Divadelní přenosy z celého světa na plátnech kin

Divadlo Kultura / 29.6.2013

Do kina můžete zavítat nejen na filmové novinky, ale také na přenosy oper, baletu nebo činohry z největších světových metropolí.

National Theatre Live

Přenosy činoherních představení z Londýnského národní divadla přináší do českých kin společnost Aerofilms. Nyní probíhá již čtvrtá sezóna přenosů, které se nepravidelně konají několikrát do roka. České přenosy byly zahájeny v roce 2010 hrou Mizející čísla. Národní divadlo nabízí jak klasický repertoár, tak i hry inscenované podle nových knižních bestsellerů. Hry jsou přenášeny v HD kvalitě a většinou trvají 3 hodiny i s krátkým nahlédnutím do zákulisí a přípravy představení. Pro diváky je představení promítáno v originále s anglickými i českými titulky. Naposledy proběhla projekce inscenace Audience s Helen Mirren v hlavní roli. Vstupenky zakoupíte za 300 Kč.

Mark Haddon: Podivný případ se psem. Zdroj: kinoprenosy.cz

Kde naleznete informace o aktuálních přenosech NT Live?

aerofilms.cz; kinoprenosy.cz; ntlive.nationaltheatre.org.uk; stránky participujících kin: Aero a Světozor (Praha), Vesmír (Náchod), Sněžník (Děčín), Nadsklepí (Kroměříž), Bio Central (Hradec Králové), Měšťanská beseda (Plzeň)

The Metropolitan Opera

Přenosy z newyorské metropole byly zahájeny v roce 2006. Nejprve projekt fungoval pouze pro americké státy, nyní se těší oblibě po celém světě. V roce 2007 byly přenosy poprvé přenášeny i do České republiky. Prvním kinem, které se do projektu zapojilo, bylo kino Aero, nyní se na projekcích podílí více než 30 měst po celé republice. Operní představení jsou přenášena 12krát ročně v HD kvalitě. Pro české diváky jsou vytvořeny i české titulky a divákům je nabízen večerní program s popisem děje a hereckým a hudebním obsazením. Představení je možné vidět v rámci přímých přenosů nebo záznamů, které jsou dodatečně pro diváky v některých kinech připravovány. Přenosy nejsou pouze výsadou kin, ale zapojují se do nich i divadla a různé kulturní domy. Cena za jedno představení je 300 Kč.

Informace o přenosech naleznete na webové stránce metinhd.cz.

Giuseppe Verdi: Othello. Zdroj: newsroom.unl.edu/

Giuseppe Verdi: Othello. Zdroj: newsroom.unl.edu/

BioOko: ŽIVĚ

Mezi diváky zájem o divadelní přenosy a záznamy neustále roste a proto pražské kino BioOko vytvořilo projekt s názvem Živě. Cílem projektu je rozšířit projekce do regionálních kin po celé republice a představit je divákům v pěti tématických sekcích: Opera, Balet, Divadlo, Koncerty a Extra (sportovní přenosy či přenosy ze světových galerií). BioOko nabízí projekce z předních operních domů, tanečních a činoherních inscenací nebo záznamy ze zásadních hudebních koncertů, které zahýbaly světem hudby. Ceny se pohybují v rozmezí 250 – 300 Kč. Do konce tohoto roku se budou promítat představení z Royal Opera House v Londýně, Pařížské opery, La Scala nebo Mariinského divadla v Petrohradu.

Více informací o datech projekcí a kinech naleznete na izive.net.

Čajkovskij: Labutí jezero. Zdroj:izive.net

Čajkovskij: Labutí jezero. Zdroj:izive.net

Zdroj perexové fotografie: light-house.co.uk

Tereza Kosáková

Tereza Kosáková

Milovník divadla, dobrého jídla, ironie, kavárenského povalečství, tance, tulipánů, Pixaru, kvalitní hudby, O. Wildea, dopisů a dalších rozličností.

Zanechte komentář