Novinky druhého červnového týdne

Film / 9.6.2013

Druhý červnový týden do kin přináší pouze tři filmy. Je o co stát? 

Šimon a duby

Šimonova cesta životem. Zdroj: filmeurope.sk

Šimonova cesta životem. Zdroj: filmeurope.sk

Premiéra v ČR: 6. 6. 2013

Drama

Dánsko/Německo/Norsko/Švédsko, 2011

Režie: Lisa Ohlin

Hrají: Bill Skarsgård, Helen Sjöholm, Jan Josef Liefers, Katharina Schüttler, Josefin Neldén, Stefan Gödicke, Karl Linnertorp, Jonatan S. Wächter

Koprodukční drama Šimon a duby (Simon och ekarna) je filmem natočeným podle knižní předlohy z pera Marianne Fredriksson. Kniha vyšla už v roce 1985 a stala se bestesellerem a autorčiným nejspíše nejúspěšnějším dílem. Příběh zpracovává životní běh židovského chlapce Šimona a odehrává se v době druhé světové války. Šimon se před válečnou vřavou skrývá spolu s nevlastními rodiči na venkově. Jeho dětství by snad mohlo být idylické, ale bohužel. Vymyká se otcovým představám o tom, jak by se měl „normální“ chlapec chovat – jeho největší láskou jsou knihy a přátelí se s duby, kterým vypráví své životní strasti a slasti způsobené i tím, že nemá žádné kamarády.

Šimon nakonec místo toho, aby začal vykonávat nějaké řemeslo, nastoupí na vysokou školu, kde si najde sobě blízkého Izáka, židovského chlapce s podobnými zájmy, jehož prostřednictvím se nakonec dopátrá svého opravdového původu. Čím bližší si však je s židovskou rodinou svého kamaráda, tím horší jsou vztahy s jeho adoptivními rodiči.

Představitele Šimona, Billa Skarsgårda, si snad někteří pamatují z role kapitána Machoutena z velkofilmu Anna Karenina.

Film zaujme všechny fanoušky severské tvorby, ti, kteří by ho vyhledal kvůli válečnému kontextu, ať jsou si vědomi, že válka v příběhu nehraje skoro žádnou roli a jedná se hlavně o komorní drama dvou neobyčejně obyčejných rodin.

 

Jen Bůh odpouští

Je třeba se vypořádat s problémy. Zdroj: cinemateaser.com

Je třeba se vypořádat s problémy. Zdroj: cinemateaser.com

Premiéra v ČR: 6. 6. 2013

Drama, thriller, krimi

Francie/USA/Thajsko/Švédsko, 2013

Režie: Nicolas Winding Refn

Hrají: Ryan Gosling, Kristin Scott Thomas, Yayaying, Tom Burke, Vithaya Pansringarm, Gordon Brown

Julian (Ryan Gosling – Gangster Squad – Lovci mafie, Zápisník jedné lásky) je jedním z největších drogových dealerů v celém Bangkoku. Má respekt, má určitou slávu, ale stále není spokojený s tím, kým je. Věci však jdou jako na drátku do té doby, než Julianův bratr zabije prostitutku. Pak se všechno zvrtne a do Bangkoku zavítá bývalý policista Chap (Vithaya Pansringarm – Pařba v Bangkoku), který otci dívky dovolí, aby zabil jejího vraha. A to se stane. Pravé peklo je však rozpoutáno, až když do města dorazí Julianova matka.

Ta je totiž šéfkou velké kriminální organizace a když je jí oznámeno, že si má vyzvednout tělo svého mladšího dítěte, rozhodně tím není potěšena. Přikáže Julianovi, aby se pomstil a vrahy jejího dítěte našel… A zabil.

Film Jen Bůh odpouští (Only God Forgives) je druhou spoluprací režiséra Refna a představitele hlavní role Goslinga, jejich prvním společným snímkem bylo krimi drama Drive. Práce na tomto filmu nebyla pro Goslinga ničím jednoduchým, musel se naučit starou formu thajského boxu, Muay Thai, aby bojové scény vypadaly uvěřitelně. Nechme se překvapit, zda se úsilí vyplatilo a Jen Bůh odpouští dosáhne stejného úspěchu jako Drive.

 

Star Trek: Do temnoty

Legendární postavy - Spock a kapitán Kirk. Zdroj: startrekmovie.com

Legendární postavy – Spock a kapitán Kirk. Zdroj: startrekmovie.com

Premiéra v ČR: 6. 6. 2013

Sci-fi, akční, dobrodružný

USA, 2013

Režie: J. J. Abrahams

Hrají: Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Simon Pegg, Anton Yelchin, Karl Urban, John Cho, Benedict Cumberbatch, Bruce Greenwood, Alice Eve, Leonard Nimoy, Peter Weller, Tom Archdeacon, Noel Clarke, Nazneen Contractor, Heather Langenkamp, Nolan North, Nick Tarabay, Beau Billingslea, Hina Khan, Jonathan Dixon, Chris Hemsworth, Aisha Hinds

Hlavním hitem tohoto týdne se bezpochyby stává další z řady „startrekových“ filmů, Star Trek: Do temnoty (Star Trek Into Darkness). Jen zběžná rekapitulace: pod pojem Star Trek spadají seriály, filmy, hry i řada knih. Celá myšlenka je odvozena od seriálu z roku 1966, který se stal hitem a dodnes je považován za klasiku sci-fi žánru. V seriálu se představuje vesmírná loď USS Enterprise, která je posléze klíčovým motivem všech dalších odvozených děl. Setkáváme se také s kapitánem Kirkem, pod jehož vedením zažívá posádka Enterprise nespočetná dobrodružství ve vesmíru.

Seriál nezůstal u jedné řady, dopracoval se hned ke třem, které byly následovány dalšími pokračováními i několika filmy, které se časově pohybují nejen v době kapitána Kirka, ale i před a po ní. Od roku 2009 pak nastupuje filmový reboot a začínáme znovu od prvních okamžiků, aby mohl příběh přilákat nové diváky. A tím se dostáváme k Star Trek: Do temnoty. Jedná se právě o druhý díl tohoto rebootu. Možná se ptáte, jak byl nový start vysvětlen fanouškům původní série – nové filmy se pohybují v alternativní realitě, na jiné časové linii.

V čele posádky opět stojí kapitán James Kirk (Chris Pine – Přenašeči, Nezastavitelný) a po jeho boku nezapomenutelný Spock (Zachary Quinto – Hrdinové, Margin Call). Tentokrát bude jejich úkolem dopadnout teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch – Sherlock, Jeden musí z kola ven), což rozhodně není lehká mise. Druhý díl nové série jistě upoutá i ty, kteří o té původní nemají ani ponětí, zárukou kvality není jen ostřílený J. J. Abrahams, ale i herecká posádka nových dobrodružství Enterprise.

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář