Pavla Novotná - kitování

Kiteboarding je životní styl, říká nejlepší česká závodnice

Sport / 13.7.2013

Snili jste někdy o tom, že strávíte většinu roku u moře, zažijete adrenalin a naučíte se jazyky? I tohle je kiteboarding, o kterém nám povídala Pavla.

Možná už se vám někdy stalo, že jste seděli na pláži a pozorovali lidi, kteří se na prkně nechali táhnout drakem a provedli nějaký ten trik, který vám vzal dech. Pokud vás to zaujalo tehdy, nebo alespoň teď, máte skvělou příležitost dozvědět se více. O všem, co kiteboarding obnáší, kam až se můžete podívat nebo kde je nejlepší začít, nám pověděla česká jednička a čtvrtá nejlepší závodnice Světového poháru mezi dívkami, Pavla Novotná.

Pavlo, věnuješ se kiteboardingu, jak se k takovému sportu dostane holka v České republice?

Mám štěstí, že je moje rodina hodně aktivní, a proto sportuji odmala. Jednou jeli rodiče na dovolenou, kde uviděli kiteboarding, a tatínek se od toho nemohl odtrhnout. Seděl na pláži až do západu slunce a hned potom se to naučil. Postupně naučil celou rodinu. Bavilo mě to a začala jsem závodit. Musela jsem se ale vzdát skoro všech koníčků a skoro každý měsíc trávit někde jinde. Neříkám, že by to bylo nepříjemné, ale vzalo mi to hodně času. Kiteboarding pro mě teď už není jen sport, ale stal se z toho můj životní styl.

Pavla Novotná, 20 let

Profesionální kiteboardistka, studentka VŠEM v Praze a usměvavá slečna. Díky kiteboardingu cestuje po celém světě. Momentálně jezdí Evropský i Světový pohár a nachází se mezi pěti nejlepšími děvčaty na světě. Když zrovna nekituje, ráda si zaběhá nebo se věnuje jazykům.

Jak dlouho se mu tedy ty sama věnuješ?

Letos to bude šest let, co kituji. Dva roky závodím. Okolo sportu se ale pohybuji už déle. Dalo mi práci přesvědčit tatínka, aby mě to naučil. Bál se o mě.

Můžeš nám tento sport trochu přiblížit?

Je to extrémní a adrenalinový vodní sport, který se provozuje převážně v přímořských státech, ale také na vnitrozemských jezerech a vodních nádržích. Ke kiteboardingu je potřeba tažný kite (drak), který vás za pomoci větru veze po vodě. Na nohou máte prkno, v mém případě freestylové. Nejlepší je na tom ten pocit. Když ho zažijete, už nikdy se tohoto sportu nebudete chtít vzdát!

Kolik času ročně trávíš v zahraničí?

Každý rok se zlepšuji, a proto jezdím a cestuji více. Po maturitě už v Čechách tolik času netrávím a spíše jsem v zahraničí, tam, kde je zrovna teplo a fouká. Letos jsem začala jezdit Světový pohár, který je pokaždé někde jinde. Ročně má asi osm zastávek po celém světě. Díky tomu, že už jezdím na takové úrovni, více trénuji. Celou zimu jsem tedy strávila v teple a poctivě trénovala. Vyplatilo se to. Na závodech se mi hned dařilo.

Kde všude jsi díky kiteboardingu byla?

Díky tomuto sportu jsem se dostala až do Asie, Afriky, Jižní Ameriky a procestovala a prokitovala jsem tam spoustu nádherných míst. Evropu mám skoro celou proježděnou, teda mimo skandinávských států, kde je na mě moc zima.

Lze kitování kombinovat se školou?

Na střední škole jsem měla celkem velké problémy. Chodila jsem na prestižní gymnázium, kde mi odmítali dát individuální plán, protože jsem podle nich nesplňovala jejich požadavky. Můj třídní profesor si stále myslí, že se válím na pláži a hulím. Ale nechme mu tuhle představu. Já mám svůj život ráda a teším se z každého nového dne. Kouření nesnáším, alkohol skoro vůbec nepiji a kvůli tréninku musím zdravě jíst.

Jak jsi to tedy zvládla?

Na jednom gymnázium mě a můj sport sice neuznávali, ale v posledním ročníku jsem přešla na soukromé jazykové gymnázium, kde se mi líbilo mnohem více. Mrzelo mě to, protože jsem měla ráda své spolužáky, ale nedalo se nic dělat. Na tom předchozím jsem se sice asi naučila více, ale za to trápení to nestálo. Na jazykovém jsem si ale zdokonalila španělštinu tak, že jsem se umístila na 2. místě v krajské olympiádě. Po skončení čtvrtého ročníku a úspěšné maturitě mě ještě stihli vyhlásit jako Nejlepší studentku roku 2012. Popravdě nevím, jak jsem to udělala.

Kiteboarding

Pavla Novotná, vítězka Českého poháru ve freestylu a course race. Zdroj: archiv Pavly Novotné

Je možné trénovat i u nás v Čechách?

U nás trénuji hlavně fyzickou průpravu. Také když jsem zraněná, zůstávám doma, dodělám si zkoušky na vysoké škole a rehabilituji. Máme jezera a přehrady, kde se dá kitovat. Čas od času někde foukne, tak se ráda svezu i u nás. Na trénink však potřebuji jezdit častěji, a proto pořád jezdím do zahraničí. Také je tady alternativa wakeboardingu a vleku, což si je podobné. Také mě to hodně baví.

Pořádají se zde závody?

Pořádají, v loňském roce jsem vyhrála Český pohár ve freestyle i course race, ale letos však nebyly podmínky, takže se zatím žádné ještě neuskutečnily. Možná na podzim, uvidíme.

 Kolik našinců se tomuto sportu věnuje? Jsou mezi nimi i dívky?

Vzhledem k tomu, že jsme vnitrozemský stát, tak u nás těch nadšenců není tolik. Každý rok ale lidé přibývají, i holky. Je to sice extrémní a adrenalinový sport, ale není to zas tak nebezpečné.

Zmínila jsi zranění, stalo se ti při kitování něco?

Můj největší úraz se mi stal před dvěma lety. Šlo o koleno, ale nebyl to úraz z kitování. Na snowboardu jsem si přetrhla přední křížový vaz a musela podstoupit plastiku. Dostat se zpátky na vodu mi trvalo půl roku. Poučila jsem se, že musím být opatrnější, ale nedávno jsem si nešťastně zlomila zápěstí a přetrhla si v něm vazy. To mě opravdu naštvalo, ale po několika týdnech jsem se sebrala. Hned, jak mi sundali sádru, jsem začala pořádně rehabilitovat a cvičit. Postupem času se vrátím zpátky na vodu. Už mi to chybí.

Pavla Novotná s tučňákem

S kiteboardingem se můžete podívat až za tučňáky. Zdroj: archiv Pavly Novotné

Vzhledem k cestování a vybavení se zřejmě jedná o finančně náročný sport… 

Sport je určitě finančně náročný. Jak vybavení, tak samotné cestování k moři. Na začátku to byli mí rodiče, kteří mě podporovali, a musím říct, že mě podporují stále. Dostává se mi ale také podpory finanční, produktové i zdravotní od sponzorů. Od nich mám také vybavení, které je drahé.

Jaké úspěchy máš za sebou?

V roce 2011 jsem se celkově umístila na 4. místě v sérii závodů Evropského poháru. Minulý rok jsem vyhrála Český pohár ve freestylu a course racu. Loni jsem se také stala evropskou juniorskou šampionkou pro rok 2012. Tento rok jsem vyhrála Jihoafrický pohár ve freestylu 2013 a asi můj nejlepší úspěch přišel letos v březnu. Na mém vůbec prvním Světovém poháru jsem se umístila na úžasném 4. místě.

Máš  vzhledem ke své vytíženosti čas i na jiné sporty? 

Do mé fyzické průpravy patří běhaní, funkční nebo kruhový trénink a někdy plavání a jóga. Ráda mám inline brusle a různé výlety do přírody. Když jsem u moře, většinou chodím brzy ráno běhat po pláži.

Co bys vzkázala těm, kteří by si kiteboarding rádi vyzkoušeli?

Je to jeden z nejrychleji se rozšiřujících extrémních sportů vůbec. Díky své atraktivnosti přitahuje nejen spoustu mladých, ale i starších lidí. S kiteboardingem se dá dostat na ta nejkrásnější místa a pláže na světě. Ten pocit, když jezdíte a skáčete si po vodě nebo si sjíždíte vlnky, je nezapomenutelný. Kdo s tím začne, už se nepustí.

Poradíš případným zájemcům, jak mohou začít?

Pokud chce někdo z vás začít, doporučuji si vzít kiteboardingový kurz, který se už dnes pořádá skoro na každé kitové pláži. Zkušení instruktoři vám všechno krásně vysvětlí a vy se to tak naučíte bezpečně a rychle. Nikdy však nezkoušejte nic sami, je to životu nebezpečné, když nevíte, co a jak funguje. Doufám, že se někdy potkáme na vodě!

Zdroj perexové fotografie: archiv Pavly Novotné

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář