Tara Stiles: Pokud můžete dýchat, můžete dělat i jógu

Sport / 6.7.2013

Přinášíme vám rozhovor s přední představitelkou současné jógy, která nám mimo jiné prozradila, proč se vyhýbá sanskrtským názvům pozic.

TaraStiles

Tara Stiles je bývalá americká modelka, dnes světoznámá instruktorka jógy a zakladatelka studia Strala Yoga v centru New Yorku. Po studiích taneční konzervatoře se odstěhovala z rodného státu Illinois do NYC za modelingovou kariérou. Od modelingu nakonec upustila a přesedlala na jógu. Její inovativní přístup k józe ale často čelí kritice ze strany tradičních guru. Navzdory tomu se její studio Strala Yoga těší velké oblibě, mezi její studenty patří například fyzik Deepak Chopra nebo herečka Jane Fonda. Kromě předcvičování jógy vydává úspěšné knihy, které se drží na předních příčkách amerických žebříčků. Na svém YouTube kanálu pravidelně publikuje videa o cvičení, jídle a zdraví. Najdete ji také na LivestrongWoman, Strala Yoga nebo oficiálních stránkách.

Vaše rodina je velmi zaměřená na ekologii. Například vaši rodiče navrhli a svépomocí postavili dům, který pasivně využívá solární energie. Jakým způsobem toto všechno ovlivnilo váš život a hlavně pohled na svět ?

Nasávala jsem zdravý rozum od mých rodičů a využití DIY (kutilství, pozn.red.) v životě. Nikdo pro Vás nic neudělá, musíte si svou cestu vyšlapat sami. Tyto ideály- snaha zbytečně neplýtvat, šetřit, být ostražitý a zanechávat za sebou lepší svět – jsem získala od mé rodiny a hlavně mých rodičů.

Čím jste si přála být jako dítě?

Jeptiškou a později tanečnicí v NYC. Chtěla jsem pomáhat lidem a přála jsem si mít možnost sdílet s ostatními svou lásku k tanci.

Nelitovala jste někdy, že jste opustila svou taneční kariéru ?

Mít dlouhou taneční kariéru je těžké. Proto jsem se velmi zajímala o choreografii a byla jsem v ní poměrně aktivní, jelikož jsem se jistým způsobem snažila prodloužit můj „taneční“ život. Touhu po pohybu jsem vykompenzovala jógou a touhu vystupovat pomáháním a komunikací s lidmi. To, čemu se věnuji v rámci Strala studia, je velmi podobné taneční společnosti. Jsem choreografka cvičebních sérií a jazyka, který při nich používáme. Máme specifickou kulturu napříč celou Strala společností. Je to jako konzervatoř, jelikož ji velmi ovlivnila má taneční minulost.

Modeling pro mě byla skvělá zkušenost hned v několika ohledech., Zdroj: Tara Stiles

„Modeling pro mě byla skvělá zkušenost hned v několika ohledech.“ Zdroj: Tara Stiles

Zjistila jsem, že jste ještě před tím, než jste se dostala k józe, pracovala jako modelka. Jaký dopad měla vaše modelingová kariéra na vaši budoucnost ve vyučování jógy?

Dostala jsem skvělou možnost vydělávat si na živobytí jako modelka. Byl to opravdový dar. Už tehdy jsem hodně cvičila jógu a ukazovala ji fotografům a ostatním, kteří se pohybovali na place. Modeling pro mě byla skvělá zkušenost hned v několika ohledech. Naučila jsem se starat se o svůj časový harmonogram a položila jsem základy svému podnikání v józe.

„Dýchejte zhluboka. Každý nádech vytváří prostor vašemu tělu a mysli. Každý výdech vás posouvá do nového prostoru. Čím hlouběji se nadechnete, tím více prostoru se vám otevře. Zůstaňte klidní a užijte si jízdu!“ Tara Stiles

Co přesně vás přesvědčilo o tom, že se chcete józe věnovat v budoucnu profesionálně?

Jak jsem již řekla, vždy jsem chtěla pomáhat lidem. Pamatuji si, když jsem jako malá seděla v lese a učila se meditovat. Když jsem byla v NYC a uvědomila si, kolik lidí potřebuje cvičení, dostala jsem nápad sdílet jógu s ostatními. Viděla jsem možnost otevřít studio pro všechny.

Který typ jógy máte nejraději?

Vytvořili jsme studio Strala, systém pohybu s lehkostí. Mísí se v něm prvky současného tance, ale je inspirován i léčebnými praktikami východních zemí.

"Jóga je hledání jednoduchosti života.", Zdroj: Tara Stiles

„Jóga je hledání jednoduchosti života.“ Zdroj: Tara Stiles

Co pro vás jóga vůbec znamená?

Hledání jednoduchosti života. Ať už je daný pohyb nebo pozice jednoduchý, nebo naopak náročný, přibližování a pohybování se s lehkostí je užitečné ladné a užitečně zpracovává energii. Líbí se mi, že mi cvičení zlepšuje mé fyzické i psychické zdraví a propojuje mě se zdroji inspirace a kreativity.

Co vás a vašeho manžela přesvědčilo založit si studio Strala jógy v New Yorku?

Psala jsem zrovna svou první knihu a zajímala jsem se o myšlenku použití přístupu konzervatoře, který jsem zažila, když jsem studovala tanec, a aplikování tohoto přístupu na mé nápady s jógou. Začali jsme v obývacím pokoji a studio se rozrostlo až do dnešní podoby.

Je o vás známo, že nejste typická lektorka jógy. Například se vyhýbáte klasickým sanskrtským názvům pro pozice jógy, jelikož nejdůležitější je pro vás fyzická stránka a zdravotní hlediska cvičení. Narazila jste někdy na kritiku týkající se vašeho přístupu k józe?

Samozřejmě. Jóga je velmi mocný přístroj. Lidé mají rádi moc a nabírání studentů. Moje porozumění a poselství jógy je takové, že pochází z vnitra a není k ní potřeba mít nějakého guru, což se přirozeně světovým guru nelíbí.

Kromě toho, že jste velkou osobností na YouTube, jste také blogerka a nyní ještě velmi úspěšná spisovatelka. Jak rozdílné je psaní o józe vzhledem k učení online?

Odmala jsem se zajímala o vyprávění příběhů a psaní. Psaní o józe je další způsob, jak šířit pozitivní a nápomocné poselství.

Myslíte si, že je jóga vhodná pro každého?

Pokud můžete dýchat, můžete dělat i jógu.

Kdy je nejlepší čas na to začít s jógou?

Právě teď!

Jak může cvičení jógy pomoct lidskému organismu?

Jóga léčí vaše tělo a mysl skrz. Můžete relaxovat v průběhu samotného cvičení a vaše tělo se může soustředit na samotný pohyb.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Rozšíření Strala studií po celém světě!

Zdroj perexové fotografie: Tara Stiles

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentář