V čem spočívá síla introvertů?

Osobní rozvoj Vztahy / 14.6.2013

Že svět patří pouze extrovertům? Omyl! Přesvědčte se spolu s námi o tom, že zelenou mají introverti.

Společnost pohlíží na extroverty jako na alfa samce, kteří se nebojí jít za svým, ale co když právě introvertům patří svět? Dnes a denně jsme svědky toho, že jsou introverti utlačováni. Ne vždy je vše tak, jak to vypadá. Introverti a extroverti se liší v úrovni vnější stimulace, kterou potřebují, aby dobře fungovali. V praxi to znamená, že například introvertům stačí, když popíjejí víno s blízkým přítelem, luští křížovku či čtou knihu, aby se cítili „v pohodě“. Zatímco extroverti si přímo libují v situacích, jako jsou setkání s novými lidmi, lyžování na strmých svazích a jiné adrenalinové zážitky. Zkrátka vyhledávají společnost a jsou rádi středem pozornosti.

Susan Cainová se ve své knize Ticho snaží poukázat na sílu introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit.

Tato kniha stojí za přečtení. Zdroj: melvil.cz

Tato kniha stojí za přečtení. Zdroj: melvil.cz

Kniha Ticho vás rovněž přesvědčí, že introverti nemusí být nutně stydliví, tak jak se to o nich většinou tvrdí. Stydlivost je strach ze společenského odmítnutí či ponížení, zatímco introverze je upřednostňování prostředí, které neposkytuje přebytek stimulů.

,,Lidé, kteří nás na ulici míjejí, nemohou vědět, že jsme chytří a okouzlující, pokud tak nevypadáme.“

Susan upozorňuje na fakt, že v roce 1920 změnily oblíbené příručky pro osobní rozvoj své zaměření z vnitřních předností na vnější šarm. Na to, abychom věděli, co říkat a jak to říkat. Dříve byla v příručkách pro osobní rozvoj slova jako dobré skutky, práce, pověst, morálka, vychování, čestnost, poctivost vyměněna za schopnost upoutat, schopnost okouzlit, schopnost ohromit  a slova jako atraktivita, vřelost, dominance, důraznost, energičnost.

Když spolupráce zabíjí kreativitu

„Jsem kůň stvořený pro jeden postroj, ne pro tandemovou nebo týmovou práci, protože dobře vím, že mám-li dosáhnout konečného cíle, je zásadní, aby myslela a vedla jedna osoba“ Albert Einstein

Pokud je toto tvrzení pravdivé a osamocení je důležitým klíčem ke kreativitě, pak bychom si k ní všichni měli najít vztah. Občas zkrátka prospěje být sám a nechat volně plynout své myšlenky i extrovertům. Je vhodné naučit se pracovat samostatně, to mnoho lidí v dnešní době neumí. Společnosti by měly dávat svým zaměstnancům soukromí a dostatek samostatnosti a přitom se stále dělá přesný opak.  Kooperativní učení, týmová práce ve firmách a uspořádání kanceláří ve formě společných prostor se objevily v různých dobách a z různých důvodů. Největší moc však přinesl nástup internetu. Začala se uznávat transparentnost a strhávat stěny a to nejen online, ale i fyzicky budováním tzv. open plan.

Věděli jste, že 91 % nejvyšších manažerů považuje tým za klíč k úspěchu. Musím přiznat, že já osobně preferuji samostatnou práci. Protože si myslím, že je lepší spoléhat se sama na sebe. Mám zkušenosti s tím, že týmová práce v praxi dopadá tak, že co si člověk neudělá sám, stejně nemá. A sejde-li se tým, ve kterém je perfekcionista a člověk, kterému je vlastně jedno, jak to ve výsledku vypadá, hlavně, že už je vše hotovo, dopadá to tak, že onen puntičkář dělá práci za ostatní, jelikož ho neuspokojí stejný výsledek jako je.

Ironický fakt je, že internet zpočátku sloužil k neosobnímu kontaktu a spolupráci právě introvertním jedincům. Nejranější tvůrci open source neseděli v kanceláři, mnohdy ani nežili ve stejné zemi.

Je temperament naším předurčením?

Kromě temperamentu, který máme všichni vrozený, a zkušeností získaných z dětství, chceme věřit, že nyní jako dospělí dokážeme měnit sami sebe a mít svůj život ve vlastních rukou. Směrovat jej tak, jak si sami přejeme.

Introverze a extraverze jsou dědičné pouze z 40 až  50 %.

Každý jsme nějaký, jen stěží jde prohlásit, že jsme čistý introvert či extrovert. Všichni jsme jakýmsi mixem různých povah a charakteristických vlastností. To, co nás však rozlišuje, je schopnost, kterou odlišně vnímáme prostředí, a jak rozmanitě reagujeme. Pokud je například váš protějšek introvert, díky této knize dokážete pochopit, jak mnoho věcí vnímá, cítí a vidí on a třeba vám to pomůže lépe se vzájemně pochopit.

Kniha nám otevřela oči, protože introverti možná navenek nepůsobí dostatečně sebevědomě a průbojně, avšak mají právě onu vnitřní sílu.  Nehledejte zde však návod, jak se stát introvertem či proč být extrovertem. Je to o tom, proč se občas nebát „být slyšet“ a proč je občas dobré se zamyslet a nechat působit svou mysl v tichosti.

Pokud i vás tato kniha zaujala, zkuste odhalit, jak jste na tom vy. Více informací naleznete na webové stránce nakladatelství Melvil.

Zdroj perexové fotografie: pelauts.com

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář