Plánovací zápisník Moleskine

Recenze: Plánovací zápisník Moleskine

Design / 14.6.2013

Zápisníky a diáře značky Moleskine nejsou levnou záležitosti. A tak jsme chtěli zjistit, jestli za to vlastně stojí!

Značku Moleskine znám už dlouho. Poprvé jsem se s ní setkala na internetovém fóru, v němž uživatelky chválily jeho minimalistické pojetí, čisté provedení a prostě – musíte to mít, nebo nebudete žít! I použila jsem Google, abych ho prohlédla svým ostřížím zrakem a při pohledu na něj jsem byla rozpačitá. Vypadá pěkně, ale pořád mi vrtalo hlavou, proč je jeho cena na české poměry tak vysoká. A kdo po něm sáhne, když je v papírnictví mnoho levnějších variant, které zastanou stejnou službu?

Říká se, že jakmile okusíte něco od značky Moleskine, těžce se vám vrací k jiné. U aut a velikosti bytů bych to chápala, ale u takové věci? Měla jsem možnost to vyzkoušet na vlastní kůži. Prvním diářem značky Moleskine jsem byla podarována svou milou kamarádkou před několika lety. Červený plánovací zápisník velikosti A6 se stal od té chvíle mým věrným druhem ve chvílích, kdy má interní paměť vypnula. Na rozdíl od mých mozkových spojů pracoval stoprocentně. A já vlastně neměla výhrady.

Moleskine znamená v překladu doslova krtčí kůži. Ale nebojte, nejsou z krtka!

I přesto, co se traduje, jsem se v prosinci minulého roku rozhodla, že vyzkouším „obyčejný“ diář. Co na tom může být tak kouzelného, no řekněte mi! Jenže ejhle, někde spojení mezi mnou a diářem z papírnictví selhalo, protože … protože už se těším na červenec, až budu moci plánovat své dny s (ne)obyčejným černým diářem. Možná za to může má obliba v minimalismu, kterou už před lety vychvalovaly uživatelky fóra. Ale možná, že to taky nemá žádný důvod. Stejně jako láska. Prostě to zacinká a je to. Ať je to, jak chce, rozhodla jsem se pro vás připravit souhrnnou recenzi plánovacích zápisníků.  Třeba se přidáte do naší krtčí party!

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Slyšíte o této značce poprvé? Začtěte se do našeho článku o jeho historii! 

Srovnání zápisníků s formátem A4

Srovnání plánovacích zápisníků s velikostí A4. Nalevo vel. L, napravo vel. S.

Plánovací zápisníky, kterým se budu v této recenzi věnovat, se v současné době nabízí ve třech velikostech – S, L, XL. Nejmenší velikost S je typicky kabelková. Rozměry 9×14 cm ho předurčují k tomu, aby se vešel i do té nejmenší tašky na světě bez velkého nároku na osobní prostor. Velikost L má rozměry 13×21 cm. Je těžké hodnotit, jestli je to mnoho, či ještě „tak akorát“. Každopádně je třeba počítat s tím, že se ve vaší kabelce či batohu jen tak neztratí, jako to umí průkazky na autobus nebo právě zvonící mobil. Velikost XL je podle mě už spíše kancelářskou záležitostí. S rozměry 19×25 cm se hodí na váš pracovní stůl. Poskytne vám skvělý přehled o všem, ovšem skladný nadvakrát není.

Srovnání Moleskine zápisníků mezi sebou.

Srovnání velikosti L a S.

Jestliže přemýšlíte nad tím, jakou velikost si pořídit, zvažte, co všechno si píšete. Jak moc máte nabitý program? Při vašem rozhodování také záleží na  velikosti vašeho písma.

Velikost S je skutečně krásně skladná. Schováte ho všude a nebude vás to bolet. Hodí se zejména pro lidi, kteří mají rádi obecný přehled o schůzkách, testech či úkolech do školy. Řádek s jedním dnem má rozměr 2×9 cm. Na velké TO DO LISTY to není, na objednávku od zubaře nebo poznámku o zápočtu ideální. Zápisník velikosti L je v tomhle ohledu velkorysejší, políčko s jedním dnem disponuje rozměry 3×13 cm a napíšete do něj podstatně více. Při výběru si tedy odpovězte na tu nejzákladnější otázku: K čemu mi slouží diář? K zapisování důležitých dat, úkolů a schůzek, nebo ke komplexnímu přehled o vašich dnech, nákupech, úkolech a cílech. Odpověď na tuto otázku vám pomůže vybrat správně!

Moje osobní zkušenost

Velikost S je vážně moc sympatická. Zápisník se mnou cestoval všude a vešel se i do malé kapsičky v batohu. V tom vidím velkou výhodu. Prekérní situace nastala ve chvíli, kdy se moje touha po plánování rozrostla do větších rozměrů. V takovém případě jsem musela využít druhou stranu s linkami nebo vlepovací post-it štítky.

Vazba zápisníků

Značka Moleskine má ve své nabídce dva druhy vazeb – měkkoutvrdou. Obě vazby jsou ve hřbetu šité, takže se vám vyhnou problémy s vypadávajícími listy. Materiál je uvedený jako syntetický, osobně bych to viděla na jemnou syntetickou kůži. Měkká vazba je nalepena na pevnějším papíru (tloušťkou někde mezi listem sešitu a pevnou čtvrtkou) a je velmi snadno ohybatelná. Ocení to zejména majitelé velikosti L. Takový zápisník bude přece jen v tašce více přizpůsobivý než ten s pevnou vazbou. Ta je opatřena kartonovými deskamije skutečně bytelná. Jeho kouzlo objevíte tehdy, když si potřebujete zapsat něco „na koleni“ – díky pevné vazbě nabízí pevnou podložku.

Srovnání pevné a měkké vazby zápisníků Moleskine

Nahoře pevná vazba, dole měkká vazba.

Moje osobní zkušenost

Měla jsem v ruce jak pevnou, tak i měkkou vazbu. Pokud bych volila velikost S, určitě bych šla do pevné vazby. Je příjemná a skutečně bytelná. Také psaní poznámek na nerovném povrchu se tímto vyřešilo. Letos jsem ale zvolila měkkou variantu. Byl to kompromis mezi formátem S a L. Chtěla jsem něco, kde se budu moci více rozepsat, ale zároveň to bude alespoň naoko trochu skladnější. Na první ohmatání je měkká vazba poddajnější. Nejsem si ale úplně jistá, jestli se rohy nebudou odlepovat či se nepoškodí struktura v místech, kde je gumička. V tomhle bude mít pevná vazba navrch. Skutečnost ovšem ukáže jedině čas. Co se týče pevné vazby, mohu s klidným srdcem říct, že přežila půldruhý rok bez velké újmy. Nikde se neodlepila a materiál, kterým je potažena, skutečně hodně vydrží. Malé známky poškození se objevily až v úplném závěru používání. To chce potlesk!

Moleskine plánovací zápisník po roce a půl používání

Takhle dopadl zápisník po půldruhém roce používání. Nic nepadá, nic se přiliš netrhá.

Obsah balení

V diáři nenajdete jen samotný kalendář, na který jste zvyklí. Kromě stránky s osobními údaji zde objevíte i půlroční index – náhled na druhou polovinu roku 2013 a dlouhodobý horizontální plánovací kalendář. Dále je tu možnost plánování akcí, výletů a dovolených, přehled časových pásem, vzdálenost vybraných měst, tabulka mezinárodních telefonních předčíslí, internetových přípon a mezinárodních kódových označení jednotlivých zemí. V zápisníku rovněž objevíte přepočty měrných jednotek pro délku, plochu, obsah, objem, váhu, teplotu a rychlost a čtyři stránky věnované rozvrhu hodin. Před samotným kalendářem, který začíná červencem, je praktické měřítko v centimetrech a palcích. Na konci diáře najdete několik linkovaných stran na poznámky. Součástí diáře je látková záložka (netřepí se) a praktická vnitřní kapsa, kterou najdete na zadní straně. Celý diář pak obepíná poddajná guma, která je napevno upevněna na zadní straně diáře.

Plánovací zápisník Moleskine

Kolonkami s daty to rozhodně nekončí!

Moje osobní zkušenost

Pevná guma je hodně praktická věc. Kolikrát se mi stalo, že jsem sešity jen tak pohodila do kabelky a doma pak litovala stránek, které to „schytaly“. Takhle se vám nic samovolně neotevře a žádná podobná nehoda nehrozí.

Pevná guma u zápisníků Moleskine

Pokud porovnám měkkou a tvrdou vazbu, u té tvrdé se mi zdá gumka lepší – je tužší.

Rozvržení stránek

Značka Moleskine nabízí dva typy rozvržení kalendářů. Sáhnete-li po diáři, budete mít celý týden rozvržený na dvě strany. Pokud zvolíte plánovací zápisník, budete mít jeden týden na stránku a protilehlá linkovaná stránka bude sloužit na poznámky. Můžete si na ní zapisovat cokoliv – nákupní seznamy, přehled knih k vypůjčení v knihovně, úkoly, cíle na daný týden či vlastní nápadymyšlenky. Máte-li děti, můžete jim část stránky věnovat ke kresbě. Zpříjemní vám to povinnosti a připomene, že rodina je to nejdůležitější, co máme.

Rozvržení stránek u plánovacích zápisníků

Rozvržení stránky u plánovacích zápisníků.

Moje zkušenost

Měla jsem obě varianty rozvržení a přikláním se k té druhé. Volná strana vám dává prostor ke všem poznámkám, zápiskům či úkolům, které se nehodí k danému dni, jen je třeba, aby se „někdy“ udělaly.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Letošní novinky, které nás zaujaly.

Kvalita papíru

Opomíjené téma, které je v otázce každodenních zápisků skutečně důležité. Protože papír neobsahuje žádné kyseliny, není úplně čistě bílý – je spíše bílobéžový. Co se týče kvality papíru, jsem jako uživatel celkem spokojená. Zápisky psané mikrotužkou či tužkou se dají bez problémů vygumovat a nemusíte se bát, že si poničíte stránku. Listy jsou rozhodně jemnější než ty, které používáte například do tiskárny. Na to, jak jsou stránky průsvitné, mají skutečně velkou výdrž. A u průsvitnosti se na chvíli zastavím. Text z druhého listu stránky trochu prosvítá. Osobně mi to nesnižuje dojem z diáře, u samotného kalendáře dokonce kvituji, že jdou vidět linky prosvítající z druhé strany (pro ty, kterým text putuje do kopečka nebo padá z kopečka, je to ideální). Problém může nastat, vezmete-li si barevné pomocníky. Text napsaný jemným inkoustovým linerem se dost propsal na druhou stranu listu. Barevné zvýrazňovače jsou na tom lépe – sice je na druhé straně papíru zpozorujete, ale nebrání v psaní či pohodlnému čtení z druhé strany.

Kvalita papíru plánovací zápisník

Prosvítající linky mohou být pro mnohé pomocné. Pozor si dávejte na tenké fixy.

Moje osobní  zkušenost

Do diáře se píše moc příjemně. Pravidelně používám zvýrazňovače a nikdy mi to nesnížilo prožitek z listování v minulých měsících, stejně tak při psaní z druhé strany listu jsem neviděla znatelný rozdíl. Mám oblibu v tenkých barevných fixech a ty už trochu neplechu dělaly. Za sebe tedy doporučuji využít propisku, mikrotužku a případně i zvýrazňovače. Pokud máte chuť se kreativně vybít, fixy nechte v šuplíků a vsaďte na barevné nálepky. Ty na fotografii jsou součástí zápisníků v měkké vazbě.

Nálepky plánovací zápisník Moleskine

225 nálepek najdete přiloženo u plánovacích zápisníků s měkkou vazbou.

Závěrečné zhodnocení

Můj vlastní postoj k této značce bude možná trochu zaujatý, ale nemohu jinak než souhlasit s tím, co jsem uváděla na začátku – jednou zkusíš a pak už musíš. Možná, že je to obyčejný diář, který má v papírnictví hromadu svých konkurentů, které jsou barevné, veselé, levné – a prostě stačí. Ale tento zápisník má své kouzlo, které se možná ukrývá právě v jeho jednoduchosti. Plní svůj úkol a plní ho mlčky. Když s ním budete spolupracovat a využijete jej na maximum, dost možná vám přinese spokojenější život.

Zaujal vás plánovací zápisník? Navštivte české stránky Moleskine. Mají ho nejen na e-shopu, ale i v kamenné prodejně!

A pokud si myslíte, že cena je nepřiměřená, pojďme na to matematicky. Kdybyste si vydělili cenu 18měsíčního plánovacího zápisníku velikosti S (239,-) dobou, pro kterou je určen, vyjde vám částka kapku přes 13,- za měsíc. Za stejnou cestu si pořídíte v malém městě jízdenku, která vás povozí pár minut a pak vysadí na další zastávce. Za stejnou cenu koupíte jeden kopeček zmrzliny a slupnete ho jako malinu. Proč za stejnou částku neudělat něco se svým životem?

Zdroj fotografií: Silvie Trebatická, Generace 21

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentářVaše názory

  • Pavka

    Díky za recenze, pomalu se blíží čas kdy se budu rozhodovat pro nový diář. 🙂

  • Verča

    Dobrý den, diář mám a je boží 🙂 Nálepky jsem si oblíbila a už teď v lednu mi docházejí :D. Nevíte náhodou, kde by se daly sehnat ? 🙂 Děkuji za případnou odpověď na e-mail 😉
    Verča