Jezdím 90, zblázněte se!

V obraze / 8.6.2013

Dneska si trochu připomeneme pravidla silničního provozu.

Každý, kdo má řidičský průkaz, musel projít několika jízdami v autoškole a závěrečnou zkouškou. Když se ale koukám kolem sebe, myslím, že mnoho z nás na několik základních pravidel zapomíná. Pojďme si je připomenout.

Povolená rychlost

410px-CZ-IP28_Nejvyšší_dovolené_rychlosti

Zdroj: wikimedia.org

V obci smí jet řidič osobního vozidla maximálně 50 km/h, mimo obec 90 km/h. Nechápu tedy, kde se bere tolik řidičů, kteří mají potřebu se na mě při té devadesátikilometrové rychlosti lepit, předjíždět i v úsecích, kde nemohou dobře vidět, a tím ohrozit nejen sebe, ale i mě a při tom předjíždění protáčet oči, jakmile spatří „ženskou za volantem“.

Věřte mi, že jedu dostatečně rychle a přizpůsobuji jízdu stavu vozovky. Pokud bych měla poruchu nebo zatmění mysli a rozhodla se jet schválně pomalu, já vám bliknu, abyste mě předjeli, nebojte. I to mě totiž naučili. Další nepochopitelná věc pro většinu řidičů je, že já předvídám. Zpomalím, když do zatáčky pořádně nevidím, v lese, kde vidím srnku, nebo když po chodníku běží pes či dítě. Zkuste to občas taky.

Zrcátka jsou troje

Opravdu. Nemáte pouze to zpětné, ale i dvě boční. A když už jste je zaregistrovali, věřte, že neslouží jen k parkování. Svoje místo mají i při předjíždění či přejíždění z pruhu do pruhu. Takže, máme-li situaci, kdy na dálnici chcete předjet pomalejší vůz před vámi, než hodíte blinkr (k těm se také dostaneme), kouknete do zpětného zrcátka (to je to uvnitř vozu nad vámi) a potom rychle do bočního u řidiče, nevidíte-li nikde nic, můžete předjíždět. To samé platí i například při přejezdech do odbočovacích pruhů. Zpětné zrcátko vám ukazuje silnici až několik metrů za autem. V bočním vidíte prostor vedle auta a blízko za autem. Proto potřebujete oboje.

Zdroj: sxc.hu

Zdroj: sxc.hu

Překvapením pro mnohé řidiče také může být, že zpětné zrcátko použijeme také v případě, že předjíždíme a vracíme se zpátky do pruhu. Opět si zvolíme jako příklad dálnici. Předjíždíme pomalejší vozidlo, ale pozor, nevracíme se hned, jak si myslíme, že jsme ho předjeli, ale až ho uvidíme ve zpětném zrcátku. Zabráníte tak jeho zbrzdění nebo tomu mít ho ve svém kufru, protože ono jede také určitou rychlostí kupředu.

Kromě toho, že předejdete nehodě, na vás také přestanou okolní auta troubit, protože jim vjíždíte do cesty.

Blinkry slouží k používání

Různě se můžeme dočíst, že blinkry používají spíše ženy, zda je to pravda, či ne, vám bohužel nepovím, protože byste ho měli užívat všichni. Já jako řidič opravu netuším, kam si to na parkovišti šinete. Myslím, že to není tak těžký pohyb ruky, řazení vás stojí mnohem víc úsilí a děláte to také pravidelně. Pokud snad máte problém s tím, kam s tou páčkou vlastně pohnout (a přesto jste dostali řidičák), zkuste pomůcku nahoRu, dopRava, DOLu, DOLeva.

A prosím vás, když už jsme u těch páček, prozkoumejte, k čemu všechny slouží, ještě než vyrazíte. A rada poslední, když předjíždím, bliknu doleva, jedu (neblikám), zařazuji se zpátky a bliknu doprava a blinkr vypnu. Na kruhových objezdech používám blinkr pouze při výjezdu, vyřiďte to hlavně starším generacím, které dělaly řidičák v době, kdy ještě kruhové objezdy neexistovaly.

Mlhová světla zase jen občas

Další kámen úrazu. Už sám název napovídá, že mlhová světla neboli mlhovky, slouží pro počasí v mlze. Jednoduché. Není třeba je zapínat, když lehce sněží či prší, navíc večer, protože oslepujete ostatní (platí pro zadní i přední). Naopak je důležité je zapnout, je-li výrazně snížená viditelnost. Není třeba čekat, až to udělá někdo okolo vás (i když pokud to všichni udělali, je to signál i pro vás). Vy přece nejlíp víte, jak vidíte (mlhu, hustý déšť či sníh přece poznáme všichni) a jak chcete vidět ostatní auta.

V České republice za rok 2012 šetřila Policie ČR celkem 81 404 nehod, při kterých bylo 681 osob usmrceno, těžce zraněno bylo 2 986 osob a 22 590 osob bylo lehce zraněno. Škoda se vyšplhala až na 4 875,42 mil. Kč. Ovšem jde pouze o nehody, které vyšetřovala policie. Jezděte tak, ať se nedostanete do těchto statistik. Vždyť to, že přijedete o minutu později, vám může i zachránit život. Buďte ohleduplní k ostatním řidičům a předvídejte. Nic víc. Jednoduché, že?

 Zdroj úvodní fotografie: sxc.hu (upraveno)

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář