Bude to super, prohlásili režiséři o premiéře Letních shakespearovských slavností

Divadlo Kultura / 18.6.2013

Otevření letošní sezony shakespearovského festivalu pod širým nebem je na spadnutí a vše nasvědčuje tomu, že zklamaní nebudeme.

Do zahájení Letních shakespearovských slavností zbývají necelé dva týdny a všechny nás určitě zajímá, jak pokračují přípravy jejich hlavní nové inscenace Sen noci svatojánské. „Myslím, že se máte na co těšit. Bude to super,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci v Malostranské besedě jeden z režisérů Lukáš Trpišovský.

Herečky Vanda Hybnerová, představitelka Hippolyty a Titanie, a Hana Vagnerová, která ztvárňuje Hermii, přiznaly, že dosud s účastí na LSS váhaly. „Raději hraji v divadlech, v nichž mám větší kontakt s divákem,“ přiznala Hybnerová. „Na prostředí hradního nádvoří si zvykám těžce. To, co byl ve zkušebně jeden metr ke stolu, je nyní třicet metrů po jevišti a dalších dvacet nahoru po schodech.“ Obě se nakonec nechaly zlákat zajímavým titulem a vidinou spolupráce s režijním tandemem SKUTR.

Pro „Skútry“ Martina Kukučku a Lukáše Trpišovského šlo o vůbec první setkání se Shakespearem z režijní stoličky. „Největší inspirací nám byl samotný profesor Hilský, s nímž jsme sice měli možnost setkat se pouze párkrát, ale vždy nám byl zdrojem neskutečného množství nápadů.“

Autor překladu Martin Hilský má k tomuto konkrétnímu textu velice specifický vztah. Sen noci svatojánské byl totiž vůbec první Shakespearovou hrou, kterou přeložil. „Tato hra je zvláštní tím, že jde o takzvanou hru svatební, která ve své době nebyla napsána pro divadlo, ale pro veselky bohatých pánů.“ Stejně jako jiná Shakespearova dramata klade velký důraz na melodičnost jazyka. „Řeč má zde strukturu tance,“ tvrdí Hilský, „a tok hry je dán příchody a odchody herců.“

Komedie Sen noci svatojánské pojednává o věčném bloudění v lese vztahů, v němž postavy podléhají kouzlu letní noci a vše se poněkud podobá snu. Ve hře, která nastavuje zrcadlo vývoji vztahu od prvotního zamilování po manželskou krizi, mají nejdůležitější úlohu skřítci, víly a také nehmotné věci, jako jsou žárlivost, vášeň a především láska. Premiéra se uskuteční 25. června na Pražském hradě. V hlavních rolích se představí David Prachař a již zmíněné Vanda Hybnerová a Hana Vagnerová.

Lístky na všechna představení premiérového Snu noci svatojánské, slovenských Dvoch pánov z Verony i reprízovaných Richard III., Zkrocení zlé ženy, Veselé paničky windsorské a Marné lásky snahy jsou stále v prodeji. Získat je můžete přes Ticketportal či prostřednictvím Turistického informačního centra města Brna.

Zdroj náhledové fotografie: shakespearebrno.cz

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář