Který dotykový telefon si vybrat?

Technologie / 6.6.2013

Přišel čas na obměnu vašeho telefonu? Poradíme vám, který je ten správný!

Možná se chystáte odměnit své studijní výsledky v podobě nového mobilního telefonu, možná chcete vědět, do čeho investovat své vydělané peníze z letní brigády a možná prostě jen váš starý telefon dosloužil. Pro všechny, kdo váhají nad koupí nového mobilu, přinášíme nabídku třech nejúspěšnějších mobilů v kategoriích nižší, střední a vyšší třídy. Ceny jsou brány podle serveru Heureka.cz.

Pro lepší přehlednost zařazujeme ke každému mobilu do závorek stručný přehled parametrů ve formě „(X-palcový displej / X počet jader procesoru o taktu Y gigahertzů / X megabajtů paměti RAM / X gigabajtů interní paměti / X megapixelů fotoaparátu).“

Co ta čísla znamenají? Velikost displeje je čistě na vašich preferencích, pamatujte však, že modely s displeji nad 4,3 palců se vám v kapse nebudou nosit zrovna nejpohodlněji. Počet jader a rychlost procesoru jsou jakési pomyslné misky vah – čím více, tím lépe pro svižnost a plynulost chodu systému v telefonu, ale hůře pro výdrž jeho baterie. Paměť RAM je naopak pouze „čím více, tím lépe“ parametr. Čím jí v telefonu bude více, tím lépe se telefon vypořádá s několika spuštěnými aplikacemi a zajistí jejich bezproblémový chod. Pro interní paměť platí to samé, čím větší, tím více do mobilu uložíte dat. A v poslední řadě megapixely fotoaparátu zajišťují hezčí fotky, byť ne vždy je toto pravidlem.

Nižší třída (do 4 tisíc korun)

81db0ecba9b149c5fc2454e18db4e9ad

Huawei Y300

3. místo – Samsung S6310 Galaxy Young (3,3‘‘/1 x 1 GHz/768 MB/4 GB/3 Mpx)

Samsung Galaxy Young úspěšně pokračuje v řadě levných Galaxy. Jeho design připomíná „velkého brášku“ Galaxy S3, ale zachovává si menší rozměry, byť úplný drobek to také není. Výkonem příjemně překvapí i náročnější. Co se displeje a jeho kvality zobrazení týče, nečekejte od něj zázraky, spíše průměr. Odpovídá tomu jeho cena, která se pohybuje okolo 3 tisíc korun.

2. místo – Sony Xperia Tipo (3,2‘‘/1 x 0,8 GHz/512 MB/3 GB/3 Mpx)

Model Xperia Tipo se drží už překvapivě dlouho ve špičce populárních levných mobilů, především díky jeho rozměrům, designu a nízké ceně. Vzhled mobilu je líbivý, dobře padne i do drobných rukou a je překvapivě lehký. Výkonově jeho parametry odpovídají nižší třídě, ale i přesto je jeho prostředí svižné a efektní. Jedinou větší nevýhodou je slabý fotoaparát bez automatického zaostření. Pořídíte jej za něco málo přes dva a půl tisíce korun.

1. místo – Huawei Y300 (4‘‘/2 x 1 GHz/512 MB/4 GB/5 Mpx)

Huawei se svým modelem Y300 tak trochu předběhl dobu. Y300 všemi svými parametry odpovídá střední třídě, ale přesto se dá sehnat pod tři a půl tisíce. Kde je háček, říkáte si? Někomu může vadit pouhý plast místo tvrzeného skla displeje, někoho může zklamat podprůměrně kvalitní fotoaparát nebo plastový, fádnější design modelu. Jinak ale telefon opravdu nabízí velký, kvalitní displej a dostatek výkonu i pro náročné. Zkrátka hodně muziky za málo peněz.

Všechny výše zmíněné modely jsou poháněny operačním systémem Android. Pokud chcete zařízení s Windows Phone, doporučujeme novou Nokia Lumia 510, která sází na čtyřpalcový displej a pokročilé funkce fotoaparátu. Cena se pohybuje lehce přes tři tisíce korun.

Střední třída (do 8 tisíc korun)

b6504b71cba9f3a9b86b1a6e01e01d6b

Sony Xperia L

3. místo – HTC One S (4,3‘‘/2 x 1,5 GHz/1024 MB/16 GB/8 Mpx)

HTC One S je silák. Patří do kategorie rozměrnějších telefonů, byť  je překvapivě tenký. Výkonem nabízí možná i něco málo víc, než se od střední třídy čeká, a ještě k tomu přidává velký a jemný displej s kvalitní zobrazovací technologií. Velká interní paměť je dalším lákadlem modelu One S, ale bohužel je finální, slot na paměťovou kartu budete na přístroji hledat marně. Jeho výbavě cena rozhodně odpovídá – připravte si necelých sedm tisíc korun.

2. místo – Sony Xperia L (4‘‘/2 x 1 GHz/1024 MB/8 GB/8 Mpx)

Sony rozjíždí kompletně novou řadu, založenou na propracovaném designu a líbivé notifikační diodě na spodní straně telefonu. Po vlajkové lodi Xperia Z a menším, byť stále robustním modelu Xperia SP, se dočkáváme zástupce střední třídy s označením Xperia L. Ta splňuje přesně to, co se od střední třídy čeká – kvalitní, byť ne úplně obrovský displej, dostatečný výkon a kvalitní fotoaparát. Designově se přece jen trochu odlišuje od svých větších vzorů. Má lehce prohnutá záda a ostřejší horní a spodní okraje, což ne každému může vyhovovat. Přesto se jedná o po všech stránkách povedený model střední třídy za cenu okolo šesti a půl tisíce korun.

1. místo – Samsung i8190 Galaxy S3 mini (4‘‘/2 x 1 GHz/1024 MB/8 GB/5 Mpx)

Parametry má téměř shodné s Xperií L. Samsung Galaxy S3 mini tedy přináší v podstatě to samé, ale v menším a lehčím provedení a za ještě nižší cenu. Design odpovídá tomu, který byl použit u S3, tedy očekávejte zakulacené okraje a typické středové tlačítko na spodní straně telefonu. Displeji není co vytknout, podává perfektní zobrazení barev a dá se pohodlně ovládat jednou rukou. V současné době se jedná o jasnou volbu, pokud chcete kvalitní střední třídu a nechcete ždímat svou peněženku až na její hranici. Samsung Galaxy S3 mini seženete za pět a půl tisíce korun.

Samostatně si pak prostor ještě určitě zaslouží Huawei Honor 2 (4,5‘‘/4 x 1,4 GHz/1024 MB/8 GB/8 Mpx). Parametry se už jedná o vyšší třídu, ale opět Huawei dokazuje, že umí vyrobit přístroj, který výkonem předběhne vše v kategorii, ale cenou se v ní udrží. Za sedm a půl tisíce můžete tak mít HD ready displej společně s výkonným procesorem a dalšími parametry, které odpovídají vyšší třídě. Upozorňujeme ale, že telefon není žádný drobeček.

Vyšší třída (nad 8 tisíc korun)

HTC One

HTC One

3. místo – Apple iPhone 5 (4‘‘/2 x 1,3 GHz/1024 MB/16 – 64 GB/8 Mpx)

Apple v současnosti stále nabízí to nejlepší v podobě 5. generace jeho iPhone. Cena od doby jeho ohlášení celkem spadla a místo původních téměř 20 tisíc dnes už jde koupit za 14 000,-. A co je na telefonu tak úžasného? Předně vlastní zobrazovací technologie Retina se špičkovým zobrazením barev, optimálně velké tělo z hliníku a skla, vysoce kvalitní fotoaparát a vyladěné prostředí iOS 6. Jedná se v podstatě o úplně „jiný vesmír“ než ten, co obsahuje drtivou většinu trhu s operačním systémem Android. iPhone je zkrátka značka hlavně pro příznivce, kteří vždy za své peníze dostanou to, co očekávají.

2 místo – HTC One (5‘‘/4 x 1,7 GHz/2048 MB/32 GB/4 Mpx)

HTC a jeho vlajková loď One tlačí bariéry výkonu, co nejdál to jen jde. V elegantním kovovém těle s full HD displejem a spoustou dalších „top“ funkcí se řadí mezi absolutní špičku trhu. Jeho fotoaparát je založen na zcela nové technologii „ultrapixelů“ takže se nenechte zmást, podává překvapivě kvalitní výkon. Jedinou nevýhodou je absence slotu na paměťovou kartu, jak už to začíná být nepříjemným zvykem u firmy HTC. Příznivci co možná nejvyššího výkonu si zkrátka přijdou na své. Cena? Startující na patnácti tisících.

1. místo – Samsung Galaxy S4 (5‘‘/4 x 1,9 GHz/2048 MB/16 GB/13 Mpx)

Čerstvá vlajková loď Samsungu obhájila post krále vyšší třídy, a to jak svým výkonem, velikostí a funkcemi, tak i cenou, která činí něco málo přes třináct a půl tisíce. Za tyto peníze vám Samsung dá maximum, co lze dnes vyrobit. Full HD displej, tenký rámeček, vysoký výkon, kvalitní fotoaparát, zkrátka vše, na co si vzpomenete.  Někoho možná design tolik nenadchne, přece jen oproti staršímu S3 mnoho nového nenabízí, ale jinak se jedná o zaslouženou špičku trhu.

Zdají se vám ceny vyšší třídy moc vysoké? Pak se skočte podívat po předchůdci posledně jmenovaného modelu. Samsung Galaxy S3 je pořád vysoce vybaveným telefonem, ale nástup nového modelu srazil jeho cenu na necelých devět tisíc. Je libo top model s Windows Phone? Designově velice povedená Nokia Lumia 920 za podobnou cenu jako Samsung Galaxy S3 vás určitě nezklame.

Nesouhlasíte s výběrem modelů, dali byste přednost jinému? Podělte se s námi v komentářích o vaše zkušenosti a názory.

Zdroj obrázků: Samsung.com (úvodní obrázek), Heureka.cz

Ondřej Martinů

Ondřej Martinů

Redaktor sekce technologie, student žurnalistiky na Univerzitě Palackého, amatérský fotograf, nadšenec do mobilů, fotoaparátů, automobilů a dobrého vína.

Zanechte komentářVaše názory

  • Laura

    Apple bych určitě dala na 1. místo. Mám k tomu spoustu důvodů. Už jenom kvůli kvalitě a tvaru. 🙂 Můj názor 🙂