Novinky prvního červnového týdne

Film / 4.6.2013

Jak to tak vypadá, léta se zkrátka nedočkáme. Je tedy čas vyrazit do kina. Jaké novinky právě běží?

Království lesních strážců

Vítejte ve světě, který je našim očím neviditelný. Zdroj: hdwallpapers.in

Vítejte ve světě, který je našim očím neviditelný. Zdroj: hdwallpapers.in

Premiéra v ČR: 30. 5. 2013

Animovaný

USA, 2013

Režie: Chris Wedge

Hrají: Amanda Seyfried, Josh Hutcherson, Beyoncé Knowles, Colin Farrell, Jason Sudeikis, Aziz Ansari, Johnny Knoxville, Judah Friedlander, Christoph Waltz, Emma Kenney

Nový animák 20th Century Fox vtrhl do kin třicátého května a pro mnoho lidí byl osvěžující sprchou po ne až tak povedených Croodsových. A to i přesto, že nepřináší nic extra nového, ale starou dobrou klasiku – outsidera, který se řízením osudu ocitne v „jiném světě“, kde musí prokázat své schopnosti a stane se hrdinou.

To vše je úhledně zabaleno do líbivého papíru s potiskem vílí královny Beyoncé a celým propracovaným světem matky přírody. A převázáno stužkou více či méně povedených hlášek z úst sarkastických slimáků a jiné havěti. Na první pohled působí Epic jako potrhlá slátanina, na pohled druhý jde o milé dobrodružství ve stylu klasické Mravenčí polepšovny a dalších. Více si můžete přečíst v článku o květnových premiérách.

 

Pařba na třetí

Pařba na třetí - velké finále. Zdroj: hangoverpart3.com

Pařba na třetí – velké finále. Zdroj: hangoverpart3.com

Premiéra v ČR: 30. 5. 2013

Komedie

USA, 2013

Režie: Tod Phillips

Hrají:  Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Justin Bartha, Ken Jeong, John Goodman, Melissa McCarthy, Jeffrey Tambor, Heather Graham, Mike Epps, Sasha Barrese, Jamie Chung, Sondra Currie, Gillian Vigman, Oliver Cooper, Mike Vallely, Lela Loren, Tim Sitarz, Brian Metran, Adrian Voo

Po úspěšné Pařbě ve Vegas (The Hangover) a o trochu méně úspěšnější Pařbě v Bangkoku (The Hangover Part II) následuje třetí volné pokračování bláznivé komedie, tentokrát pod názvem Pařba na třetí (The Hangover Part III). Je tedy téměř jasné, že se setkáme opět se známou čtveřicí hlavních protagonistů, Philem (Bradley Cooper – Všemocný, Terapie láskou), Stuem (Ed Helms – Kšeftáři, Jeff, který žije s mámou), Dougem (Justin Bartha – Lemra líná, Sexy 40) a Alanem (Zach Galifianakis – Něco jako komedie, Volte mě!). Tři z nich se už usadili a vedou víceméně poklidný život, který bych se od chlapů jejich věku očekával, ale Alan stále není spokojen a řítí se střemhlav do osobní krize. Je tedy jasné, že Vlčí smečku opět čeká nějaký ten průšvih.

Režisér Todd Phillips už pochopil, že z navrženého konceptu vytěžil maximum, a celou „kocovinovou“ trilogii tak uzavírá. Otázkou je, jestli už není příliš pozdě. Fanoušci předchozích filmů si však opět přijdou na své a z kina neodejdou zklamaní. Pařba na třetí je čistokrevnou komedií, která začíná už u reklamy – například ústřední plakát filmu paroduje poslední díl potterovské ságy.

Film sice nepatří mezi špičku světové kinematografie, ale rozhodně potěší a je poměrně důstojnou tečkou za celou trilogií – pokud se tedy slovo důstojný dá v tomto kontextu použít.

 

Poslední zima

Mladík bojující za své rodinné dědictví. Zdroj: le-pacte.com

Mladík bojující za své rodinné dědictví. Zdroj: le-pacte.com

Premiéra v ČR: 30. 5. 2013

Drama

Belgie/Francie/Švýcarsko, 2011

Režie: John Shank

Hrají: Vincent Rottiers, Anaïs Demoustier, Florence Loiret Caille, Aurore Clément, Michel Subor, Carlo Brandt, Hélier Cisterne

Pokud nejste fanoušky velkolepých hollywoodských komedií, je tady pro vás komorní drama Poslední zima (L’hiver dernier) z belgicko-francouzsko-švýcarské koprodukce. Hlavním hrdinou skromného příběhu je Johann (Vincent Rottiers – Můj anděl, Renoir), který sám žije na farmě zděděné po otci a snaží se celé živobytí udržet v chodu. I to samo o sobě by nebylo ničím jednoduchým, ale jeho další povinností je péče o duševně labilní sestru Marii (Florence Loiret Caille) a placení výdajů za její pobyt v ústavu.

Johann se snaží zuby nehty hospodářství udržet, i když úroda nebyla velká, jeho farmu postihne neštěstí v podobě požáru a všichni, včetně přítelkyně Julie (Anaïs Demoustier – Drahá Prudence, Sněhy Kilimandžára), se mu tento plán snaží rozmluvit.

Poslední zima není mainstreamovým dílem, ale spíše uměleckou prvotinou režiséra Johna Shanka, který se více než na děj a příběh zaměřuje na dlouhé statické záběry krajiny a lidské tváře. Snímek si tak spíše najde fanoušky mezi těmi, kteří jsou na podobný žánr zvyklí, pro běžného diváka je tempo příběhu zkrátka příliš pomalé. Pokud však máte chuť na pochmurnou francouzskou pocitovku, směle do toho.

 

Vězení umění

Propojení dvou odlišných světů. Zdroj: dokina.tiscali.cz

Propojení dvou odlišných světů. Zdroj: dokina.tiscali.cz

Premiéra v ČR: 30. 5. 2013

Dokumentární

Čechy, 2012

Režie: Radovan Síbrt

Další z umělecky laděných snímků tohoto týdne pochází z české produkce a soustředí se na dva na první pohled odlišené světy – svět umění a věznici. Můžeme sledovat pět dvojic, které se vždy skládají z vězně a umělce na svobodě. Ti dva pak spolupracují a my můžeme sledovat jejich vzájemnou interakci a komunikaci při tvorbě umění. O vězních se nedozvíme nic bližšího, jejich minulost a to, proč se vlastně za mříže dostali, zůstává utajeno, pro dokument to však není důležité.

Režisér Radovan Síbrt stojí za několika studentskými filmy, jmenovat můžeme například Burzu předsudků, Toytravel story nebo televizní film O slušnosti. Do budoucna se chystá zfilmovat i knižní bestseller Gottland. O atmosférickou hudbu k filmu Umění vězení se pak postaral Ivan Acher, který za své poslední dílo, soundtrack k filmu Odpad město smrt, získal nominaci na Českého lva 2012.

Kromě toho se společnost Aerofilms pustila do zajímavého projektu a od 1. června budou do kin ve zdigitalizované podobě uvedeny tři klasické filmy, v jejichž hlavní roli září blond idol, Marilyn Monroe. Na velkém plátně si tak budeme moci vychutnat snímky Někdo to rád horké, Páni mají radši blondýnkySlaměný vdovec. První červnový týden se tedy rozhodně máme nač těšit! Na co půjdete do kina vy?

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář