo - hlavní město Somálska

V hlavním městě Somálska Mogadišu jsou přestřelky každodenní záležitostí. Zdroj: Wikimedia Commons, CT Snow

Afghánistán

Afghánistán je nechvalně známý zejména jako „domov“ teroristické organizace Al-Kaida. Tato organizace se snaží šířit islám do ostatních zemí radikální cestou. Al-Kaida má například na svědomí teroristický útok v New Yorku dne 11. září 2001. Běžné jsou zde také únosy a překupnictví drog. V posledních letech se sice zdejší situace dostala trochu pod kontrolu, ale i přesto je zde stále velice nebezpečno.

Afghanistán

Američtí vojáci usilují o zničení teroristických organizací. Zdroj: Wikimedia Commons

Indie

Ačkoliv by spoustu lidí  nenapadlo, že země jako Indie se objeví na listu nejnebezpečnějších zemí světa, tak opak je pravdou. Sice se nejedná o stát zmítaný válkami, ale Indie se potýká s velkou chudobou, negramotností a nepříznivým postavením žen. V metropolích jako Bombaj či Kalkata jsou na mnoha místech patrné křiklavé sociální rozdíly. Na okrajích těchto měst se tvoří obrovské slumy, kde žijí lidé hluboko pod hranicí chudoby. Názornou ukázkou života chudých lidí v Indii je oscarový snímek Milionář z chatrče.

Slumy v Indii

Na předměstích indických velkoměst vyrůstají obrovské chudinské čtvrti. Zdroj: Wikimedia Commons, Milei.vencel

Sýrie

V současné době je situace v Sýrii velice napjatá a celkem nepřehledná. Od roku 2011 zde zuří občanská válka, jejímž cílem je svržení vlády současného syrského prezidenta. Během války již zemřelo přes 80 000 Syřanů a přes milion jich uprchlo ze země.

Sýrie

V současné době panuje v Sýrii velký zmatek a nikdo nemá situaci pořádně pod kontrolou. Zdroj: Wikimedia Commons

Izrael

I když je Izrael nejvyspělejší zemí na Blízkém východě, napětí je zde znát na každém kroku. Jedním z důvodů je to, že Izrael je židovská země obklopena muslimskými státy a Izrael je tak pro sousední země trnem v oku. Izrael vznikl v roce 1948 poté, co byla rozdělena Palestina na židovský a arabský stát. Po jeho vzniku započala imigrace Židů, kteří přežili 2. světovou válku. Velkou hrozbou pro tuto zemi je libanonská politická organizace Hizballáh, která si klade za svůj cíl zničit Izrael.

Izraelské ženy v armádě

V Izraeli musí absolvovat vojenský výcvik i ženy. Zdroj: Wikimedia Commons, Israel Defense Forces

Pokud se plánujete vydat do některé z uvedených či jiných nepříliš „klidných“ zemí, je dobré si předem zjistit aktuální situaci v dané oblasti. Na závěr bychom si měli uvědomit jednu důležitou věc – buďme rádi za to, kde žijeme!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentářVaše názory

 • Aleš Gill

  Kolik z těch zemí jste navštívil? Já sice jen pět, ale snad kromě Afghánistánu (a Somálska, kde jsem nebyl), bych na seznam nezařadil ani jednu.

  • Martina Baierová

   Dobrý den,
   děkujeme za komentář. Určitě jste již zkušený cestovatel a víte, jak se v takových zemích chovat. Ne všichni to však mají za samozřejmost. Chtěli jsme tímto článkem poukázat na fakt, že země na tomto seznamu rozhodně nepatří k těm, do kterých si lidé koupí last minute zájezd a pobíhají si všude možně bez rozmyslu. Člověk co již hodně nacestoval si pak může přivést skvělé zážitky. S pozdravem Martina Baierová, editorka sekce

 • David P.

  Dobrý den,
  navštívil jsem většinu zemí svět a z tohoto seznamu jsem byl v Indii, Severní Koreji, Sýrii a Izraeli. Všechny dovolené (kromě S. Koreji) jsem si organizoval sám a bydlel jsem u místních lidí. Kromě Sýrie mi ale žádná z těchto zemí nepřišla nebezpečná, v Severní Koreji jsem dokonce měl pocit velkého bezpečí.