Hrdě řekli své „ne“! Projekt sdružující významné osobnosti ČR

V obraze / 16.6.2013

Povodně, nepokoje v Turecku, trampoty našeho prezidenta. Existují společenské situace, které vás doslova zvedají ze židle.

Ačkoliv mnoho z nás nakonec zůstává nečinně sedět, najdou se i tací, kteří se odváží jít proti proudu. Jedinečný projekt sdružuje české a slovenské osobnosti, které o tíživých problémech nemlčí. Galerie NE je sbírka inspirativních textů o osobnostech, které se odmítly chovat jako ovce a jdou si za tím, v co věří.

V médiích o dobrou zprávu nezavadíte

„Chtěli jsme shromáždit všechna NE, která hýbou současnou českou společností,“ prozrazují iniciátoři projektu Pavel Eichler a Jan Hanzlík. Co je k realizaci projektu inspirovalo? „Dnešní doba mnoho lidí tlačí do kývání, k ohýbání zad, k plazení se podél zdi. Cílem Galerie NE je otevřít ustrašeným lidem oči. Ty méně ustrašené popostrčit a ty odvážné ocenit, že být sám sebou a umět říct v pravou chvíli ne se vyplácí,“ přibližuje Pavel Eichler motivaci kreativního dua. Sám dodává, že má podobnou zkušenost. „Dlouho jsem pracoval ve velkém celostátním deníku a vím, jak důležité je psát o pozitivních věcech, jak naše společnost potřebuje nakopnout inspirativními příběhy.“

Petra Hlavatá má voňavé řemeslo. Založila alchymickou parfumerii Rafaela Zdroj: www.galeriene.cz

Petra Hlavatá má voňavé řemeslo. Založila alchymickou parfumerii Rafaela. Zdroj: galeriene.cz

Galerie osobností, které jdou proti proudu

Pro inspiraci nemuseli chodit tvůrci Galerie NE daleko. Poklidnými vodami české společnosti hýbe kupříkladu Jan Čižinský bojující proti korupci v Praze 7 či Petr Němec, který vyhlásil válku nesmyslným bankovním poplatkům. Také historie je plná příkladů. Bok po boku zde stojí MUDr. Anna Honzáková, první česká promovaná doktorka medicíny v Praze, František Kriegel, který odmítl podepsat Moskevský protokol a aktuálnější případy. Petra Hlavatá, jež opustila jistotu lékárenského řemesla a založila pražskou alchymickou parfumerii Rafaela a Antonín Panenka, který řekl „ne“ zániku legendárnímu klubu Bohemians Praha.

Petr Němec: „NE nesmyslným bankovním poplatkům“

Osmadvacetiletý absolvent práv vyhlásil válku bankovnímu gigantovi. „Celé to začalo jako taková sranda, soudit se s bankou o 50 Kč. Zápas Davida s Goliášem, každý má rád takové příběhy.“ Petr Němec napsal o této právnické kratochvíli na blog a začaly se dít věci. „Najednou mi začali volat novináři. Banka ze soudního sporu utekla, vrátila mi peníze a přestala mi poplatek účtovat. Začali se na mne obracet lidé s prosbou o pomoc, jak jsem toho dosáhl. Založil jsem tedy stránky Jde to, kde jsem lidem poskytl volně ke stažení vzorovou výzvu k vydání bezdůvodného obohacení a návrh na zahájení řízení u finančního arbitra. Lidé začali bombardovat banky žádostmi o vrácení peněz. Za půl roku zrušilo daný poplatek 9 bank,“ popisuje Němec bezprecedentní proces. „K vracení poplatků se však banky nemají. Spojil jsem se proto s velkou advokátní kanceláří a projektem Poplatky zpět a pustili jsme se do boje u soudů. K dnešnímu dni máme 310 000 plných mocí – bankám tak jde i s náklady řízení o několik miliard korun. Je to poprvé, co se spotřebitelé postavili do podobného boje a navíc v takovém rozsahu. Je to také poprvé v historii naší justice, kdy čelí něčemu jako „hromadné žalobě.“ Zkrátka stačí věřit ve správnou věc. Jde to!“ dodává Němec kuráž všem, co chtějí něco změnit.

Troufněte si mluvit o veřejných věcech nahlas

Eva Cikrytová a Helena Jirsová vedou kurzy zdravého vaření jimejinak.cz Zdroj: www.galeriene.cz

Eva Cikrytová a Helena Jirsová vedou kurzy zdravého vaření jimejinak.cz. Zdroj: galeriene.cz

Nemusíte hned sepisovat petice ani vystupovat v debatách. Prvním krokem může být pročtení Galerie NE. „Jsme multimediální web, který je otevřený všem, kdo se zajímají o život kolem sebe. Věříme s Honzou Hanzlíkem, že přitáhneme zajímavé lidi, kteří se dokázali vzepřít nějakému tlaku a žijí život po svém, i když to někdy znamená šlapat trnitější cestou,“ vyzývá čtenáře šéfredaktor projektu.

Zapojit se můžete prostřednictvím Výzvy NE , kam navrhnete osobu z historie či svého okolí, která si zaslouží pozornost. Momentálně boduje charismatická Marta Kubišová a Jan Hnízdil, doktor komplexní léčby, který neuznává dogmata západní medicíny.

Zdroj úvodní fotografie: www.galerie-ne.cz

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář