Piknik

Piknikování je nevšední oslavou jídla

Na talíři / 7.6.2013

Pokud plánujete piknikovat v přírodě, náš článek vám odhalí všechny potřebné vychytávky!

Blíží se doba, kdy vás možná jídlo doma bude nudit. Počasí totiž začíná lákat ven a jídlo přece nemusí zůstávat doma! Přibalte si jej s sebou a uspořádejte královskou hostinu s přáteli v parku, na louce nebo mýtině. Při plánování takové události je však nutné přemýšlet trošku jinak a připravit se, aby vše proběhlo bez chybičky a jídlo i pití bylo na úrovni. Chleba s řízkem nechte na cesty a vydejte se na nevšední zážitek!

Ještě než začnete připravovat samotné jídlo na piknik, je třeba pozastavit se u vybavení. Není rozhodně nutné investovat do nákladných piknikových košů a nádobí, použít můžete to, co máte doma. Pokud plánujete nedalekou cestu s piknikovým cílem, ideální a efektní bude použít proutěný koš, který pak zakryjete třeba šátkem. Pokud má však cesta být delší, doporučujeme například velký batoh, který je příjemnější na nošení. Má-li být piknik pro početnější skupinu, rozdělte si povinnosti tak, aby každý přinesl něco. Prostorná a měkká deka je základ!

Nádobí je na pikniku samostatnou kapitolou. Jsem toho názoru, že i na pikniku by se mělo stolovat na úrovni, proto se vyvarujte jednorázového plastového nádobí. Několik klasických příborů zase tolik neváží, abyste je nemohli vzít. S talíři je to už ale jiná věc. Lepší variantou plastových však shledávám ty papírové, které ani tolik nezatěžují životní prostředí. Pokud budete chtít investovat do kvalitního plastu, pak například Ikea mívá nádobí na ven obstojné kvality. Nezapomeňte na ubrousky!

Sendviče

Sendviče můžete naplnit téměř čímkoliv.

Když už jsem se věnovala nádobí, je třeba říci, že jídlo na piknik by ho mělo vyžadovat co nejméně. Jako občerstvení se tak hodí obložené sendviče, jako například club sandwich, plněné tortilly, slané quiche nebo třeba slané muffiny. Máte-li rádi polévky, nemusíte se ani na pikniku omezovat. Teplou polévku můžete skladovat v termosce a servírovat například v hrnečku, ze kterého budete upíjet. Vyzkoušejte také studené polévky, třeba okurkovou nebo výborné gazpacho.

K letnímu počasí patří i lehké saláty. Jistě však nechcete přijít na místo a zjistit, že z čerstvě připraveného a lákavého zeleninového salátu se vám stala mdlá zelenina uválená v zálivce. Klíčem k nejlepšímu výsledku je zamíchat si zeleninu dohromady předem, zálivku však přibalit zvlášť do oddělené nádoby či sklenice. Pravá chvíle pro dohotovení salátu pak přichází až těsně před jeho servírováním, kdy jej důkladně se zálivkou promícháte.

Máte rádi sladké? Piknik je ideální příležitostí pro tyto dobroty, protože jsou velmi jednoduše přenositelné. Spíše než na dorty se orientujte na koláče, buchty z plechu, záviny či nejrůznější plněné šátečky. Ty totiž během přepravy obvykle utrpí nejmenší újmu na kráse.

Limonády

Limonádu můžete udělat z jakéhokoliv ovoce, ale i zeleniny!

Zapomenout byste neměli ani na pití. I když by to možná bylo jednoduché, vyvarujte se kupování limonád a vyrobte si vlastní. Příprava nezabere téměř žádný čas a výsledek je tak originální! Na léto by to měly být osvěžující příchutě, například citronáda, okurková nebo levandulová limonáda. Alkohol je samozřejmě také dovolen, je však třeba to s ním nepřehnat, abyste si domů přinesli zpět všechno vybavení, se kterým jste na piknik vyráželi.

Zdroj fotografií: photl.com

Karolína Kounová Roubíčková

Karolína Kounová Roubíčková

Velmi ráda vařím (a jím) stále něco nového a ještě raději o tom píšu. Více z mého světa točícího se okolo jídla naleznete na mém blogu http://svasniprojidlo.blogspot.com/.

Zanechte komentář