Co říkáte na cover verze?

Hudba Kultura / 13.6.2013

Ne vždy všechny předělané verze písní musí být špatné. Vybrali jsme ty nejpovedenější!

Ať už mluvíme o coverech současné tvorbu, nebo té dřívější, jedná se o velmi oblíbenou záležitost. Poslední měsíce jsem se zaměřila na studio BBC nebo Triplejtv, která nabízí videa s akustickými verzemi. Opravdu jsem podlehla některým předělávkám a nebojím se tvrdit, že jsou daleko lepší než originály.

Coverů se neštítil ani božský Kája

Teď se ale vrátíme do Čech na začátek 60. let, kdy bylo naprosto běžné otextovat zahraniční písničku. Běžně se upravovaly písně od Beatles, Deep Purple nebo Black Sabbath. Jako malá si pamatuji písničku od Karla GottaJako James Bond, která je předělávkou originální písně od Toma Jonese – Sex Bomb. Myslím, že mi každý dá za pravdu, když  řeknu, že to byl velký krok mimo. Proto jsem ráda, že „přetextování“ zahraničních písní je už jen vzácnou výjimkou.

Rychlým skokem se přemístíme do současnosti, přesněji do roku 2006, kdy Gym Class Heroes vydali své album Cupid’s Chokehold. Přestože tato skupina vznikla již v roce 1997, prorazila až s tímto albem, kde se právě objevil cover písně od Supertramp. Pravdou je, že novinka od Gym Class Heroes přidala na tempu, ale jistá podobnost tady je.

V současnosti jsou velmi oblíbené akustické cover verze, které se nejčastěji dají sledovat na kanálech BBC, Triplejtv a dalších. Myslím, že díky těmto kanálům se člověk může dokonale přesvědčit o kvalitě interpreta nebo nadčasovosti písně. Například píseň Sweet Dreams od Eurythmics, která se již dočkala cover verze od slavného Marilyna Mansona, je jednou z těch, která je nynějšími interprety často předělávána.

Active Child, elektro skupina z USA, zvolila píseň, která byla poprvé slyšena v roce 1983. Oni sami přiznávají, že tato píseň má velký potenciál a je pro ně velikou inspirací.

Další z mých oblíbených stanic na cover verze je BBC 1 Radio 1’s Live Lounge, a protože mou oblíbenou kapelou jsou Artic MonkeysKate Nash je velmi originální britská zpěvačka, rozhodně nesmím opomenout její verzi písně Flourescent Adolescent.

Když už byla řeč o Artic Monkeys, tak rozhodně nemohu vynechat The Last Shadow Puppets. Zde se Alex Turner a Miles Kane skvěle ujali písně SOS od Rihanny. Tato nahrávka je jedna z těch, o které si myslím, že je daleko lepší než originál.

Jednou z mých oblíbených studiových nahrávek je Love’s Not A Competition od ještě staré sestavy skupiny Paramore. Tato píseň původně patří do repertoáru kapely Kaiser Chiefs, která původně používala název Parva, ale v roce 2003 přešli k nám již známému jménu Kaiser Chiefs. Píseň uveřejnili v roce 2007 na albu Yours Truly, Angry Mob.

Momentálně nejnovějšího coveru se dočkala píseň Get Lucky od Daft punk. Tato kapela teprve v květnu tohoto roku vydala své nové album Random Access Memories a už teď se některé písně dostaly na první příčky hudebních žebříčků. Cover vytvořila australská kapela San Cisco. Píseň Get Lucky jsem si okamžitě zamilovala, ostatně jako asi všichni příznivci tohoto žánru, ale San Cisco opravdu odvedli skvělou práci.

The Ellen Show je talk show Ellen DeGeneres, která je nejen v Americe velmi populární komičkou, takže to, co jsem objevila na jejich internetových stránkách, by vás nemělo zaskočit. V rámci hledání cover verzí jsem narazila na písně, které se zpívají na toaletách právě během přenosu slavné talk show. Pro ukázku jsem vybrala video s Lily Allen zpívající píseň od Britney Spears – Womanizer, kterou určitě znáte.

Dejte nám vědět váš názor na cover verze!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Alice Muziková

Alice Muziková

Sluchátka a knihy jsou neoddělitelnou součástí mých dnů. Všechny tyto radosti prokládám dobrou kávou. Večer podléhám filmům a britskému přízvuku. Život "kavárenského povaleče" si umím patřičně užít!

Zanechte komentář