Speed badminton – sport, který může hrát každý!

Sport / 22.6.2013

Že pro vás žádný vhodný sport není? Zkuste speed badminton, ten si oblíbí a osvojí všichni!

Není tomu tak dávno, co se v České republice objevil nový sport zvaný speed badminton. Jedná se o zábavnou hru, která na rozdíl od her jiných není náročná na vybavení. Navíc se speed badminton může hrát opravdu všude a je jedno, kde si hřiště vytvoříte.

Před pár lety u nás byla založena asociace, která pořádá různé turnaje a celkově s touto hrou seznamuje. Abychom se dozvěděli více informací, vyzpovídali jsme Michala Scholze, předsedu České asociace speed badmintonu, který nám o hře pověděl několik základních informací.

ScholzeMichal

Michal Scholze, 22 let, Pardubice

Studuje v Praze. Kromě speed badmintonu se věnuje basketbalu jako rozhodčí a golfu. Od letošního roku má jako předseda ČASB na starosti rozvoj speed badmintonu u nás, sám také hraje (pokouší se). Zúčastnil se minulý rok ME a letos pojede podruhé.

Čím se speed badminton odlišuje od ostatních sportů?

Je ohromně zábavný, není náročný na vybavení a během chvilky jde hřiště udělat kdekoliv! Zároveň má obrovskou výhodu v tom, že je to mladý sport, který se stále rozvíjí – šikovný hráč se může během relativně krátké doby dostat mezi světovou špičku, účastnit se mezinárodních turnajů a mistrovství Evropy a světa – takovou příležitost může nabídnout málokterý sport…

Pro koho je hra vhodná?

Jedním ze základních hesel speed badmintonu je, že ho může hrát kdokoliv, kdekoliv a kdykoliv a toto skutečně platí – základní techniku si každý rychle osvojí a zároveň nabízí spoustu výzev pro ty hráče, kteří se mu chtějí více věnovat.

TIP Generace 21: Chystáme pro vás rozhovor s úspěšným hráčem ČR Pavlem Podvoleckým! 

Od kolika let je možné začít?

Jak jsme si sami ověřili na kroužku, který máme v Pardubicích, nemají se speed badmintonem problémy ani desetileté děti – oproti například tenisu je velká výhoda v tom, že lehčí a menší speed badmintonová raketa se dětem lépe ovládá.

Co všechno je pro hru potřeba?

Právěže hrozně málo! Základem jsou rakety na speed badminton a speciální košíčky – Speedery, které jsou podobné badmintonovým, ale menší a těžší a díky tomu létají rychlostí až 300 km/h a lépe odolávají větru. Pak už jen stačí volné prostranství (hřiště, louka, pláž…), na které se nám vejde kurt – dva čtverce 5,5×5,5 metru vzdálené od sebe 12,8 metru (jedná se o polovinu tenisového kurtu). Kurt jednoduše a rychle vyznačíme pomocí Easy Courtu, reflexních lajn s kroužky v rozích pro upevnění, nic dalšího není potřeba – žádná síť!

Hra je opravdu pro každého

Jak jsme se sami přesvědčili, speed badminton tedy může hrát opravdu každý, ale jaké vlastnosti byste měli mít, pokud hodláte s hrou začít závodně? Na to jsme se zeptali také! „Určitě přijdou vhod zkušenostidalších raketových sportů, i když nejsou podmínkou. Dobrým hráčem pak může být každý, kdo má rád pohyb, nechybí mu nadšení pro hru a věnuje se pravidelnému tréninku,“ říká Michal.

Krom regionálních turnajů se u nás konají i mezinárodní turnaje. Jaké konkrétně a na co se můžeme těšit? „Bude se zde konat například turnaj Czech Speedminton Open, zařazený do nejprestižnější mezinárodní série ISBO Speedminton World Series,“ říká Michal, „letos v září se v pražském areálu Univerzity Karlovy v Hostivaři uskuteční již třetí ročník, kdy předchozích dvou se zúčastnilo dohromady přes 250 hráčů z více jak 15 zemí.“

Nalákali jsme vás alespoň trochu na speed badminton? Pokud se chcete přihlásit, navštivte například oficiální stránky speed badmintonu či stránky na Facebooku a napište nám své postřehy a zážitky z prvních hodin!  

Zdroj perexové fotografie: Speedminton.cz

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář