Objevte s námi „vesmírnou hudbu“

Hudba Kultura / 17.6.2013

Hudba je nedílnou součástí našeho života. Doprovází nás takřka na každém kroku, a to dokonce i ve stavu beztíže!

Již od počátku věků se lidský zrak upíral k noční obloze. Dlouho dobu jsme byli postaveni do role pouhých pozorovatelů, avšak vše se změnilo 12. dubna 1961, kdy sovětský kosmonaut Jurij Gagarin jako první člověk v historii vzlétl do vesmíru. Let proběhl bez závažnějších problémů a světe div se, Gagarin si ve vesmíru samou radostí v jednu chvíli pobrukoval! O jakou melodii vlastně šlo, to už se dnes nikdo nedozví, podle sovětských záznamů však šlo o vůbec první hudební počin člověka ve vesmíru.

Někteří z vás možná nepovažují Gagarinovo broukání za dostatečný hudební výkon. Pro takové pak bude zřejmě první písní zazpívanou člověkem ve vesmíru Happy Birthday To You ze dne 8. března 1969 v podání posádky Apolla 9.

Fly Me To The Moon

Dalším mezník v historii „vesmírné hudby“ je první přistání s lidskou posádkou na povrchu Měsíce v červenci 1969. Pilot lunárního modulu Apolla 11 Edwin „Buzz“ Aldrin tehdy na Měsíci přehrál LP desku obsahující skladbu Fly Me To The Moon v podání Franka Sinatry v úpravě z roku 1964.

Od prvního přistání člověka na Měsíci však již uběhlo více než čtyřicet let a za tu dobu prodělal vývoj vědy a techniky neuvěřitelný pokrok. Lety do vesmíru se pro nás staly něčím přirozeným, nemluvě o tom, že kolem Země od roku 1998 obíhá Mezinárodní vesmírná stanice ISS. A právě k ní se váže další prvenství – kanadský kosmonaut Chris Hadfield na ní složil a nahrál píseň I.S.S. (Is Somebody Singing). Stalo se tak v únoru tohoto roku a jde o první píseň, která byla kompletně vytvořena ve vesmíru!

I.S.S. (Is Somebody Singing?) song

Tak jako proběhl vývoj v technologiích, proběhl vývoj i v hudbě samotné. Na hudební scéně se objevilo mnoho nových stylů, které si získaly velkou oblibu mezi současnou mladou generací. A o tom, že novým trendům podléhají i v NASA, jsme se mohli přesvědčit v roce 2012. V tomto roce přistála na Marsu průzkumná sonda Curiosity, ta se následně postarala o další zápis do hudebních dějin. Jejím prostřednictvím byl na Zemi poslán signál přehrávající skladbu Reach For The Stars od amerického hip hopera Will.i.ama a stala se první písní, která byla přehrána na jiné planetě naší sluneční soustavy.

Reach For The Stars 

Doposud jsme se věnovali hlavně hudebním prvenstvím zakotvených v časové lince dějin dobývání vesmíru. Napadlo vás však někdy až jak daleko se může hudba stvořená lidmi dostat?

Nebudu zbytečně chodit kolem horké kaše. V roce 1977 ze Země odstartovala vesmírná sonda Voyager 1, která měla za úkol prozkoumat planety Jupiter a Saturn a poté se vydala na cestu směrem mimo naši sluneční soustavu. Na palubě sondy se nachází měděná pozlacená gramofonová deska, která nese poselství pro případné inteligentní formy života, které by ji mohly zachytit. Na desce se kromě pozdravů v 55 různých jazycích (včetně češtiny) nalézá i ukázka pozemské hudby. Momentální vzdálenost sondy od Slunce činí 18,6 miliardy kilometrů.

Příklad hudebních nahrávek na palubě sondy Voyager 1:

Bach, Brandenburský koncert č. 2 v  F moll, první věta, Mnichovský Bachův orchestr pod vedením Karla Richtera

„Johnny B. Goode,“ složil a zahrál Chuck Berry

Japonská skladba, „Tsuru No Sugomori“ v podání Goro Yamaguchiho

„Melancholy Blues,“ v podání Louise Armstronga a jeho Hot Seven

Beethoven, Pátá symfonie, první věta, Filharmonický orchestr pod vedením Otty Klemperera

Peruánský svatební tanec, nahrávka od Johna Cohena

Zdroj perexové fotografie: foter.com.

Jakub Martinec

Jakub Martinec

Student žurnalistiky a japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zanechte komentář