Karásku, budeš nám tu chybět, chlapče zvědavá!

Divadlo / 12.6.2013

Jan Kašpar, muž, kterého většina lidí zná ze sedacích rolí. 28 let bavil diváky Divadla Járy Cimrmana i z vozíku.

Včera v úterý 11. 6.  zemřel ve spánku Jan Kašpar, bylo mu 60 let. Pro pořad 13. komnata České televize dříve prozradil: „Spadl jsem ze stromu vlastní nešikovností.“ Tento pád ho posadil na invalidní vozík, ale on to bral jako fakt. Nikdy nad tím nepřemýšlel, protože věděl, že to nelze změnit.

Jan Kašpar se narodil 6. září 1952 v Praze. Vyučil se provozním zámečníkem v ČKD a hned po škole nastoupil jako kulisák do Městských divadel pražských. V listopadu hrál v tajně konaném představení Václava Havla Žebrácká opera. Kvůli tomu potom musel z Městských divadel pražských odejít.

V tomtéž roce nastoupil do Divadla Járy Cimrmana jako kulisák a technik. O deset let později se vypracoval na stálého člena ansámblu. Jeho první rolí byla role Náčelníka v Dobytí severního pólu.

V roce 1988 se stala ta osudová nehoda, kvůli které už se nikdy nepostavil na nohy. Myslel si, že už si v divadle nikdy nezahraje a že tím pádem jeho kariéra skončila. Opak byl ale pravdou. Zdeněk Svěrák se dohodl s Ladislavem Smoljakem, že mu budou psát role přímo na tělo. První z nich byla hra Blaník, kde Jan Kašpar ztvárnil roli rytíře Smyla Fleka z Nohavic. Později to byla hra Záskok (principál Jirka Karásek), Švestka (horolezec Sváťa Pulec), Afrika (Náčelník Líná Huba) a poslední České nebe (Praotec Čech). I v některých dříve vzniklých hrách se pro ochrnutého herce našly role, byl to Děd Vševěd v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém, Vesničan Papoušek v Němém Bobši a továrník Meyer či továrník Bierhanzel ve Vraždě v salónním kupé.

Kromě divadelních rolí si zahrál také několik menších filmových. Například řidiče ve Vesničko má středisková, Melichara v Nejisté sezóně nebo penzistu ve Vratných lahvích. V prvních dvou jmenovaných hraje ještě bez invalidního vozíku. Spolu s kolegou cimrmanologem Zdeňkem Svěrákem se podílel na vzniku svazu paraplegikůcentra Paraple.

Zdroj perexové fotografie: zdjc.cz

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář