Ostré předměty se vám dostanou pod kůži

Literatura / 17.6.2013

Některé thrillery dočtete rádi, ale tuhle knihu prostě nebudete moci odložit. I když byste si to vážně přáli…

Na stopě vrahovi

Camille Preakerová píše o vrazích, násilnících a deviantech. A je celkem spokojená ve svém malém nezařízeném bytě v Chicagu a své nenáročné práci v neznámých novinách. Až do chvíle, kdy se její šéf rozhodne poslat jí zpět do jejího rodného města. Tam, kde se právě odehrála brutální vražda malého děvčátka, a další bude následovat…

Malé městečko Wind Gap zažívá hrůzy a rodiče se bojí pouštět své děti ven. Dlouho netušíme proč se Camille tak hrozně děsí návratu domů. Ale postupně odhalujeme temná tajemství tohoto místa, která se skrývají a pomalu objevují v průběhu celé knihy.

Camille se ubytuje u své matky, nevlastního otce a nevlastní sestry. Odhaluje nám podivné vztahy na malém městě. Občas se mi ani nechtělo věřit, že je něco takového možné. Že by se na jedno malé místo vešlo tolik násilí, alkoholu, drog a podivných existencí. Camille trpí v rodném městě a snaží se s pomocí alkoholu zvládat vlastní historii, odhaluje pomalu tajemství vražd.

Anotace:

Stěží si představit hrůznější zločin než uškrcení malé holčičky. Zapomenuté missourijské maloměsto Wind Gap se ještě nevzpamatovalo z jedné brutální vraždy, a už je tu další, stejně strašná a nepochopitelná. Proč nevinné dívky? A proč jim vrah vytrhal skoro všechny zuby? 

Pro mladou chicagskou reportérku Camille Preakerovou, která ve Wind Gap vyrůstala, je takový případ vítaným sólokaprem. Jenže to, co se zprvu zdálo jako kariérní příležitost, získá nakonec mnohem osudovější a tragičtější podobu. Ukáže se, že posedlost jde v tomto příběhu až na krev. A to do slova a do písmene.

Kontroverzní, znepokojivý psychothriller Gillian Flynnové stojí na počátku autorčiny úspěšné spisovatelské kariéry: její knihy od té doby neopouštějí žebříčky bestsellerů – ani hlavy čtenářů

Zdroj: bux.cz

Strašáci hlavní hrdinky

Camille není nevinou hrdinkou v děsivém románu. Sama měla totiž hodně dlouho zvláštní zvyk, používala své vlastní tělo jako zápisník. Jakýmkoliv ostrým předmětem si vpisovala slova do kůže. Proto nikdy nenosí krátké rukávy ani sukně. Celé její tělo hyzdí jizvy slov.

Jak příběh pokračuje, začínáte leccos tušit. Možná jste si už dokonce i jistí, kdo by mohl být vrahem. Avšak, i když znáte pravdu, nejste ještě schopni ji vstřebat. A to všechno jenom kvůli tomu, aby se příběh v posledních stránkách naprosto změnil. Až s otočením poslední stránky na vás dolehne tíha zjištění, protože i když budete očekávat cokoliv, konec příběhu váš názor naprosto změní.

scar

Každá z hlavních postav má vlastní způsob sebepoškozování. Zdroj: foter.com

Stephen King k závěru dodal: „Přistihl jsem se, že se děsím přečíst posledních třicet stran, ale nedokážu je přestat obracet. Pak, když světla zhasla, vězel ten příběh stále v mé hlavě, svinutý a syčící jako had ve své skrýši.“

Já se totiž řežu, víte. Také stříhám, krájím, sekám, bodám. Jsem opravdu zvláštní případ. A mám k tomu důvod. Moje kůže, abyste věděli, přímo řve. Je pokrytá slovy – kuchař, kobliha, míca, lokny – jako kdyby se na mé kůži učil psát prvňák s nožem v ruce. Někdy, ale opravdu jen někdy, se tomu směju. Vylezu z vany a koutkem oka zahlídnu ze strany na noze: kráska. Navlékám si svetr a vtom vidím na zápěstí: zranitelná. Proč tato slova?

Ani s poslední stránkou příběh nekončí

Když jsem otočila na poslední stránku, stále jsem ještě zcela netušila, zda příběh skončil, nebo jestli se mi to celé zdálo. Bylo to, jako kdyby mi celá ta hrůza konce prostě ještě nedošla. S přicházejícím koncem jsem zůstala v šoku. Posledních třicet stran se kolem mě doopravdy protočilo jako ve snovém oparu.

Příběh napsaný tak syrově a přímo, že by to mnohým mohlo být nepříjemné, je na druhou stranu osvěžující, v ničem totiž nemusíte hledat náznaky ani dvojsmysly. To, co je napsané, prostě platí.

Ostré předměty se vám dostanou přímým řezem pod kůži…

Zdroj perexové fotografie: Tereza Srbecká, Generace 21

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář