Češi dobývají svět

Cestování / 21.6.2013

Myslíte si, že Česko má své místo pouze v srdci Evropy? Omyl! Moc nechybělo a naše vlajka mohla vlát v Africe a na tropickém ostrově v Pacifiku.

Během historie se podoba naší země neustále měnila, ale nikdy nepřesáhla hranice evropského kontinentu. Změna mohla přijít po 1. světové válce, kdy se začaly vytvářet hranice nově vznikajícího Československa. Jako vítězná země jsme mohli získat německou kolonii na západě Afriky – Togo. Nakonec ale správu nad touto kolonií získala Francie.

Tropický ráj ve stínu české vlajky

V hlavě československého politika Milana Rastislava Štefánika se zrodila myšlenka o vytvoření kolonie na nádherném tropickém ostrově uprostřed Tichého oceánu. Tato zpráva vyvolala mezi obyvateli Československa nadšení a mnoho z nich snilo o skvělém životě na druhém konci světa. Štefánik bohužel před uskutečněním tohoto plánu zahynul při letecké havárii, a přestože pár Čechoslováků na Tahiti odešlo, české sny o exotice se pomalu rozplynuly.

Tahiti

Ostrov Tahiti mohl být součástí naší země. Zdroj: Wikimedia Commons

Český odkaz v USA

Pokud si ale myslíte, že Češi neměli v zahraničí úspěch, tak se mýlíte. Od 19. století začalo mnoho Čechů odcházet do USA za lepším životem a jejich dědictví je zde vidět dodnes. Přistěhovalci se usazovali ve městech jako je New York, Chicago a Saint Louis, ale také zakládali svá města. Dodnes můžeme v Texasu najít město Praha, v Severní Dakotě New Hradec a ve Wisconsinu město Pilsen.

Česká menšina má dodnes na mnoha místech Spojených států silné zastoupení. Největší česká čtvrť se nachází v Chicagu, kde žije přes sto tisíc Čechů. Našli bychom zde také ulici Cermak Road, která se pojmenována na počest Antonína Čermáka, chicagského starosty českého původu.

Chicago

V Chicagu, velkoměstě na břehu Michiganského jezera, dnes žije početná menšina Čechů. Zdroj: sxc.hu

Ačkoliv se zdá, že podoba našeho státu se už nezmění, je zde jedna zajímavost, která stojí za zmínku. České republice oficiálně náleží malé území v nizozemském městečku Naarden, kde je pohřben „učitel národů“ Jan Amos Komenský.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář