Kniha dokáže zázraky: Pomozte i s prázdnou kapsou

Literatura / 15.6.2013

Bez peněz osobám v nouzové situaci nepomůžete? To se ale mýlíte. Projekt Čtení pomáhá rozdává peníze za přečtené knihy. Pomoci může každý.

Tato akce koluje Českou republikou již druhým rokem a je určena všem žákům základních a středních škol. Rozdělena je do tří kategorií a každá z nich má určený seznam knih přizpůsobený věku čtenářů. Po přečtení vybrané knihy čtenář musí absolvovat test. Ten se skládá ze čtyř otázek, a když na ně odpoví správně, získá 50 Kč. Ty pak může darovat libovolné organizaci nebo osobě.

Projekt během ročního působení rozdá potřebným okolo deseti milionů korun. Čtenáři si sami rozhodnou, kdo pomoc potřebuje nejvíce. V prvním roce se do neobvyklé charity zapojilo přes devadesát tisíc dětí. Rozčlenily se do kategorií a každá má k dispozici minimálně dvacet knih. Žák si může vybrat tu, která se mu nejvíce líbí. Ovšem projekt počítá s tím, že v budoucnu by mělo být v každé kategorii nejméně 100 knih.

Výběr byl na veřejnosti

Kategorie jsou tři. Jedna je určena pro žáky prvního stupně základní školy, střední pro žáky druhého stupně základní školy a poslední je věnována středoškolským studentům. Pro první dvě kategorie se vybíraly knihy podle ankety veřejnosti. Ovšem pro ty nejstarší je určila odborná porota. Ta se skládala například z moderátora pořadu Na Plovárně Marka Ebena, dále zde figurovala Alena Ježková, Jiří Dědeček a další. Porotě předsedá vynikající herec, známý z filmů Obecná škola, Kolja atd., Zdeněk Svěrák.

 V prvním roce zvítězily v oblíbenosti tyto knihy

1-5. třída: Astrid Lindgrenová – Děti z Bullerbynu

6-9. třída: Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ

Partnery projektu jsou Lidové noviny, iDnes.cz, Lidovky.cz, Frekvence 1, Evropa 2 a další.

Peníze pro Zoo Praha

Aktuálně se teď kvůli škodám napáchaných povodněmi rozjel projekt na podporu pražské zoo. Spodní část zahrady byla velmi zničená a zvířata se musela přestěhovat na bezpečnější místo. Díky čtenářům dostane Zoo Praha od organizátorů Čtení pomáhá příspěvek na opravu poničených částí. Zapojte se i vy a pomozte.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Anna Jelínková

Anna Jelínková

Táhne jí na dvacátý rok a knihy jsou jejím životem. Četla by od rána až do večera. Kromě čtecí vášně má ještě jednu a tou je psaní. Psaní by se chtěla věnovat i na vysoké škole.

Zanechte komentář